Teslaning asosiy texnik rahbarlaridan biri, Optimus gumanoid robotini ishlab chiqishga rahbarlik qilgan Milan Kovach to'qqiz yillik faoliyatidan so'ng kompaniyani tark etishini e'lon qildi. Uning qarori bosh direktor elon Maskning Optimus loyihasi Teslani bozor kapitallashuvi 25 trillion dollarga teng bo'lgan kompaniyaga aylantirishi mumkinligi haqidagi bayonotidan ko'p o'tmay ma'lum bo'ldi.
Kovach 2016 yilda Tesla-ga qo'shilib, avtopilot jamoasida o'z faoliyatini boshladi. 2019 yildan 2022 yilgacha u avtonom haydash dasturlarini ishlab chiqish yo'nalishini boshqargan, shundan so'ng Optimus loyihasiga o'tkazilgan. 2024 yil oxirida u gumanoid robotlarni yaratish bo'yicha butun dastur uchun mas'ul vitse-prezident lavozimini egalladi. Teslaning eng istiqbolli loyihalaridan birida asosiy rolni hisobga olgan holda, uning ketishi muhim voqea bo'ldi.
Kovach o'zining rasmiy bayonotida shaxsiy sabablarga ko'ra qaror qabul qilganini aytdi: "men hayotdagi eng qiyin qarorlardan birini qilishim kerak edi — lavozimidan ketish. Men oilamdan juda uzoq vaqt uzoqda edim va endi chet elda ko'proq vaqt o'tkazishni xohlayman. Bu yagona sabab. Mening elon Mask va Tesla jamoasini qo'llab-quvvatlashim to'liqligicha qolmoqda."
Kovachning iste'fosi Optimus loyihasiga tobora ko'proq e'tibor qaratilayotgan bir paytda yuz berdi — bu keng ko'lamli maishiy va ishlab chiqarish vazifalarini bajarishga qodir bo'lgan ko'p qirrali gumanoid robotni yaratish loyihasi. Elon Musk avvalroq Optimus kompaniyaga yillik daromadi 10 trillion dollargacha daromad keltirishi va kelajakda Tesla kapitallashuvining asosiy manbai bo'lishi mumkinligini aytgan edi.
Morgan Stanley prognoziga ko'ra, XXI asrning o'rtalariga kelib dunyoda 1 milliardga yaqin odamga o'xshash robotlardan foydalanish mumkin. Tahlilchilar Optimusni ko'p trillionli sanoatni shakllantirish uchun potentsial katalizator deb bilishadi va Nvidia rahbari loyihani "yangi texnologik davrning asosi"deb atadi.
Shunga qaramay, bozor shakllanishda davom etmoqda: sanoat tadqiqot agentliklari gumanoid robotlar segmentining hajmi hozirgacha bir necha milliard dollarga baholanmoqda va 2032 yil uchun konsensus prognozlari 15 milliard dollardan 80 milliard dollargacha o'zgarib turadi.
E'tibor bering, Kovach so'nggi oylarda Optimus bo'linmasini tark etgan yagona mutaxassis emas. Ilgari kompaniyani yana bir tajribali muhandis - zakari Bernxolts tark etdi, u gumanoid robotlarni ishlab chiqarish bilan shug'ullanadigan "shakl" startapiga o'tdi.
Kadrlar o'zgarishiga qaramay, Tesla Optimus loyihasini strategik ustuvor vazifa deb da'vo qilmoqda va uni amalga oshirish davom etadi.

Один из ключевых технических руководителей Tesla Милан Ковач, возглавлявший разработку человекоподобного робота Optimus, объявил об уходе из компании после девяти лет работы. Его решение стало известно вскоре после заявления генерального директора Илона Маска о том, что проект Optimus способен превратить Tesla в компанию с рыночной капитализацией в $25 трлн.
Ковач присоединился к Tesla в 2016 году, начав карьеру в команде автопилота. С 2019 по 2022 год он возглавлял направление разработки программного обеспечения автономного вождения, после чего был переведён в проект Optimus. В конце 2024 года он занял должность вице-президента, отвечающего за всю программу создания гуманоидных роботов. Его уход стал значимым событием, учитывая ключевую роль в одном из самых перспективных проектов Tesla.
В своём официальном заявлении Ковач сообщил, что принял решение по личным причинам: «Мне пришлось сделать одно из самых трудных решений в жизни — уйти с должности. Я слишком долго находился вдали от семьи и теперь хочу больше времени проводить за границей. Это единственная причина. Моя поддержка Илона Маска и команды Tesla остаётся полной».
Отставка Ковача произошла на фоне растущего внимания к Optimus — проекту по созданию универсального человекоподобного робота, способного выполнять широкий спектр бытовых и производственных задач. Илон Маск ранее заявлял, что Optimus может приносить компании до $10 трлн годового дохода и стать основным источником капитализации Tesla в будущем.
Согласно прогнозу Morgan Stanley, к середине XXI века в мире может использоваться до 1 миллиарда человекоподобных роботов. Аналитики рассматривают Optimus как потенциальный катализатор формирования многотриллионной индустрии, а глава Nvidia назвал проект «фундаментом новой технологической эры».
Тем не менее, рынок остаётся в стадии формирования: по оценкам отраслевых исследовательских агентств, объём сегмента гуманоидных роботов пока оценивается в несколько миллиардов долларов, а консенсус-прогнозы на 2032 год варьируются от $15 до $80 млрд.
Отметим, что Ковач — не единственный специалист, покинувший подразделение Optimus в последние месяцы. Ранее компанию покинул ещё один опытный инженер — Закари Бернхольц, который перешёл в Figure, стартап, также занимающийся разработкой гуманоидных роботов.
Несмотря на кадровые изменения, в Tesla продолжают утверждать, что проект Optimus является стратегическим приоритетом, и его реализация будет продолжена.