Raqamli texnologiyalar vazirining o'rinbosari boshchiligidagi ishchi guruh Qashqadaryo viloyatiga, jumladan, Qo'qdali va kitob tumanlariga, qarshi va Shahrisabz shaharlariga tashrif buyurdi. Tashrifning maqsadi IT-ta'limning rivojlanishi va IT-kompaniyalarning mintaqadagi faoliyati bilan tanishish edi.
Xususan, Kukdaldagi IT Park binosida axborot texnologiyalari va chet tillari yo'nalishlari bo'yicha o'quv kurslari tashkil etildi. Ularda 350 dan ortiq yoshlar o'qitiladi.
Bundan tashqari, ishchi guruh vakillari Shahrisabz tumani Miraki qishlog'ida tashkil etilayotgan it-shaharchada qurilish ishlarini ko'zdan kechirdilar. Loyiha yakunida 400 dan ortiq yoshlar axborot texnologiyalari sohasida bepul ta'lim olish imkoniyatiga ega bo'ladilar.
Yozda Qashqadaryo viloyatida yoshlarning IT sohasiga qiziqishini oshirish va informatika o'qituvchilari malakasini oshirishga qaratilgan uchta yangi tashabbus amalga oshiriladi:
- Mintaqada InfoTeach forumini o'tkazish;
- Ko'kdali tumanida frilanserlar uchun barcha zarur shart-sharoitlar bilan ish joyini ochish;
- 7-11-sinf o'quvchilari o'rtasida dasturlash bo'yicha sport olimpiadasini tashkil etish. O'nta g'olib Toshkentdagi yozgi lagerda ishtirok etish imkoniyatiga ega bo'ladi. Shuningdek, mintaqadagi maktab o'quvchilari uchun xakatonlar va ideatonlar o'tkazilishi rejalashtirilgan.

Рабочая группа во главе с заместителем министра цифровых технологий посетила Кашкадарьинскую область, в том числе Кукдалинский и Китабский районы, а также города Карши и Шахрисабз. Целью визита стало ознакомление с развитием IT-образования и деятельностью IT-компаний в регионе.
В частности, в здании IT Park в Кукдале были организованы учебные курсы по направлениям информационных технологий и иностранных языков. В них проходят обучение более 350 молодых людей.
Кроме того, представители рабочей группы осмотрели строительные работы в создающемся IT-городке в посёлке Мираки Шахрисабзского района. По завершении проекта свыше 400 молодых людей получат возможность пройти бесплатное обучение в сфере информационных технологий.
В летний период в Кашкадарьинской области будут реализованы три новые инициативы, направленные на повышение интереса молодёжи к IT-сфере и развитие навыков преподавателей информатики:
– Проведение форума InfoTeach в области;
– Открытие рабочей зоны со всеми необходимыми условиями для фрилансеров в Кукдалинском районе;
– Организация спортивной олимпиады по программированию среди учеников 7–11 классов. Десять победителей получат возможность участия в летнем лагере в Ташкенте. Также для школьников региона планируется проведение хакатонов и идеатонов.