5 iyun kuni San-Fransiskoda 2025 yil uchun alchemistx va Silicon Valley Residency (SVR) dasturlari rasmiy ravishda ishga tushirildi. Tashabbusning maqsadi Markaziy Evrosiyoda joylashgan texnologik startaplarga mentorlarni qo'llab — quvvatlash, AQSh bozoriga kirish va o'z mahsulotlarini xalqaro sharoitlarga moslashtirish imkoniyatlarini taqdim etishdir.
Dasturlar it Park Uzbekistan, Astana Hub, Silkroad Innovation Hub, shuningdek, Alchemist akseleratori va uning alchemistx bo'linmasi ishtirokida, O'zbekiston va Qozog'iston ixtisoslashtirilgan vazirliklari ko'magida ishlab chiqilgan. Format Palo Alto-da to'rt oylik rezidenturani, sanoat tadbirlarida ishtirok etishni va Alchemistning asosiy akseleratsiya dasturiga potentsial integratsiyani o'z ichiga oladi.
Mintaqaning tan olingan texnologik markazlarida ro'yxatdan o'tgan B2B startaplari talablarga javob berishi mumkin. Jamoa asoschisi dasturni AQShda bajarishga va ingliz tilini yaxshi bilishga tayyor bo'lishi kerak. Arizalar 2025-yil 11-iyulgacha ochiq.

5 июня в Сан-Франциско состоялся официальный запуск программ AlchemistX и Silicon Valley Residency (SVR) на 2025 год. Цель инициативы — предоставить технологическим стартапам из Центральной Евразии доступ к менторской поддержке, выходу на рынок США и возможности адаптировать свои продукты к международным условиям.
Программы разработаны при участии IT Park Uzbekistan, Astana Hub, Silkroad Innovation Hub, а также акселератора Alchemist и его подразделения AlchemistX, при поддержке профильных министерств Узбекистана и Казахстана. Формат включает четырёхмесячную резидентуру в Пало-Альто, участие в отраслевых мероприятиях и потенциальную интеграцию в основную акселерационную программу Alchemist.
Претендовать на участие могут B2B-стартапы, зарегистрированные в признанных технологических хабах региона. Основатель команды должен быть готов пройти программу в США и свободно владеть английским языком. Приём заявок открыт до 11 июля 2025 года.