Hindiston poytaxtida iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash va mintaqaviy sheriklikni kengaytirish maqsadida tashkil etilgan "Markaziy Osiyo-Hindiston" ishbilarmonlik hamkorlik Kengashi va biznes — forum yig'ilishi doirasida tadbirlar bo'lib o'tdi. O'zbekiston delegatsiyasi tarkibiga O'zbekiston Respublikasi raqamli texnologiyalar vazirining o'rinbosari Rustam Karimjonov kirdi.
Forumning asosiy yo'nalishlaridan biri raqamli iqtisodiyot bo'ldi. Taqdimotlar davomida Hindiston va Markaziy Osiyo tadbirkorlariga O'zbekiston IT-bozorining eksport salohiyati va investitsiya imkoniyatlari taqdim etildi. Ishtirokchilarga mamlakatning raqamlashtirish sohasidagi yutuqlari, jumladan, it infratuzilmasini rivojlantirish, raqamli xizmatlar eksportini rag'batlantirish va texnologiya sohasidagi xalqaro investorlarni qo'llab-quvvatlash choralari ko'rsatildi.
Forum Markaziy Osiyo va Hindiston mamlakatlaridan biznes vakillari, tegishli idoralar va investorlarni to'pladi. Yuqori texnologiyalar, logistika, sanoat kooperatsiyasi va barqaror rivojlanish sohasidagi qo'shma tashabbuslar diqqat markazida bo'ldi.
Tadbir doirasida O'zbekiston vakillari va Hindiston kompaniyalari o'rtasida ham muzokaralar bo'lib o'tdi. Hamkorlikning aniq formatlari, jumladan, qo'shma raqamli loyihalarni ishga tushirish, Hindiston bozorida o'zbek IT-kompaniyalari ishtirokini kengaytirish va transchegaraviy IT xizmatlarini ilgari surish muhokama qilindi.
O'zbekistonning "Markaziy Osiyo-Hindiston" muloqotidagi ishtiroki mamlakatning xalqaro texnologik muhitga faol integratsiyalashuvi va iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarida hamkorlikni kengaytirish istagini ta'kidlaydi.

В столице Индии прошли мероприятия в рамках заседания Совета делового сотрудничества и бизнес-форума «Центральная Азия — Индия», организованные с целью укрепления экономических связей и расширения регионального партнёрства. В состав узбекской делегации вошёл заместитель министра цифровых технологий Республики Узбекистан Рустам Каримджанов.
Одним из ключевых направлений форума стала цифровая экономика. В ходе презентаций индийским и центральноазиатским предпринимателям были представлены экспортный потенциал и инвестиционные возможности IT-рынка Узбекистана. Участникам продемонстрированы достижения страны в области цифровизации, включая развитие IT-инфраструктуры, стимулирование экспорта цифровых услуг и меры поддержки международных инвесторов в технологическом секторе.
Форум собрал представителей бизнеса, профильных ведомств и инвесторов из стран Центральной Азии и Индии. В центре внимания оказались совместные инициативы в сфере высоких технологий, логистики, промышленного кооперационного взаимодействия и устойчивого развития.
В рамках мероприятия также состоялись переговоры между представителями Узбекистана и индийскими компаниями. Обсуждались конкретные форматы сотрудничества, в том числе запуск совместных цифровых проектов, расширение присутствия узбекских IT-компаний на индийском рынке и продвижение трансграничных IT-услуг.
Участие Узбекистана в диалоге «Центральная Азия — Индия» подчёркивает стремление страны к активной интеграции в международную технологическую среду и к расширению партнёрств в ключевых отраслях экономики.