Germaniyaning Volkswagen avtomobil konserni Germaniyada 20 ming xodim bilan mehnat shartnomalarini bekor qilish to'g'risida kelishuvga erishdi. Ishdan bo'shatish ixtiyoriy ravishda kompensatsiya to'lash bilan amalga oshiriladi, bu ish stajiga qarab 400 ming evrogacha yetishi mumkin. Ishchilarning aksariyati-uchdan ikki qismi-erta pensiya doirasida kompaniyani tark etadi.
Ushbu qadamlar avtomobilsozlik sanoatining global o'zgarishi sharoitida biznes barqarorligini oshirishga qaratilgan xarajatlarni optimallashtirish va qayta qurish bo'yicha keng ko'lamli dasturning bir qismiga aylandi. Rejaga ko'ra, 2030 yilga kelib Volkswagen asosan Germaniyadagi zavodlarda 35 ming ish o'rinlarini qisqartiradi.
Xarajatlarni kamaytirishning bir yo'nalishi stajyorlar uchun o'rindiqlar sonini kamaytirish bo'ladi-2026 yildan boshlab 1400 dan 600 gacha, bu kompaniya har yili 1,5 milliard evrogacha tejash imkonini beradi.
Bundan tashqari, konsernning 130 mingga yaqin xodimi ish haqini muzlatish va 1 380 dollar miqdorida ta'til to'lovlarini rad etishga rozi bo'lishdi. Ig metal kasaba uyushmasi ta'kidlaganidek, qabul qilingan chora-tadbirlar to'plami mamlakatdagi zavodlarning yopilishidan qochib, ishlab chiqarish bazasini saqlab qoldi.
Yaqinda kompaniya 1969 va 1970 yillarda tug'ilgan xodimlar uchun erta pensiya dasturlari bo'yicha alohida muzokaralarni boshlaydi.
Mutaxassislar ushbu kelishuvni Germaniya sanoati tarixidagi eng yirik ijtimoiy paketlardan biri deb bilishadi. Qisqartirishlarga qaramay, u majburiy ishdan bo'shatilmasdan o'tib ketadi, bu esa Volkswagen-ning iqtisodiy qayta qurish davrida ijtimoiy mas'uliyatli ish beruvchi sifatida obro'sini saqlab qolishga imkon beradi.

The German carmaker Volkswagen has reached an agreement on the termination of labor contracts with 20 thousand employees in Germany. Layoffs will take place on a voluntary basis with compensation, which, depending on the length of service, can reach up to 400 thousand euros. Most of the employees — about two-thirds-will leave the company as part of early retirement.
These steps are part of a large-scale cost optimization and restructuring program aimed at improving the sustainability of the business in the context of the global transformation of the automotive industry. According to the plan, by 2030 Volkswagen will cut up to 35 thousand jobs, mainly at factories in Germany.
One of the ways to reduce costs will be to reduce the number of places for interns-from 1,400 to 600 from 2026, which, according to the company's estimates, will save up to 1.5 billion euros annually.
Additionally, about 130,000 employees of the concern agreed to a salary freeze and the refusal of vacation payments in the amount of $ 1,380. According to the IG Metall trade union, the package of measures adopted allowed avoiding the closure of factories in the country and preserving the production base.
In the near future, the company will begin separate negotiations on early retirement programs for employees born in 1969 and 1970.
Experts consider this agreement as one of the largest social packages in the history of German industry. Despite the cuts, it passes without forced layoffs, which allows Volkswagen to maintain its reputation as a socially responsible employer during the period of economic restructuring.