2025 yil 9 iyun kuni Toshkentda IV Toshkent xalqaro investitsiya forumi (TMIF) boshlandi-bu Markaziy Osiyo investitsiya kun tartibidagi eng yirik tadbirlardan biri bo'lib, u O'zbekistonda jahon biznesi, moliya institutlari va hukumat tuzilmalarining yetakchi vakillarini to'pladi.
Bu yil forum rekord darajada keng miqyosda bo'lib o'tmoqda, xalqaro hamjamiyat e'tiboriga strategik ahamiyatga ega bo'lgan tarmoqlar — energetika, infratuzilma, konchilik, qishloq xo'jaligi, raqamli texnologiyalar va sanoatdagi yuzlab investitsiya loyihalari taqdim etilmoqda.
Forumning ahamiyati davlatlarning birinchi shaxslari va global moliya institutlari rahbarlarining ishtiroki bilan tasdiqlanadi. Faxriy mehmonlar orasida Bolgariya Prezidenti rumen Radev, Slovakiya Bosh vaziri Robert Fitzo, Qozog'iston Bosh vaziri Oljas Bektenov, Qirg'iziston Vazirlar Mahkamasi raisi Adilbek Qosimaliyev, Tojikiston Bosh vaziri Kohir Rasulzoda, Ozarbayjon Bosh vaziri Ali Asadov, shuningdek Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisining o'rinbosari Nokerguli Ataguliev bor. Ularga Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Prezidenti Odil Reno-Basso va yangi taraqqiyot banki Prezidenti Dilma Russef qo'shildi.
Forum 8 000 dan ortiq ishtirokchilarni, shu jumladan dunyoning 100 ga yaqin mamlakatlaridan 3 000 ga yaqin xorijiy mehmonlarni to'pladi, bu esa O'zbekistonga xalqaro sheriklik uchun jozibador shart-sharoitlarga ega bo'lgan jadal rivojlanayotgan investitsiya platformasi sifatida yuqori darajadagi ishonchni namoyish etadi.
Forumning asosiy voqeasi O'zbekistonning sanoat va investitsiya salohiyatining birinchi milliy ko'rgazmasi bo'lib, unda 10 dan ortiq tez rivojlanayotgan sohalardan 90 ta kompaniya ishtirok etdi. Ular orasida neft-kimyo, mashinasozlik, qurilish va oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash mavjud. Ko'rgazma investorlarga hamkorlikka tayyor bo'lgan aniq loyihalar bilan tanishish uchun noyob imkoniyatni taqdim etadi.
Tadbir ko'lamini 31 mamlakatdan 114 ta akkreditatsiyadan o'tgan ommaviy axborot vositalari vakillari, jumladan CNN (AQSh), Euronews (Yevropa Ittifoqi), The Guardian (Buyuk Britaniya), ZDF (Germaniya), Al Jazeera (Qatar), Diplomat jurnali (Niderlandiya), EU Reporter (Belgiya), Daily Times (Pokiston), Doha News (Qatar) va boshqalar.
Forum dasturida panel muhokamalari, investitsiya loyihalari taqdimotlari, B2B va B2G uchrashuvlar, shuningdek ikki tomonlama va ko'p tomonlama shartnomalarni imzolash. Bularning barchasi O'zbekistonning xorijiy sheriklar bilan investitsiyaviy hamkorligini chuqurlashtirishga qaratilgan.
IV TMIF bir necha kun davom etadi va O'zbekistonning hamkorlikka ochiqligi, barqaror rivojlanishi va islohotlarga sodiqligini namoyish etib, xalqaro investitsiya imidjini mustahkamlashda muhim bosqich bo'ladi.

On June 9, 2025, the IV Tashkent International Investment Forum (TIEF) kicked off in Tashkent — one of the largest events on the investment agenda of Central Asia, which brought together leading representatives of world business, financial institutions and government structures in Uzbekistan.
This year, the forum is being held in a record — breaking format: hundreds of investment projects in strategically important sectors-energy, infrastructure, mining, agriculture, digital technologies and industry-are being presented to the international community.
The importance of the forum is demonstrated by the participation of top officials of states and heads of global financial institutions. Among the guests of honor are President of Bulgaria Rumen Radev, Prime Minister of Slovakia Robert Fico, Prime Minister of Kazakhstan Olzhas Bektenov, Chairman of the Cabinet of Ministers of Kyrgyzstan Adilbek Kasymaliyev, Prime Minister of Tajikistan Kohir Rasulzoda, Prime Minister of Azerbaijan Ali Asadov, as well as Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan Nokerguli Ataguliyev. They were joined by Odile Renaud-Basso, President of the European Bank for Reconstruction and Development, and Dilma Rousseff, President of the New Development Bank.
The Forum gathered over 8,000 participants, including about 3,000 foreign guests from almost 100 countries, which demonstrates a high level of trust in Uzbekistan as a dynamically developing investment platform with attractive conditions for international partnership.
The key event of the forum was the first National exhibition of industrial and investment potential of Uzbekistan, where 90 companies from more than 10 fast-growing industries are represented. Among them are petrochemicals, mechanical engineering, construction and food processing. The exhibition gives investors a unique opportunity to get acquainted with specific projects that are ready for cooperation.
The scale of the event is covered by 114 accredited media representatives from 31 countries, including such global media holdings as CNN (USA), Euronews (EU), The Guardian (UK), ZDF (Germany), Al Jazeera (Qatar), Diplomat Magazine (Netherlands), EU Reporter (Belgium), Daily Times (Pakistan), Doha News (Qatar), and others.
The forum program includes panel discussions, presentations of investment projects, B2B and B2G meetings, as well as signing of bilateral and multilateral agreements. All this is aimed at deepening investment cooperation between Uzbekistan and foreign partners.
The IV International Investment Forum will last several days and will become an important stage in strengthening the international investment image of Uzbekistan, demonstrating its openness to cooperation, sustainable development and commitment to reforms.