Germaniyaning Volkswagen avtomobil konserni Germaniyada 20 ming xodim bilan mehnat shartnomalarini bekor qilish to'g'risida kelishuvga erishdi. Ishdan bo'shatish ixtiyoriy ravishda kompensatsiya to'lash bilan amalga oshiriladi, bu ish stajiga qarab 400 ming evrogacha yetishi mumkin. Ishchilarning aksariyati-uchdan ikki qismi-erta pensiya doirasida kompaniyani tark etadi.
Ushbu qadamlar avtomobilsozlik sanoatining global o'zgarishi sharoitida biznes barqarorligini oshirishga qaratilgan xarajatlarni optimallashtirish va qayta qurish bo'yicha keng ko'lamli dasturning bir qismiga aylandi. Rejaga ko'ra, 2030 yilga kelib Volkswagen asosan Germaniyadagi zavodlarda 35 ming ish o'rinlarini qisqartiradi.
Xarajatlarni kamaytirishning bir yo'nalishi stajyorlar uchun o'rindiqlar sonini kamaytirish bo'ladi-2026 yildan boshlab 1400 dan 600 gacha, bu kompaniya har yili 1,5 milliard evrogacha tejash imkonini beradi.
Bundan tashqari, konsernning 130 mingga yaqin xodimi ish haqini muzlatish va 1 380 dollar miqdorida ta'til to'lovlarini rad etishga rozi bo'lishdi. Ig metal kasaba uyushmasi ta'kidlaganidek, qabul qilingan chora-tadbirlar to'plami mamlakatdagi zavodlarning yopilishidan qochib, ishlab chiqarish bazasini saqlab qoldi.
Yaqinda kompaniya 1969 va 1970 yillarda tug'ilgan xodimlar uchun erta pensiya dasturlari bo'yicha alohida muzokaralarni boshlaydi.
Mutaxassislar ushbu kelishuvni Germaniya sanoati tarixidagi eng yirik ijtimoiy paketlardan biri deb bilishadi. Qisqartirishlarga qaramay, u majburiy ishdan bo'shatilmasdan o'tib ketadi, bu esa Volkswagen-ning iqtisodiy qayta qurish davrida ijtimoiy mas'uliyatli ish beruvchi sifatida obro'sini saqlab qolishga imkon beradi.

Немецкий автоконцерн Volkswagen достиг соглашения о расторжении трудовых контрактов с 20 тысячами сотрудников на территории Германии. Увольнения пройдут на добровольной основе с выплатой компенсаций, которые, в зависимости от стажа, могут достигать до 400 тысяч евро. Большая часть работников — порядка двух третей — покинет компанию в рамках досрочного выхода на пенсию.
Эти шаги стали частью масштабной программы по оптимизации расходов и реструктуризации, направленной на повышение устойчивости бизнеса в условиях глобальной трансформации автопрома. По плану, к 2030 году Volkswagen сократит до 35 тысяч рабочих мест, преимущественно на заводах в Германии.
Одним из направлений сокращения затрат станет уменьшение количества мест для стажёров — с 1 400 до 600 с 2026 года, что, по оценкам компании, позволит экономить до 1,5 миллиарда евро ежегодно.
Дополнительно около 130 тысяч сотрудников концерна согласились на заморозку заработной платы и отказ от отпускных выплат в размере 1 380 долларов. Как отмечает профсоюз IG Metall, принятый пакет мер позволил избежать закрытия заводов в стране и сохранить производственную базу.
В ближайшее время компания начнёт отдельные переговоры о программах досрочного выхода на пенсию для сотрудников, родившихся в 1969 и 1970 годах.
Эксперты рассматривают данное соглашение как один из самых масштабных социальных пакетов в истории немецкой промышленности. Несмотря на сокращения, оно проходит без принудительных увольнений, что позволяет сохранять репутацию Volkswagen как социально ответственного работодателя в период экономической перестройки.