Raqamli texnologiyalar vazirining o'rinbosari boshchiligidagi ishchi guruh Qashqadaryo viloyatiga, jumladan, Qo'qdali va kitob tumanlariga, qarshi va Shahrisabz shaharlariga tashrif buyurdi. Tashrifning maqsadi IT-ta'limning rivojlanishi va IT-kompaniyalarning mintaqadagi faoliyati bilan tanishish edi.
Xususan, Kukdaldagi IT Park binosida axborot texnologiyalari va chet tillari yo'nalishlari bo'yicha o'quv kurslari tashkil etildi. Ularda 350 dan ortiq yoshlar o'qitiladi.
Bundan tashqari, ishchi guruh vakillari Shahrisabz tumani Miraki qishlog'ida tashkil etilayotgan it-shaharchada qurilish ishlarini ko'zdan kechirdilar. Loyiha yakunida 400 dan ortiq yoshlar axborot texnologiyalari sohasida bepul ta'lim olish imkoniyatiga ega bo'ladilar.
Yozda Qashqadaryo viloyatida yoshlarning IT sohasiga qiziqishini oshirish va informatika o'qituvchilari malakasini oshirishga qaratilgan uchta yangi tashabbus amalga oshiriladi:
- Mintaqada InfoTeach forumini o'tkazish;
- Ko'kdali tumanida frilanserlar uchun barcha zarur shart-sharoitlar bilan ish joyini ochish;
- 7-11-sinf o'quvchilari o'rtasida dasturlash bo'yicha sport olimpiadasini tashkil etish. O'nta g'olib Toshkentdagi yozgi lagerda ishtirok etish imkoniyatiga ega bo'ladi. Shuningdek, mintaqadagi maktab o'quvchilari uchun xakatonlar va ideatonlar o'tkazilishi rejalashtirilgan.

The working group headed by the Deputy Minister of Digital Technologies visited Kashkadarya region, including Kukdala and Kitab districts, as well as the cities of Karshi and Shakhrisabz. The purpose of the visit was to get acquainted with the development of IT education and the activities of IT companies in the region.
In particular, training courses in the areas of information technology and foreign languages were organized in the IT Park building in Kukdal. They train more than 350 young people.
In addition, representatives of the working group inspected construction works in the newly created IT town in the village of Miraki, Shakhrisabz district. Upon completion of the project, over 400 young people will have the opportunity to receive free training in the field of information technology.
During the summer period, three new initiatives will be implemented in Kashkadarya region aimed at increasing the interest of young people in the IT field and developing the skills of computer science teachers:
- Holding the InfoTeach forum in the field of;
- Opening of a work area with all necessary conditions for freelancers in Kukdalinsky district;
- Organization of a sports Olympiad in programming among students in grades 7-11. Ten winners will have the opportunity to participate in a summer camp in Tashkent. Hackathons and ideathons are also planned for schoolchildren of the region.