O'zbekistonda Imkon Ventures kompaniyasining dastlabki bosqichdagi venchur fondi rasmiy ravishda taqdim etilgan bo'lib, u Pre-seed va Seed bosqichlarida startaplarga sarmoya kiritishga qaratilgan. Jamg'arma kapitali 5 million dollarni tashkil etadi.
Imkon Ventures kompaniyasining asoschilari venchur investor Tohir Mirzajanov (Qatar) va Startup Garage asoschisi va fondning boshqaruvchi hamkori Muhammad Xalil bo'lgan. Asosiy e'tibor FinTech, sun'iy intellekt, B2B SaaS va DeepTech sohalaridagi loyihalarga sarmoya kiritishga qaratiladi, bunda xalqaro miqyosda kengaytirish salohiyatiga ega jamoalar ko'zlangan.
Jamg'arma O'zbekistonning texnologik ekotizimini rivojlantirish va mintaqa jamoalarini global venchur maydoniga, ayniqsa Markaziy Osiyo va MENA yo'nalishlariga integratsiya qilishni maqsad qilib qo'ygan. Keyingi ikki yil ichida Imcon Ventures 25 dan 30 gacha startaplarni moliyalashtirishni rejalashtirmoqda, har bir loyiha uchun $50,000 dan $150,000 gacha. Eng muvaffaqiyatli jamoalar uchun keyingi raundlarda ishtirok etish ko'zda tutilgan.
O'zbekiston jamg'armalarining UzVC davlat jamg'armasi langar investor bo'lib, bu tashabbusning yuqori strategik ahamiyatini tasdiqlaydi va xalqaro hamkorlarning ishonchini oshiradi. Imkon Ventures-ning ishga tushirilishi Osiyo taraqqiyot bankining kichik va o'rta biznesni qo'llab-quvvatlash bo'yicha konferentsiyasi doirasida rasmiy ravishda e'lon qilindi va global venchur hamjamiyat a'zolari orasida qiziqish uyg'otdi.
Jamg'arma faoliyati 2030 yilga qadar yuqori malakali mutaxassislar uchun 1000 dan ortiq ish o'rinlarini yaratishga imkon beradi, shuningdek, mamlakatda raqamli infratuzilma va innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirishga katta ta'sir ko'rsatadi.
Kelajakda Imkon Ventures O'zbekistonda birinchi texnologik "yagona shoxlar" paydo bo'lishiga ko'maklashish va mamlakatning mintaqadagi innovatsion iqtisodiyot markazlaridan biri maqomini mustahkamlash niyatida.

Imkon Ventures, an early-stage venture fund focused on investing in startups at the Pre-seed and Seed stages, has been officially launched in Uzbekistan. The fund's capital is $5 million.
Imkon Ventures was co — founded by venture investor Tohir Mirzajanov (Qatar) and Muhammad Khalil, founder of Startup Garage and managing partner of the fund. The main focus will be on investments in projects in the areas of FinTech, artificial intelligence, B2B SaaS and DeepTech, with an eye on teams with the potential for international scaling.
The Fund aims to develop the technological ecosystem of Uzbekistan and integrate the region's teams into the global venture space, especially in the direction of Central Asia and MENA. Over the next two years, Imkon Ventures plans to fund 25 to 30 startups, providing from $50,000 to $150,000 per project. For the most successful teams, participation in subsequent rounds is provided.
The anchor investor was UzVC, the state Fund of Funds of Uzbekistan, which confirms the high strategic importance of the initiative and strengthens the trust of international partners. The launch of Imkon Ventures was officially announced on the sidelines of the Asian Development Bank's conference on supporting small and medium-sized businesses, sparking interest among representatives of the global venture community.
According to forecasts, the fund's activities will create over 1,000 jobs for highly qualified specialists by 2030, and will also have a significant impact on the development of digital infrastructure and innovative entrepreneurship in the country.
In the future, Imkon Ventures intends to promote the emergence of the first technological "unicorns" in Uzbekistan and strengthen the country's status as one of the centers of innovative economy in the region.