Pekin sun'iy intellekt akademiyasi (BAAI) RoboBrain 2.0 — aqlli mashinalarni boshqarish uchun neyron tarmoq platformasining yangi versiyasini taqdim etdi. Model allaqachon amaliy AI va robototexnika sohasidagi eng muhim yutuqlardan biri sifatida qayd etilgan va uning samaradorligi, ishlab chiquvchilarning fikriga ko'ra, oldingi versiyaga nisbatan aniqlik bo'yicha 74% va tezlik bo'yicha 17% ga oshgan.
BAAi rahbari Van Zhongyuanning so'zlariga ko'ra, RoboBrain 2.0 dunyodagi eng kuchli ochiq sun'iy intellekt modeli bo'lib, robototexnikada foydalanish uchun maxsus ishlab chiqilgan. Uning asosiy afzalligi fazoviy idrokning sezilarli darajada yaxshilanishi bo'lib, robotlarga masofani aniqroq baholash, ob'ektlarni tanib olish va murakkab vazifalarni yanada samarali rejalashtirish imkonini beradi. Harakatlarni ketma-ket bosqichlarga ajratish qobiliyati murakkab va nostandart sharoitlarda mashinalarning avtonom ishlashi uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Model Wujie tashabbusining bir qismi bo'lib, u RoboOS 2.0 — robototexnikadagi AI uchun bulutli operatsion tizim va Emu3 — matn, rasm va videolarni bir vaqtning o'zida qayta ishlashga qodir multimodal neyron tarmoqni ham o'z ichiga oladi. Ushbu komponentlar sanoat, tibbiyot, logistika va boshqa sohalarga AI yechimlarini keng miqyosda joriy etishga qaratilgan yagona ekotizimni shakllantiradi.
BAAI allaqachon 20 dan ortiq etakchi kompaniyalar bilan hamkorlik qilmoqda va faol ravishda yangi texnologik sheriklarni qidirmoqda. Shu bilan birga, Xitoyda gumanoid robototexnika sohasidagi boshqa tashabbuslar amalga oshirilmoqda. Shunday qilib, Pekin gumanoid robot innovatsion markazi 2025 yilda mujassamlangan AI Hui Si Kai Wu ning yangi platformasini taqdim etdi va xususiy kompaniya tomonidan ishlab chiqilgan Tien Kung roboti Pekinda yarim marafonni o'tkazgan birinchi gumanoid bo'ldi.
Ushbu tashabbuslar Xitoyning yangi avlod intellektual robototexnika sohasida etakchi o'rinni egallashning strategik maqsadini ta'kidlaydi. Bu yilgi BAAi konferentsiyasida 100 dan ortiq xalqaro tadqiqotchilar va 200 dan ortiq soha mutaxassislari ishtirok etishdi. Forum doirasida akademiya Hong Kong Investment Corporation bilan kadrlar salohiyatini rivojlantirish, investitsiyaviy jozibadorlikni rivojlantirish va Xitoyning AI sanoatida texnologik taraqqiyotni jadallashtirishga qaratilgan strategik hamkorlikni ham e'lon qildi.

Пекинская академия искусственного интеллекта (BAAI) представила RoboBrain 2.0 — новую версию своей нейросетевой платформы для управления интеллектуальными машинами. Модель уже названа одним из самых значимых достижений в области прикладного ИИ и робототехники, а её эффективность, по заявлению разработчиков, выросла на 74% по точности и на 17% по скорости по сравнению с предыдущей версией.
По словам главы BAAI Ван Чжунъюаня, RoboBrain 2.0 — это самая мощная в мире открытая модель ИИ, специально разработанная для применения в робототехнике. Её ключевым преимуществом стало значительно улучшенное пространственное восприятие, что позволяет роботам с большей точностью оценивать расстояния, распознавать объекты и более эффективно планировать сложные задачи. Умение разбивать действия на последовательные шаги открывает новые возможности для автономной работы машин в сложных и нестандартных условиях.
Модель входит в состав инициативы Wujie, в которую также входят RoboOS 2.0 — облачная операционная система для ИИ в робототехнике, и Emu3 — мультимодальная нейросеть, способная одновременно обрабатывать текст, изображения и видео. Эти компоненты формируют единую экосистему, ориентированную на масштабируемое внедрение ИИ-решений в промышленность, медицину, логистику и другие сферы.
BAAI уже сотрудничает более чем с 20 ведущими компаниями и активно ищет новых технологических партнёров. Одновременно в Китае реализуются и другие инициативы в сфере гуманоидной робототехники. Так, Пекинский инновационный центр гуманоидных роботов представил в 2025 году новую платформу воплощённого ИИ Hui Si Kai Wu, а робот Tien Kung, разработанный частной компанией, стал первым гуманоидом, пробежавшим полумарафон в Пекине.
Эти инициативы подчеркивают стратегическую задачу Китая — занять лидирующие позиции в области интеллектуальной робототехники нового поколения. На конференции BAAI в этом году присутствовали свыше 100 международных исследователей и более 200 отраслевых экспертов. В рамках форума академия также объявила о стратегическом партнёрстве с Hong Kong Investment Corporation, направленном на развитие кадрового потенциала, инвестиционной привлекательности и ускорение технологического прогресса в китайской ИИ-индустрии.
RoboBrain 2.0 становится не просто технологическим прорывом, а символом новой фазы в развитии автономных машин. Китай показывает, что искусственный интеллект выходит за рамки алгоритмов и становится движущей силой новой индустриальной революции.