Shanba kuni O'zbekiston raqamli texnologiyalar vazirligining Kongress-xollida IT Park University, American University of Technology (AUT), it Park Uzbekistan va EPAM kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan birinchi "AI Talks" forumi bo'lib o'tdi. Ushbu tadbir sun'iy intellektning zamonaviy jamiyat, texnologiya va ta'limdagi o'rni to'g'risida yangi jamoatchilik muhokamalarini boshladi. Birinchi uchrashuvning mavzusi " AI do'stmi yoki dushmanmi?"talabalar, o'qituvchilar, it sohasi vakillari va tadqiqotchilarni birlashtirdi.
An'anaviy konferentsiyalardan farqli o'laroq, uchrashuv norasmiy formatda bo'lib o'tdi, unda jonli muloqot, ochiq munozaralar va tomoshabinlarni jalb qilishga e'tibor qaratildi. Ishtirokchilar sun'iy intellektning tabiati, uning mustaqil harakat qilish qobiliyati, ta'lim jarayonlariga ta'siri, avtomatlashtirish va kasblarni qisqartirish xavfi bilan bog'liq masalalarni muhokama qilishdi. Algoritmik aniqlik va insonning tanqidiy fikrlashi o'rtasidagi raqobat mavzulari ko'rib chiqildi.
Ma'ruzachilar orasida it Park universiteti bosh direktori va sessiya moderatori Boxodir Ayupov, AUT qoshidagi AI Innovation Lab laboratoriyasining direktori doktor Rajan Tripati, professor Said Irandoust, AUT rektori, shuningdek, EPAM Uzbekistan vakillari-Renat Axtyamov va Marina Ten bor.
Tadbir interaktiv qism bilan yakunlandi-ishtirokchilar va tomoshabinlar Real vaqt rejimida inson va algoritmning intellektual imkoniyatlarini sinab ko'rgan "inson va AI" doğaçlama musobaqasi.
Ai Talks loyihasi sun'iy intellektni rivojlantirishning asosiy yo'nalishlarini ochiq muhokama qilish uchun muntazam platforma sifatida rejalashtirilgan. Keyingi tadbir AI va ijodiy sohalarning o'zaro ta'siriga qaratiladi.

On Saturday, the Congress Hall of the Ministry of Digital Technologies of Uzbekistan hosted the first forum "AI Talks", organized by IT Park University, American University of Technology (AUT), IT Park Uzbekistan and EPAM. The event opened a new series of public discussions on the role of artificial intelligence in modern society, technology and education. The theme of the first meeting — "AI-friend or foe?" -brought together students, teachers, representatives of the IT industry and researchers.
Unlike traditional conferences, the meeting was held in an informal format with an emphasis on live communication, open debates and audience engagement. Participants discussed issues related to the nature of AI, its ability to act independently, its impact on educational processes, and the risks of automation and job reduction. The competition between algorithmic accuracy and human critical thinking was discussed.
Among the speakers are Bokhodir Ayupov, General Director of IT Park University and moderator of the session, Dr. Rajan Tripathi, Director of the AI Innovation Lab at AUT, Professor Said Irandoust, Rector of AUT, as well as representatives of EPAM Uzbekistan-Renat Akhtyamov and Marina Ten.
The event ended with an interactive part — an impromptu competition "Human vs AI", during which participants and viewers tested the intellectual capabilities of a person and an algorithm in real time.
The AI Talks project is planned as a regular platform for open discussion of key areas of artificial intelligence development. The next event will focus on the interaction of AI and creative industries.