Miya-kompyuter interfeyslarini (BCI) ishlab chiqishga ixtisoslashgan Amerikaning Paradromics kompaniyasi o'zining connexus neyroimplantini insonda birinchi muvaffaqiyatli sinovdan o'tkazganini e'lon qildi. Vaqtinchalik implantatsiya jarrohlik amaliyoti 14-may kuni Michigan universitetida o'tkazildi va uzoq muddatli klinik tadqiqotlar uchun tayyorgarlikning muhim bosqichi bo'ldi.
Operatsiya epilepsiya uchun neyroxirurgiya qilingan bemorning roziligi bilan amalga oshirildi. Qurilma vaqtincha miyaning temporal lobiga, eshitish ma'lumotlarini qayta ishlash va xotirani shakllantirish uchun mas'ul bo'lgan zonaga o'rnatildi. Tajriba davomida olimlar Connexus individual neyronlarning elektr faolligini qayd eta olishini tasdiqladilar, bu esa keyingi avlod BCI tizimlarida foydalanish uchun yuqori potentsialni ko'rsatdi.
Connexus implantatsiyasi tangadan kichikroq va to'g'ridan-to'g'ri miya to'qimalariga joylashtirilgan 420 ta miniatyura igna elektrodlarini o'z ichiga oladi. Ushbu yondashuv neuralink, Precision Neuroscience yoki Synchron kabi raqobatchilarning yumshoqroq, ammo kamroq aniq texnologiyalaridan farqli o'laroq, individual neyronlarning faolligini qayd etish imkonini beradi, ularning qurilmalari hujayra guruhlaridan umumlashtirilgan signallarni o'qiydi.
Paradromics bosh direktori Mett Englning so'zlariga ko'ra, bu bemorlarning nutq niyatlarini dekodlashda hal qiluvchi ahamiyatga ega bo'lgan signallarni aniq qayd etishdir. "Biz fikrlarni o'qimaymiz. Biz nutq harakatlari bilan bog'liq elektr faolligini talqin qilamiz — hatto bemor jismonan gapira olmasa ham", dedi u.
Ilmiy hamjamiyatdagi so'nggi yutuqlar fonida BCI texnologiyasiga qiziqish ortib bormoqda. Shunday qilib, 2023 yilda Stenford va San-Frantsiskodagi Kaliforniya universiteti tadqiqotchilari falaj bo'lgan bemorlarda nutqni dekodlashda daqiqada 78 so'zgacha tezlikka erishganliklari haqida xabar berishdi. Paradromics 2025-yil oxirigacha falajli bemorlar uchun uzoq muddatli connexus implantatsiyasi bilan klinik sinovlarni boshlash orqali shunga o'xshash ko'rsatkichlarga erishishni rejalashtirmoqda.
Operatsiyani boshqargan Michigan universiteti neyroxirurgi Mett Uilsining ta'kidlashicha, elektrodlar sonining ko'payishi interfeysning ishlashiga jiddiy ta'sir ko'rsatishi mumkin. Kelajakda kompaniya har bir bemor uchun to'rtta Connexus implantatsiyasini ko'rib chiqmoqda, bu esa mavjud neyron ma'lumotlar hajmini kengaytiradi.
Shunga qaramay, texnologiyani keng miqyosda qo'llash boshlanishidan oldin qurilmadan uzoq muddatli foydalanishning tasdiqlangan xavfsizligi asosiy ustuvor vazifa bo'lib qolmoqda. Pitsburg universitetining BCI bo'yicha mutaxassisi Jennifer Kollinjer ta'kidlaganidek, joriy protsedura klinik dasturning keyingi bosqichiga o'tishdan oldin "kiyinish mashqlari" ga aylandi.
Mutaxassislar Paradromics tajribasini neyrotexnologiya poygasidagi muhim qadam sifatida baholaydilar, bu esa kelgusi yillarda og'ir vosita va nutqida nuqsoni bo'lgan odamlarda aloqani tiklash sohasida inqilobiy o'zgarishlarga olib kelishi mumkin.

Американская компания Paradromics, специализирующаяся на разработке мозго-компьютерных интерфейсов (BCI), объявила о первом успешном тестировании своего нейроимплантата Connexus на человеке. Хирургическая процедура по временной имплантации была проведена 14 мая в Университете Мичигана и стала важным этапом подготовки к долгосрочным клиническим исследованиям.
Операция была выполнена с согласия пациента, которому проводилось нейрохирургическое вмешательство по поводу эпилепсии. Устройство было временно установлено в височную долю мозга, зону, отвечающую за обработку слуховой информации и формирование памяти. В ходе эксперимента учёные подтвердили, что Connexus способен регистрировать электрическую активность отдельных нейронов, демонстрируя высокий потенциал для использования в BCI-системах следующего поколения.
Имплантат Connexus по размеру меньше монеты и содержит 420 миниатюрных игл-электродов, которые вживляются непосредственно в мозговую ткань. Такой подход позволяет регистрировать активность отдельных нейронов, в отличие от более щадящих, но менее точных технологий конкурентов, таких как Neuralink, Precision Neuroscience или Synchron, чьи устройства считывают обобщённые сигналы от групп клеток.
По словам Мэтта Энгла, генерального директора Paradromics, именно точечная регистрация сигналов имеет решающее значение при расшифровке речевых намерений пациентов. «Мы не читаем мысли. Мы интерпретируем электрическую активность, связанную с речевыми движениями — даже если пациент физически не может говорить», — отметил он.
Интерес к BCI-технологиям стремительно растёт на фоне недавних успехов в научном сообществе. Так, в 2023 году исследователи из Стэнфорда и Университета Калифорнии в Сан-Франциско сообщили о достижении скорости до 78 слов в минуту при расшифровке речи у парализованных пациенток. Paradromics планирует добиться аналогичных показателей, начав к концу 2025 года клинические испытания с долговременной имплантацией Connexus для пациентов с параличом.
Мэтт Уилси, нейрохирург Университета Мичигана, возглавлявший операцию, отметил, что увеличение числа электродов может серьёзно повлиять на производительность интерфейса. В будущем компания рассматривает возможность установки до четырёх имплантатов Connexus на одного пациента, что расширит объём доступных нейронных данных.
Тем не менее, ключевым приоритетом остаётся доказанная безопасность длительного использования устройства, прежде чем начнётся широкомасштабное применение технологии. Как подчеркнула Дженнифер Коллинджер, эксперт в области BCI из Университета Питтсбурга, текущая процедура стала «генеральной репетицией» перед переходом к следующему этапу клинической программы.
Эксперты оценивают эксперимент Paradromics как важный шаг в гонке нейротехнологий, которая в ближайшие годы может привести к революционным изменениям в сфере восстановления коммуникации у людей с тяжёлыми нарушениями моторики и речи.