Elon Mask tomonidan asos solingan xAI o'zining sun'iy intellekti — Grok 3.5 ning yangilangan versiyasini ishga tushirishga tayyor. Bu haqda kompaniya xodimi Dima Zenyuk ma'lum qildi. Sun'iy intellektning yangi versiyasi yakuniy tayyorgarlik bosqichida va yaqin orada supergrok tarif abonentlari uchun taqdim etilishi kutilmoqda.
Grok 3.5 ning rivojlanishi kompaniyaning o'zi tomonidan texnologik kuchaytirish bilan birga keladi. 2025 yil mart oyida xAI AI yordamida video yaratishga ixtisoslashgan Hotshot startapini sotib oldi. Hotshot ishlanmalarining integratsiyasi Grok 3.5 ga multimedia funksiyalarini berishi va ta'lim, muhandislik va media kabi turli sohalarda uning amaliy imkoniyatlarini kengaytirishi kutilmoqda.
Ushbu voqealar fonida elon Musk AQSh hukumati huzuridagi DOGE bo'limi rahbari lavozimini tark etib, o'z faoliyatining yo'nalishini o'zgartirganligi ma'lum bo'ldi. Endi u xAI rivojlanishining asosiy yo'nalishlarini shaxsan nazorat qiladi.
Grok 3.5 ning o'ziga xos xususiyati uning fundamental fan tamoyillariga asoslangan muammolarni tahlil qilish va hal qilish qobiliyatidir. Ta'kidlanganidek, yangi model texnik jihatdan murakkab savollarga, shu jumladan raketa dvigatellari va elektrokimyo kabi mavzularga aniq va nostandart javoblar berishga qodir — hatto shunga o'xshash ma'lumotlar ochiq manbalarda mavjud bo'lmasa ham.
Grok 3.5, ishlab chiquvchilarning fikriga ko'ra, nafaqat ma'lumotni qayta ishlab chiqaradigan, balki muhandislik yoki ilmiy fikrlash shakliga yaqinlashib, asl mantiqiy zanjirlarni "noldan" quradigan birinchi AI bo'ladi.

Компания xAI, основанная Илоном Маском, готовит к запуску обновлённую версию собственного искусственного интеллекта — Grok 3.5. Об этом сообщил сотрудник компании Дима Зенюк. Новая версия ИИ находится на финальном этапе подготовки и, как ожидается, будет доступна в ближайшее время для подписчиков тарифа SuperGrok.
Разработка Grok 3.5 сопровождается технологическим усилением самой компании. В марте 2025 года xAI приобрела стартап Hotshot, специализирующийся на генерации видео с помощью ИИ. Ожидается, что интеграция наработок Hotshot придаст Grok 3.5 мультимедийные функции и расширит его прикладные возможности в различных секторах, включая образование, инженерию и медиа.
На фоне этих событий стало известно, что Илон Маск сменил фокус своей деятельности, покинув пост руководителя отдела DOGE при правительстве США. Теперь он лично курирует ключевые направления развития xAI.
Особенность Grok 3.5 заключается в его способности анализировать и решать задачи, основанные на принципах фундаментальной науки. Как заявлено, новая модель способна давать точные и нестандартные ответы на технически сложные вопросы, в том числе по таким темам, как ракетные двигатели и электрохимия, — даже если подобных данных нет в открытых источниках.
Grok 3.5, по словам разработчиков, станет первым ИИ, который не просто воспроизводит информацию, а выстраивает оригинальные логические цепочки «с нуля», приближаясь к форме инженерного или научного мышления.
Запуск новой версии ИИ от xAI рассматривается как стратегический шаг в глобальной конкуренции на рынке передовых нейросетевых технологий.