Elon Mask tomonidan asos solingan SpaceX kompaniyasi tezda tarixiy bosqichga yaqinlashmoqda: kelgusi yillarda uning tijorat daromadlari NASAning yillik byudjetidan oshib ketishi mumkin. Bu haqda Maskning o'zi x platformasidagi nashrida e'lon qildi va bu yutuq 2026 yilda sodir bo'lishi mumkinligini ta'kidladi.
Uning prognozlariga ko'ra, SpaceX 2025 yilda taxminan 15,5 milliard dollar daromad oladi, shundan atigi 1,1 milliardtasi NASA bilan tuzilgan shartnomalarga to'g'ri keladi. Tushumlarning asosiy ulushi sun'iy yo'ldoshlarning tijorat uchirilishi va Starlink global Internet xizmatlaridan kelib chiqadi.
Taqqoslash uchun, NASAning 2025 yilgi byudjeti, ochiq manbalarga ko'ra, taxminan 25 milliard dollarni tashkil qiladi. Biroq, elon Musk 2026 yilda SpaceX-ning tijorat daromadlari ushbu miqdordan oshib ketishi mumkinligiga amin, ayniqsa tijorat segmentining kutilayotgan kengayishi va sun'iy yo'ldoshga bo'lgan talabning o'sishi bilan.
Shunisi e'tiborga loyiqki, kompaniya Starship raketasi ommaviy ravishda joriy etilishidan oldin ham bunday yuqori moliyaviy ko'rsatkichlarni namoyish etmoqda — bu yuk ko'tarish qobiliyati Falcon 9 imkoniyatlaridan ancha yuqori bo'lgan istiqbolli o'ta og'ir tizim. Starship kelajakdagi sayyoralararo missiyalar va oy va Mars atrofidagi infratuzilmaning asosiy elementi sifatida joylashtirilgan va uning tijorat ekspluatatsiyasi katta foyda olish uchun yangi manba bo'lishi mumkin.
2024 yilda SpaceX 11,8 milliard dollarlik daromadga erishdi va birinchi marta Starlink loyihasidan tushgan daromad raketalarni uchirishdan tushgan daromaddan oshib ketdi. Shu bilan birga, kompaniya missiyalar sonini ishonchli ravishda oshirishda davom etmoqda. Xususan, may oyida Falcon 9 raketasi Kanaveral burnidan o'zining 250-chi muvaffaqiyatli uchirilishini amalga oshirdi va SpaceX biznes modelining muhim elementiga aylangan qayta foydalanish mumkin bo'lgan texnologiyalarning ishonchliligini tasdiqladi.
Bundan tashqari, joriy yilda kompaniya yangi Starlink Direct to Cell xizmatini ishga tushirdi — o'zgartirilmagan mobil telefonlarni sun'iy yo'ldosh tarmog'iga qo'shimcha uskunalarsiz to'g'ridan-to'g'ri ulash texnologiyasi. Bu global Internet qamrovi, jumladan, erishish qiyin bo'lgan hududlar uchun yangi zamin yaratadi.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, hozirgi o'sish sur'atlarini saqlab qolgan holda, SpaceX kelgusi yillarda nafaqat texnologik, balki kosmik sohada iqtisodiy etakchiga aylanishi mumkin, bu esa tijorat kosmik tadqiqotlari ko'lami va sur'ati bo'yicha davlat idoralaridan oldinda.

SpaceX, founded by Elon Musk, is rapidly approaching a historic milestone: in the coming years, its commercial revenues may exceed the annual budget of NASA. This was stated by Musk himself in a publication on the X platform, noting that a breakthrough could occur in 2026.
According to his forecasts, SpaceX's revenue in 2025 will be about $ 15.5 billion, of which only $ 1.1 billion comes from contracts with NASA. The bulk of revenue comes from commercial satellite launches and Starlink global Internet services.
For comparison, NASA's budget for 2025, according to open sources, is about $ 25 billion. However, Elon Musk is confident that as early as 2026, SpaceX's commercial revenues may exceed this amount, especially given the expected expansion of the commercial segment and the growing demand for satellite communications.
It is noteworthy that the company demonstrates such high financial performance even before the mass introduction of the Starship rocket-a promising super-heavy system, whose payload capacity significantly exceeds the capabilities of the Falcon 9. Starship is positioned as a key element of future interplanetary missions and infrastructure around the Moon and Mars, and its commercial operation can become a new source of large-scale profit.
In 2024, SpaceX achieved revenue of $11.8 billion, and for the first time, revenue from the Starlink project surpassed revenue from rocket launches. At the same time, the company continues to steadily increase the number of missions. In particular, in May, the Falcon 9 rocket completed its 250th successful launch from Cape Canaveral, confirming the reliability of reusable technologies that have become an important element of SpaceX's business model.
In addition, this year the company launched a new Starlink Direct to Cell service-a technology for direct connection of unmodified mobile phones to the satellite network without additional equipment. This opens up new horizons for global Internet coverage, including hard-to-reach regions.
Experts note that if the current growth rate is maintained, SpaceX can become not only a technological, but also an economic leader in the space industry in the coming years, outstripping state agencies in terms of the scale and pace of commercial space exploration.