Amazon Web Services (AWS) o'zining ekologik strategiyasini amalga oshirishda katta yutuqlar haqida xabar berdi: 2030 yilga kelib u "suv-ijobiy" bo'lishni rejalashtirmoqda — ya'ni iste'mol qilgandan ko'ra ko'proq suvni to'ldirish. Bugungi kunga kelib, belgilangan maqsadning 53 foiziga erishildi. Asosiy qadamlardan biri serverlarni sovutish uchun ishlatiladigan qayta ishlangan suvga katta o'tishdir.
Hisobotga ko'ra, AQShdagi 120 ta ma'lumot markazlari ichimlik suvidan tozalangan oqava suvga o'tkazilmoqda yoki tayyorlanmoqda, bu esa 530 million galondan ortiq suvni tejashga imkon beradi-bu taxminan 2 milliard litrga teng. Yangi sxemaning ayniqsa faol joriy etilishi Kaliforniya va Virjiniya kabi suv resurslari cheklangan hududlarda amalga oshirilmoqda, hozirda kanalizatsiya tozalanganidan keyin suvdan foydalanadigan 24 ta ob'ekt ishlamoqda.
AWS ma'lumotlar markazi operatsiyalari bo'yicha vitse-prezidenti Kevin Millerning so'zlariga ko'ra, kompaniya suv sarfini minimallashtirish uchun ob-havo sharoiti va kunning vaqtini hisobga oladigan dinamik sovutishni boshqarish algoritmlarini qo'llaydi. Bir vaqtning o'zida bir nechta texnologiyalar qo'llaniladi: bug'lanish sovutish, havo sovutgichlari va an'anaviy konditsionerlik. Bundan tashqari, AWS tabiiy suv havzalarini tiklash va suvni tozalash infratuzilmasini qurishga sarmoya kiritadi.
Shuni ta'kidlash kerakki, 2021 yildan beri AWS suvdan foydalanish samaradorligi 40% ga oshdi va wue (suvdan foydalanish samaradorligi) bo'yicha kompaniya kVt / soat uchun atigi 0,15 litr iste'mol qilish bilan sanoat etakchisiga aylandi, eng yaqin raqobatchisi — Microsoft — bu ko'rsatkich 0,3 litrni tashkil etadi.
Shu bilan birga, ba'zi ekspertlar uslubiy muammoga ishora qilmoqdalar: hisob-kitoblarda ma'lumotlar markazlarining ishlashini ta'minlaydigan elektr stantsiyalari tomonidan iste'mol qilinadigan suv hisobga olinmaydi. Shunga qaramay, mutaxassislar Amazon yondashuvining samaradorligini tan olishadi. Masalan, WateReuse Association vakili Brayan Bizemayerning ta'kidlashicha, AWS "nafaqat ichimlik suvini tejaydi, balki suvni tejaydigan sohalardan birida ham resurslardan qayta foydalanish mumkinligini ko'rsatadi".
2030 yilga kelib, Amazon texnologik innovatsiyalar va ekologik loyihalarni birlashtirib, suv sarfini to'liq qoplashni rejalashtirmoqda. Tashabbus yuqori texnologiyali barqarorlikka yondashuvlarni global o'zgartirishning bir qismi bo'ladi.

Amazon Web Services (AWS) has reported significant progress in implementing its environmental strategy: by 2030, it plans to become "water-positive" — that is, to replenish more water than it consumes. To date, the indicator has been reached in 53% of the target. One of the key steps is a large — scale transition to recycled water used for server cooling.
According to the report, 120 data centers in the United States have already switched or are preparing to switch from drinking water to treated wastewater, which will save more than 530 million gallons of water-the equivalent of about 2 billion liters. Particularly active implementation of the new scheme is taking place in regions with limited water resources, such as California and Virginia, where there are now 24 facilities that use water after sewage treatment.
According to Kevin Miller, AWS Vice President of data center Operations, the company uses dynamic cooling management algorithms that take into account weather conditions and time of day to minimize water consumption. Several technologies are used at once: evaporative cooling, air coolers, and traditional air conditioning. Additionally, AWS invests in the restoration of natural reservoirs and the construction of water treatment infrastructure.
It is important to note that since 2021, AWS water efficiency has increased by 40%, and in terms of WUE (Water Usage Efficiency), the company has become an industry leader, demonstrating consumption of only 0.15 liters per kWh, while the nearest competitor — Microsoft-this indicator is 0.3 liters.
At the same time, some experts point out a methodological problem: the calculations do not take into account the water consumed by power plants that operate data centers. Despite this, experts recognize the effectiveness of Amazon's approach. For example, WateReuse Association spokesman Brian Bisemeyer noted that AWS "not only saves drinking water, but also demonstrates that resource reuse is possible even in one of the most water-intensive industries."
By 2030, Amazon plans to fully compensate for its water consumption by combining technological innovations and environmental projects. The initiative will be part of a global transformation of approaches to sustainable development in the field of high technologies.