2025 yil 9 iyun kuni Toshkentda IV Toshkent xalqaro investitsiya forumi (TMIF) boshlandi-bu Markaziy Osiyo investitsiya kun tartibidagi eng yirik tadbirlardan biri bo'lib, u O'zbekistonda jahon biznesi, moliya institutlari va hukumat tuzilmalarining yetakchi vakillarini to'pladi.
Bu yil forum rekord darajada keng miqyosda bo'lib o'tmoqda, xalqaro hamjamiyat e'tiboriga strategik ahamiyatga ega bo'lgan tarmoqlar — energetika, infratuzilma, konchilik, qishloq xo'jaligi, raqamli texnologiyalar va sanoatdagi yuzlab investitsiya loyihalari taqdim etilmoqda.
Forumning ahamiyati davlatlarning birinchi shaxslari va global moliya institutlari rahbarlarining ishtiroki bilan tasdiqlanadi. Faxriy mehmonlar orasida Bolgariya Prezidenti rumen Radev, Slovakiya Bosh vaziri Robert Fitzo, Qozog'iston Bosh vaziri Oljas Bektenov, Qirg'iziston Vazirlar Mahkamasi raisi Adilbek Qosimaliyev, Tojikiston Bosh vaziri Kohir Rasulzoda, Ozarbayjon Bosh vaziri Ali Asadov, shuningdek Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisining o'rinbosari Nokerguli Ataguliev bor. Ularga Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Prezidenti Odil Reno-Basso va yangi taraqqiyot banki Prezidenti Dilma Russef qo'shildi.
Forum 8 000 dan ortiq ishtirokchilarni, shu jumladan dunyoning 100 ga yaqin mamlakatlaridan 3 000 ga yaqin xorijiy mehmonlarni to'pladi, bu esa O'zbekistonga xalqaro sheriklik uchun jozibador shart-sharoitlarga ega bo'lgan jadal rivojlanayotgan investitsiya platformasi sifatida yuqori darajadagi ishonchni namoyish etadi.
Forumning asosiy voqeasi O'zbekistonning sanoat va investitsiya salohiyatining birinchi milliy ko'rgazmasi bo'lib, unda 10 dan ortiq tez rivojlanayotgan sohalardan 90 ta kompaniya ishtirok etdi. Ular orasida neft-kimyo, mashinasozlik, qurilish va oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash mavjud. Ko'rgazma investorlarga hamkorlikka tayyor bo'lgan aniq loyihalar bilan tanishish uchun noyob imkoniyatni taqdim etadi.
Tadbir ko'lamini 31 mamlakatdan 114 ta akkreditatsiyadan o'tgan ommaviy axborot vositalari vakillari, jumladan CNN (AQSh), Euronews (Yevropa Ittifoqi), The Guardian (Buyuk Britaniya), ZDF (Germaniya), Al Jazeera (Qatar), Diplomat jurnali (Niderlandiya), EU Reporter (Belgiya), Daily Times (Pokiston), Doha News (Qatar) va boshqalar.
Forum dasturida panel muhokamalari, investitsiya loyihalari taqdimotlari, B2B va B2G uchrashuvlar, shuningdek ikki tomonlama va ko'p tomonlama shartnomalarni imzolash. Bularning barchasi O'zbekistonning xorijiy sheriklar bilan investitsiyaviy hamkorligini chuqurlashtirishga qaratilgan.
IV TMIF bir necha kun davom etadi va O'zbekistonning hamkorlikka ochiqligi, barqaror rivojlanishi va islohotlarga sodiqligini namoyish etib, xalqaro investitsiya imidjini mustahkamlashda muhim bosqich bo'ladi.

9 июня 2025 года в Ташкенте стартовал IV Ташкентский Международный инвестиционный форум (ТМИФ) — одно из крупнейших событий инвестиционной повестки Центральной Азии, которое собрало в Узбекистане ведущих представителей мирового бизнеса, финансовых институтов и правительственных структур.
В этом году форум проходит в рекордно масштабном формате: вниманию международного сообщества представлены сотни инвестиционных проектов в стратегически значимых отраслях — энергетике, инфраструктуре, добыче полезных ископаемых, сельском хозяйстве, цифровых технологиях и промышленности.
О значимости форума свидетельствует участие первых лиц государств и руководителей глобальных финансовых институтов. В числе почётных гостей — Президент Болгарии Румен Радев, Премьер-министр Словакии Роберт Фицо, Премьер-министр Казахстана Олжас Бектенов, Председатель Кабинета Министров Кыргызстана Адилбек Касымалиев, Премьер-министр Таджикистана Кохир Расулзода, Премьер-министр Азербайджана Али Асадов, а также Заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана Нокергули Атагулиев. К ним присоединились Президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо и Президент Нового банка развития Дилма Русеф.
Форум собрал свыше 8 000 участников, включая около 3 000 зарубежных гостей из почти 100 стран мира, что демонстрирует высокий уровень доверия к Узбекистану как к динамично развивающейся инвестиционной платформе с привлекательными условиями для международного партнёрства.
Ключевым событием форума стала первая Национальная выставка промышленного и инвестиционного потенциала Узбекистана, на которой представлены 90 компаний из более чем 10 быстроразвивающихся отраслей. Среди них — нефтехимия, машиностроение, строительство и пищевая переработка. Экспозиция даёт инвесторам уникальную возможность ознакомиться с конкретными проектами, готовыми к сотрудничеству.
Масштаб мероприятия освещают 114 аккредитованных представителей СМИ из 31 страны, включая такие мировые медиахолдинги, как CNN (США), Euronews (ЕС), The Guardian (Великобритания), ZDF (Германия), Al Jazeera (Катар), Diplomat Magazine (Нидерланды), EU Reporter (Бельгия), Daily Times (Пакистан), Doha News (Катар) и другие.
Программа форума включает панельные дискуссии, презентации инвестиционных проектов, B2B и B2G встречи, а также подписание двусторонних и многосторонних соглашений. Всё это направлено на углубление инвестиционного взаимодействия Узбекистана с зарубежными партнёрами.
IV ТМИФ продлится несколько дней и станет важным этапом в укреплении международного инвестиционного имиджа Узбекистана, демонстрируя его открытость к сотрудничеству, устойчивое развитие и приверженность реформам.