2025 yil 1-2 iyun kunlari Samarqandda bo'lib o'tdi Ikkinchi O'zbekiston-Xitoy mintaqalararo forumi, o ' zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi tomonidan tashkil etilgan. Ushbu tadbir ikki mamlakat mintaqalari o'rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish va iqtisodiyotning strategik tarmoqlarida hamkorlikni kengaytirish uchun muhim platforma bo'ldi.
Forum 200 dan ortiq ishtirokchilarni, shu jumladan O'zbekiston va Xitoyning ishbilarmon doiralari, sanoat korxonalari, davlat tuzilmalari va mahalliy hokimiyat organlari vakillarini birlashtirdi. Asosiy e'tibor logistik hamkorlik, industrial rivojlanish, ilg'or texnologiyalarni joriy etish va ilmiy-texnik sheriklik masalalariga qaratildi.
Ustuvor yo'nalishlar-texnologiya, logistika va sanoat zonalari
Muhokamaning asosiy mavzularidan biri sanoat kooperatsiyasining mintaqalar darajasida kengayishi bo'ldi. Ishtirokchilar sanoat parklari, qayta ishlash korxonalari va logistika sohasida, ayniqsa xalqaro transport yo'laklari kontekstida, shu jumladan "bir kamar — bir yo'l"tashabbusida o'zaro hamkorlikning yuqori salohiyatini ta'kidladilar.
Yangi materiallar, qishloq xo'jaligi texnologiyalari va qayta tiklanadigan energiya manbalari kabi sohalarda ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlari (ilmiy-tadqiqot ishlari) istiqbollariga alohida e'tibor qaratildi. Tomonlar hamkorlikdagi laboratoriyalarni rivojlantirish, mutaxassislar almashish va amaliy tadqiqotlar sohasida pilot loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Aniq natijalar-yuz millionlab dollarlik shartnomalar
Forum yakunlari bo'yicha umumiy qiymati 300 million AQSh dollaridan ortiq bo'lgan hamkorlik to'g'risidagi bitimlar va memorandumlar imzolandi. Ushbu kelishuvlar sanoat zonalarini rivojlantirish, ishlab chiqarish ob'ektlarini qurish, logistika infratuzilmasini modernizatsiya qilish va qo'shma ilmiy va texnologik dasturlarni amalga oshirishni o'z ichiga oladi.
Tomonlar, shuningdek, bandlikni oshirish va texnologiyalarni uzatish maqsadida O'zbekiston hududida Xitoy ishlab chiqarishlarini mahalliylashtirish mexanizmlarini muhokama qildilar. Ayrim tashabbuslar agrar sektorga, xususan, sug'orishni boshqarishning aqlli tizimlarini joriy etish va hosildorlikni oshirish uchun barqaror yechimlarga tegishli.
Barqaror mintaqaviy rivojlanish sari qadam
Samarqanddagi forum O'zbekiston va Xitoyning mintaqalararo aloqalarni mustahkamlash va uzoq muddatli strategik sheriklik qurishdan o'zaro manfaatdorligini yana bir bor tasdiqladi. Ishtirokchilarning nutqlarida mintaqaviy ma'muriyatlar darajasida sa'y-harakatlarni muvofiqlashtirish muhimligi, shuningdek, kichik va o'rta biznesning ishbilarmonlik faoliyati uchun qulay shart-sharoitlar yaratish zarurligi bir necha bor ta'kidlangan.
Tadbir Xitoyning birinchi mintaqalararo forumida boshlangan muloqotning davomi bo'lib, Evroosiyo iqtisodiy hamkorligi doirasida keyingi qo'shma tashabbuslar uchun mustahkam poydevor yaratdi.

On June 1-2, 2025, Samarkand hosted Second Uzbek-Chinese Interregional Forumorganized by the Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan. The event became an important platform for deepening cooperation between the regions of the two countries and expanding cooperation in strategic sectors of the economy.
The Forum brought together more than 200 participants, including representatives of the business community, industrial enterprises, government agencies and local authorities of Uzbekistan and China. The focus was on logistics cooperation, industrial development, introduction of advanced technologies and scientific and technical partnership.
Priority areas — technology, logistics and industrial zones
One of the central topics of discussion was the expansion of industrial cooperation at the regional level. The participants identified a high potential for cooperation in the creation and development of industrial parks, processing plants, as well as in logistics — especially in the context of international transport corridors, including the "One Belt, One Road"initiative.
Special attention was paid to the prospects for research and development (R & D) in such areas as new materials, agricultural technologies and renewable energy sources. The parties expressed their readiness to develop joint laboratories, exchange specialists and launch pilot projects in the field of applied research.
Concrete results — agreements worth hundreds of millions of dollars
As a result of the forum, agreements and memoranda of cooperation totaling over $ 300 million were signed. These agreements cover the development of industrial zones, construction of production facilities, modernization of logistics infrastructure and implementation of joint scientific and technological programs.
The parties also discussed mechanisms for localizing Chinese production facilities in Uzbekistan in order to increase employment and transfer technologies. Some initiatives relate to the agricultural sector — in particular, the introduction of intelligent irrigation management systems and sustainable solutions to increase yields.
A step towards sustainable regional development
The forum in Samarkand confirmed the mutual interest of Uzbekistan and China in building up interregional ties and building a long-term strategic partnership. The participants ' speeches repeatedly emphasized the importance of coordinating efforts at the level of regional administrations, as well as the need to create favorable conditions for the business activity of small and medium-sized businesses.
The event was a continuation of the dialogue launched at the first interregional forum in China and laid a solid foundation for further joint initiatives within the framework of the Eurasian economic cooperation.