Fraunhofer fraktal mexanika va mashinasozlik instituti (Fraunhofer IWS) olimlari elektr transport vositalari uchun akkumulyator ishlab chiqarish jarayonlarini sezilarli darajada o'zgartirishga qodir DRYtraec texnologiyasining sanoat tayyorligini tasdiqladilar. Rivojlanish allaqachon Evropaning etakchi avtomobil ishlab chiqaruvchilardan biri tomonidan litsenziyalangan bo'lib, bu sohaning yuqori darajadagi ishonchidan dalolat beradi va uni keng miqyosda amalga oshirishga yo'l ochadi.
DRYtraec texnologiyasi litiy-ionli batareyalarni ishlab chiqarishning an'anaviy "ho'l" usulini almashtiradi, bu zaharli erituvchilar bilan suspenziyadan foydalanadi va uzoq quritish bosqichini talab qiladi. Buning o'rniga, yangi usul elektrod materialini quruq qo'llashni o'z ichiga oladi — suyuqlik ishlatmasdan.
Jarayonning asosi faol moddalar, uglerod va bog'lovchilarning quruq aralashmasi bo'lib, u kalendrik tugun yordamida qo'llaniladi. Kesish stresslari ta'siri ostida bog'lovchi komponentlarning fibrilatsiyasi sodir bo'ladi, buning natijasida zarralar mexanik ravishda o'rnatiladi. Texnologiyaning qo'shimcha afzalligi elektrod qatlamini bir vaqtning o'zida ikki tomonlama qo'llash qobiliyatidir, bu ishlab chiqarish maydonini qisqartiradi, energiya sarfini kamaytiradi va ishlab chiqarish tsiklini tezlashtiradi.
Texnologiya mualliflaridan biri, professor Stefan Kaskelning so'zlariga ko'ra, DRYtraec ayniqsa erituvchiga sezgir materiallar bilan ishlashda samarali bo'lib, an'anaviy usullar bilan taqqoslanadigan barqarorlik va elektrokimyoviy ishlashni ta'minlaydi. Rivojlanish 2013 yildan beri davom etmoqda va shu vaqt ichida texnologiya keng qamrovli optimallashtirishdan o'tdi, shu jumladan rulonli ishlab chiqarish liniyalarida doimiy nazorat qilish imkoniyati.
Lityum-ionli batareyalardan tashqari, texnologiya natriy — ion, lityum-oltingugurt va qattiq holatdagi batareyalarning istiqbolli turlariga mos keladi. Bu DRYtraec-ni energiyani saqlash va yangi avlod akkumulyatorlarini ishlab chiqarish bo'yicha keng ko'lamli echimlar uchun potentsial platformaga aylantiradi.
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, quruq usullarni ommaviy ishlab chiqarishga joriy etish batareyalar narxini pasaytirishda muhim qadam bo'lishi mumkin, bu esa o'z navbatida elektr transport vositalarining umumiy mavjudligiga va ishlab chiqarish zanjirlarining barqarorligiga ta'sir qiladi.

Scientists at the Fraunhofer Institute for Fractal Mechanics and Mechanical Engineering (Fraunhofer IWS) have confirmed the industrial readiness of DRYtraec technology, which can significantly change the production processes of batteries for electric vehicles. The development has already been licensed by one of Europe's leading car manufacturers, which shows a high degree of trust on the part of the industry and opens the way for its large-scale implementation.
DRYtraec technology replaces the traditional " wet " method of producing lithium-ion batteries, which uses a suspension with toxic solvents and requires a long drying stage. Instead, the new method involves dry application of the electrode material-without the use of liquids.
The process is based on a dry mixture of active substances, carbon and binders, which is applied using a calender unit. Under the action of shear stresses, fibrillation of the binding components occurs, so that the particles are fixed mechanically. An additional advantage of the technology is the possibility of simultaneous double-sided application of the electrode layer, which reduces production space, reduces energy consumption and accelerates the production cycle.
According to one of the authors of the technology, Professor Stefan Kaskel, DRYtraec is particularly effective when working with materials that are sensitive to solvents, and provides stability and electrochemical characteristics comparable to traditional methods. Development has been underway since 2013, and during this time the technology has undergone a comprehensive optimization, including the possibility of continuous monitoring in roll production lines.
In addition to lithium-ion batteries, the technology is compatible with promising types of batteries — sodium-ion, lithium-sulfur and solid-state. This makes DRYtraec a potential platform for a wide range of solutions in the field of energy storage and the production of next-generation batteries.
Experts believe that the introduction of dry methods in mass production can be an important step in reducing the cost of batteries, which, in turn, will affect the overall availability of electric vehicles and the sustainability of production chains.