O'zbekistonda rivojlanishning dastlabki bosqichlarida (pre-seed va seed) startaplarga investitsiyalarga yo'naltirilgan yangi Imkon Ventures venchur fondi ish boshladi. Jamg'arma kapitali 5 million dollarni tashkil etadi, asosiy maqsad esa o'zbek texnologik jamoalarini global innovatsion ekotizimga integratsiya qilishdir.
Imkon Ventures kompaniyasining asosiy investori O'zbekistonning UzVC milliy venchur fondi bo'lib, u tashabbusni davlat tomonidan qo'llab-quvvatlashini ta'kidlab, xalqaro taraqqiyot institutlari va xususiy sheriklar tomonidan ishonchni shakllantirishga yordam beradi. Fondning rasmiy ishga tushirilishi Osiyo taraqqiyot bankining kichik va o'rta tadbirkorlik masalalari bo'yicha global venchur jamoatchilik e'tiborini jalb qilgan konferensiyasi doirasida bo'lib o'tdi.
Jamg'arma moliyaviy texnologiyalar, sun'iy intellekt, B2B SaaS va deeptech sohalaridagi loyihalarga e'tibor qaratadi va transchegaraviy o'sish potentsialiga ega startaplarga pul tikadi. Birinchi investitsiya to'lqini doirasida 25-30 ta loyihani qo'llab-quvvatlash rejalashtirilgan.
Imcon Ventures hisob-kitoblariga ko'ra, 2030 yilga borib fondning ishga tushirilishi yuqori texnologiyalar sohasida 1000 dan ortiq yangi ish o'rinlarini yaratishi va O'zbekistonning raqamli infratuzilmasi va inson kapitalini rivojlantirishga salmoqli hissa qo'shishi mumkin.
Jamg'arma asoschisi Tohir Mirzajanovning so'zlariga ko'ra, tashabbus Markaziy Osiyo va yaqin Sharq (MENA)mintaqalari o'rtasida ko'prik bo'lishi kerak:
"O'zbekistonning o'sishi va salohiyati nihoyat xalqaro e'tirofga sazovor bo'ldi. Endi bizning yosh, shuhratparast xalqimizga sarmoya kiritish uchun eng yaxshi vaqt. Imkon Ventures mintaqalar o'rtasidagi texnologik muloqot uchun bog'lovchi bo'ladi."
Imkon Ventures kompaniyasining boshqaruvchi hamkori va Startup Garage platformasi asoschisi Muhammad Xalil o'zbekistonlik tadbirkorlar milliy bozordan tashqarida miqyosga tayyor ekanini ta'kidladi:
"Biz xalqaro salohiyatga ega startaplarning haqiqiy to'lqinini ko'rmoqdamiz. Endi bu loyihalarni keyingi bosqichga olib chiqish uchun noyob imkoniyatlar oynasi."
Uzoq muddatda Imkon Ventures O'zbekistonda birinchi texnologik "yagona shoxlar" (1 milliard dollardan ortiq baholangan startaplar) paydo bo'lishiga ko'maklashish va mamlakatning mintaqadagi innovatsion rivojlanish yetakchilaridan biri maqomini mustahkamlash niyatida.
Imkon Ventures-ning ishga tushirilishi milliy innovatsion siyosatdagi paradigma o'zgarishini aks ettiradi, bu erda asosiy e'tibor texnologik tadbirkorlarni qo'llab-quvvatlashga va global kun tartibiga ega to'liq venchur ekotizimini yaratishga qaratilgan.

В Узбекистане начал работу новый венчурный фонд Imkon Ventures, ориентированный на инвестиции в стартапы на ранних стадиях развития (pre-seed и seed). Объём капитала фонда составляет $5 миллионов, а основная цель — интеграция узбекских технологических команд в глобальную инновационную экосистему.
Ключевым инвестором Imkon Ventures выступил Национальный венчурный фонд Узбекистана UzVC, что подчёркивает государственную поддержку инициативы и способствует формированию доверия со стороны международных институтов развития и частных партнёров. Официальный запуск фонда состоялся в рамках конференции Азиатского банка развития по вопросам малого и среднего предпринимательства, привлекшей внимание глобального венчурного сообщества.
Фонд сосредоточит внимание на проектах в сферах финансовых технологий, искусственного интеллекта, B2B SaaS и deeptech, делая ставку на стартапы с трансграничным потенциалом роста. В рамках первой инвестиционной волны планируется поддержка 25–30 проектов.
По оценкам Imkon Ventures, к 2030 году запуск фонда может создать более 1000 новых рабочих мест в секторе высоких технологий и внести ощутимый вклад в развитие цифровой инфраструктуры и человеческого капитала Узбекистана.
По словам сооснователя фонда Тохира Мирзаджанова, инициатива призвана стать мостом между регионами Центральной Азии и Ближнего Востока (MENA):
«Рост и потенциал Узбекистана наконец-то получают международное признание. Сейчас — идеальное время для инвестиций в нашу молодую, амбициозную нацию. Imkon Ventures станет связующим звеном для технологического диалога между регионами».
Управляющий партнёр Imkon Ventures и основатель платформы Startup Garage Мухаммад Халил отметил, что узбекские предприниматели демонстрируют готовность к масштабированию за пределами национального рынка:
«Мы наблюдаем настоящую волну стартапов с международным потенциалом. Сейчас — уникальное окно возможностей, чтобы вывести эти проекты на следующий уровень».
В долгосрочной перспективе Imkon Ventures намерен содействовать появлению первых технологических “единорогов” (стартапов с оценкой свыше $1 млрд) в Узбекистане и укрепить статус страны как одного из лидеров инновационного развития в регионе.
Запуск Imkon Ventures отражает смену парадигмы в национальной инновационной политике, где акцент смещается на поддержку технологических предпринимателей и создание полноценной венчурной экосистемы с глобальной повесткой.