Xabar qilinishicha, 2025-yil 1-martdan boshlab O'zbekistonda qishloq xo'jaligi mahsulotlarini jismoniy shaxslardan xarid qilayotgan eksportchilarga xarid dalolatnomalarini elektron shaklda rasmiylashtirish imkonini beruvchi yangi mexanizm joriy etildi. Ushbu chora agrar sektorni raqamlashtirish yo'lidagi muhim qadam bo'lib, bozor talabi va mahsulot sotish hajmlarini tizimli tahlil qilishni yo'lga qo'yish, shuningdek, ish oqimining shaffofligi va samaradorligini oshirish imkonini berdi.
Yangi tizimning asosiy afzalliklaridan biri ro'yxatga olish tartibini soddalashtirish edi: elektron sotib olish dalolatnomasini shakllantirishda endi sotuvchi-jismoniy shaxsning PINFLINI ko'rsatish shart emas. Bu ma'muriy yukni kamaytiradi va jarayonni bozor ishtirokchilari uchun yanada qulayroq qiladi.
2025 yil 2 iyun holatiga ko'ra, elektron xaridlar katta hajmdagi operatsiyalarni qamrab oldi. Masalan, 239 ta umumiy ovqatlanish korxonasi jismoniy shaxslardan jami 60,2 mlrd so'mlik 176 turdagi qishloq xo'jaligi mahsulotlarini sotib oldi. Umumiy ovqatlanish orasida mol go'shti (20,3 mlrd so'mga 195 tonna), qo'y go'shti (8,7 mlrd so'mga 70 tonna), guruch (3,2 mlrd so'mga 138 tonna) va pomidor (2,4 mlrd so'mga 81 tonna) eng katta talabga ega edi.
Eksportchilar ham faol bo'lishdi: 166 tashkilot 1 trillion so'mdan ortiq 79 turdagi mahsulot sotib oldi. Olma (154,9 mlrd so'mga 50,4 ming tonna), karam (117,8 mlrd so'mga 19,2 ming tonna), quritilgan mevalar (105,8 mlrd so'mga 8,4 ming tonna) va gilos (102,6 mlrd so'mga 4,4 ming tonna) hajmi bo'yicha yetakchi bo'ldi.
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, sotib olishning elektron shaklini joriy etish qishloq xo'jaligi ishlab chiqaruvchilarining daromadlarini qonuniylashtirishda muhim rol o'ynaydi, shaffof raqobat muhitini rivojlantirishni rag'batlantiradi va agrar sohada to'laqonli raqamli bozorni yaratishga yordam beradi. Yangi mexanizm, shuningdek, davlat organlari va bozor ishtirokchilariga Real vaqt rejimida ishonchli tahlillarni taqdim etish orqali logistika va etkazib berish hajmini nazorat qilishni kuchaytiradi.
Elektron xarid hujjatlarini joriy etish O'zbekiston iqtisodiyotini raqamli transformatsiya qilish strategiyasining muhim elementiga aylanib, agrosanoat majmuasining yangi sharoitlarda barqaror o'sishi va rivojlanishini ta'minlamoqda.

Как уже сообщалось, с 1 марта 2025 года в Узбекистане внедрён новый механизм, позволяющий экспортёрам, закупающим сельскохозяйственную продукцию у физических лиц, оформлять акты закупки в электронной форме. Эта мера стала важным шагом в сторону цифровизации аграрного сектора, позволив наладить системный анализ рыночного спроса и объемов реализации продукции, а также повысить уровень прозрачности и эффективности документооборота.
Одним из ключевых преимуществ новой системы стало упрощение процедуры оформления: при формировании электронного акта закупки теперь не требуется указывать ПИНФЛ продавца-физического лица. Это снижает административную нагрузку и делает процесс более доступным для участников рынка.
По данным на 2 июня 2025 года, электронные закупки охватили значительный объём операций. Так, 239 предприятий общественного питания закупили у физических лиц 176 видов сельхозпродукции на общую сумму 60,2 млрд сумов. Наибольшим спросом среди общепита пользовались говядина (195 тонн на 20,3 млрд сумов), баранина (70 тонн на 8,7 млрд сумов), рис (138 тонн на 3,2 млрд сумов) и помидоры (81 тонна на 2,4 млрд сумов).
Не менее активны оказались и экспортёры: 166 организаций закупили 79 видов продукции на сумму свыше 1 трлн сумов. Лидерами по объёмам стали яблоки (50,4 тыс. тонн на 154,9 млрд сумов), капуста (19,2 тыс. тонн на 117,8 млрд сумов), сухофрукты (8,4 тыс. тонн на 105,8 млрд сумов) и черешня (4,4 тыс. тонн на 102,6 млрд сумов).
По мнению экспертов, введение электронной формы закупки играет ключевую роль в легализации доходов сельхозпроизводителей, стимулирует развитие прозрачной конкурентной среды и способствует построению полноценного цифрового рынка в аграрной отрасли. Новый механизм также усиливает контроль за логистикой и объёмами поставок, предоставляя государственным органам и участникам рынка достоверную аналитику в реальном времени.
Внедрение электронных актов закупки становится важным элементом стратегии по цифровой трансформации экономики Узбекистана, обеспечивая устойчивый рост и развитие агропромышленного комплекса в новых условиях.