O'zbekiston tashqi bosim kuchayib borayotganiga qaramay, Yevropa Ittifoqi bilan pragmatik va o'zaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirish yo'lini davom ettirmoqda. Bu haqda respublika xavfsizlik Kengashi kotibi o'rinbosari Abdulaziz Kamilov raqamli rivojlanish va global hamkorlik masalalariga bag'ishlangan xalqaro forum davomida ma'lum qildi.
Uning so'zlariga ko'ra, Toshkent izchil ochiqlik, barqaror modernizatsiya va texnologik integratsiya strategiyasiga amal qilmoqda. O'zbekiston Yevropa ittifoqini raqamli infratuzilmani rivojlantirish va yuqori texnologiyali tashabbuslarni ilgari surishda asosiy hamkorlardan biri sifatida ko'radi.
Markaziy Osiyo xalqaro maydonga yagona mintaqa sifatida kiradi
Kamilov Markaziy Osiyo mamlakatlari birinchi marta xalqaro munosabatlarda yagona mintaqaviy sub'ekt sifatida harakat qilish qobiliyatini namoyish etishini alohida ta'kidladi. Bu Evropa bilan, shu jumladan raqamli transformatsiya sohasida keng qamrovli hamkorlik uchun yangi zamin yaratadi. Uning so'zlariga ko'ra, sa'y-harakatlarning bunday birlashishi mintaqaga konsolidatsiyalangan kun tartibini shakllantirishga va Evropa ittifoqi bilan barqaror tashqi siyosat va iqtisodiy aloqalarni o'rnatishga imkon beradi.
Raqamlashtirish-kun tartibining markazida
Evropa Ittifoqi bilan muzokaralarda raqamli kun tartibiga alohida e'tibor qaratilmoqda: zamonaviy telekommunikatsiya infratuzilmasini yaratish, xalqaro IT-loyihalarni qo'llab-quvvatlash va texnologik almashinuvni rag'batlantirish. O'zbekiston kiberxavfsizlik, bulutli hisoblash, raqamli boshqaruv, shuningdek, raqamli iqtisodiyot uchun kadrlar tayyorlash kabi sohalarda hamkorlikni kuchaytirmoqchi.
Kamilov global turbulentlik va tashqi bosim urinishlariga qaramay, Toshkent xalqaro texnologik alyanslarni izchil rivojlantirishini ta'kidladi. Raqamli sohaga investitsiyalarni jalb qilish, qo'shma inkubatorlarni yaratish va transmintaqaviy raqamli hamkorlik platformalarida ishtirok etish ustuvor vazifa hisoblanadi.
O'zbekiston texnologik ochiqlik yo'nalishini tasdiqlaydi
Kamilovning nutqi O'zbekiston raqamli transformatsiyani nafaqat ichki vazifa, balki tashqi siyosat strategiyasining muhim elementi sifatida ham ko'rib chiqayotganining yana bir tasdig'i bo'ldi. Uning so'zlariga ko'ra, mamlakat nafaqat texnologiyalarni import qilishni, balki ularni birgalikda ishlab chiqishda faol ishtirok etishni va Evropa tuzilmalari uchun ishonchli sherik bo'lishni maqsad qilgan.
Shunday qilib, O'zbekiston nafaqat Yevropa ittifoqi bilan aloqalarni mustahkamlashga, balki Yevroosiyo makonining barqaror raqamli arxitekturasini shakllantirishga hissa qo'shishga tayyorligini namoyish etmoqda.

Узбекистан продолжает курс на углубление прагматичного и взаимовыгодного сотрудничества с Европейским союзом, несмотря на усиливающиеся внешние давления. Об этом заявил заместитель секретаря Совета безопасности республики Абдулазиз Камилов в ходе международного форума, посвящённого вопросам цифрового развития и глобального взаимодействия.
По его словам, Ташкент придерживается последовательной стратегии открытости, устойчивой модернизации и технологической интеграции. Узбекистан рассматривает ЕС как одного из ключевых партнёров в развитии цифровой инфраструктуры и продвижении высокотехнологичных инициатив.
Центральная Азия выходит на международную арену как единый регион
Камилов особо отметил, что страны Центральной Азии впервые демонстрируют способность выступать как единый региональный субъект в международных отношениях. Это открывает новые горизонты для комплексного партнёрства с Европой, в том числе в сфере цифровой трансформации. По его словам, такое объединение усилий позволяет региону формировать консолидированную повестку и выстраивать устойчивые внешнеполитические и экономические связи с ЕС.
Цифровизация — в центре повестки
Особое внимание в переговорах с Европейским союзом уделяется цифровой повестке: созданию современной телекоммуникационной инфраструктуры, поддержке международных IT-проектов и стимулированию технологического обмена. Узбекистан намерен наращивать взаимодействие в таких сферах, как кибербезопасность, облачные вычисления, цифровое управление, а также подготовка кадров для цифровой экономики.
Камилов подчеркнул, что несмотря на глобальные турбулентности и попытки внешнего давления, Ташкент будет последовательно развивать международные технологические альянсы. В приоритете — привлечение инвестиций в цифровую сферу, создание совместных инкубаторов и участие в трансрегиональных платформах цифрового сотрудничества.
Узбекистан подтверждает курс на технологическую открытость
Выступление Камилова стало ещё одним подтверждением того, что Узбекистан рассматривает цифровую трансформацию не только как внутреннюю задачу, но и как важный элемент внешнеполитической стратегии. По его словам, страна стремится не просто импортировать технологии, но активно участвовать в их совместной разработке, выступая надёжным партнёром для европейских структур.
Таким образом, Узбекистан демонстрирует готовность не только укреплять связи с ЕС, но и вносить вклад в формирование устойчивой цифровой архитектуры Евразийского пространства.