O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo'chqorov prezidentning davlat tashkilotlari xodimlarining ish haqini muntazam oshirishni nazarda tutuvchi yangi farmoni imzolanganini e'lon qildi. Hujjatga ko'ra, ish haqi 10% ga oshiriladi.
Ushbu qaror fuqarolarning daromadlarini bosqichma-bosqich oshirish yo'nalishini davom ettirmoqda. Eslatib o'tamiz, avvalroq, 2024 yil sentyabr oyida pensiya va ijtimoiy nafaqalar 15 foizga oshirilgan bo'lsa, o'sha yilning oktyabr oyida davlat sektori xodimlarining ish haqi 10-15 foizga oshgan.
O'sish tez orada kuchga kiradi va vazirlik ta'kidlaganidek, ijtimoiy qo'llab-quvvatlashni kuchaytirish va aholining turmush darajasini oshirishga qaratilgan.

Министр экономики и финансов Республики Узбекистан Джамшид Кучкаров объявил о подписании нового указа Президента, предусматривающего очередное повышение заработной платы работников государственных организаций. Согласно документу, оклады будут увеличены на 10%.
Это решение продолжает курс на поэтапное повышение доходов граждан. Напомним, ранее, в сентябре 2024 года, пенсии и социальные пособия были увеличены на 15%, а в октябре того же года заработная плата сотрудников бюджетной сферы выросла на 10–15%.
Повышение вступит в силу в ближайшее время и, как отмечают в министерстве, направлено на укрепление социальной поддержки и повышение уровня жизни населения.