Yaqinda ilmiy fantastika deb hisoblangan kvant teleportatsiyasi bugungi kunda amaliy fan darajasiga ko'tarilmoqda. Fermilab (Fermilab) va Kaliforniya texnologiya instituti (Caltech) tadqiqot guruhi tarixda birinchi marta fotonlarning kvant holatini 44 kilometr masofaga 90% dan yuqori aniqlik bilan muvaffaqiyatli uzatdi. Ushbu yutuq mutlaqo yangi aloqa infratuzilmasi - kvant internetini yaratish uchun asos bo'lishi mumkin.
Kvant aloqasidagi yutuq
Tajribada mavjud optik tolali infratuzilmaga ulangan ikkita mustaqil kvant tarmog'i — CQNET va FQNET ishtirok etdi. Olimlar kubitlarni-kvant ma'lumotlarining elementar birliklarini-holatini yo'qotmasdan ancha masofaga uzatishga muvaffaq bo'lishdi. Yuqori aniqlik texnologiya miqyosga qodir ekanligini va uni nafaqat laboratoriya muhitida, balki Real sharoitlarda ham qo'llash mumkinligini isbotlaydi.
Kvant teleportatsiyasining ishlash printsipi
Nomidan farqli o'laroq, kvant teleportatsiyasi ob'ektlarni ko'chirishni anglatmaydi. Bu kvant holatini bir zarrachaning ikkinchisiga masofadan uzatish haqida — kvant chalkashligi deb nomlanuvchi hodisa orqali. Bir-biriga bog'langan zarralar, ular orasidagi masofadan qat'i nazar, sinxronlashni saqlab qoladi va bu holat haqidagi ma'lumotlarni bir zumda uzatishga imkon beradi. Bu an'anaviy tarmoqlardan mustaqil ravishda o'ta tezkor, xavfsiz aloqa kanallarini yaratishga yo'l ochadi.
Kvant interneti yo'lida
Bu yutuq AQSh energetika vazirligi milliy kvant tarmog'ini yaratish bo'yicha ulkan rejani taqdim etganidan ko'p o'tmay sodir bo'ldi. Birinchi amaliy qadamlardan biri Illinoys Express kvant tarmog'i — Chikago hududida tarqatiladigan kvant tarmog'i loyihasini amalga oshirish bo'ladi. Tadqiqotchilar allaqachon pilot infratuzilmani amalga oshirishga kirishdilar.
"Endi biz fundamental fandan kvant tarmoqlarini shahar miqyosida amaliy amalga oshirishga o'tmoqdamiz", deb izoh berdi Fermilabdagi loyiha rahbarlaridan biri Panagiotis Spenzuris.
Raqamli kosmosdagi inqilob
Kvant internetini yaratish ma'lumotlar tezligi va xavfsizligi haqidagi tasavvurni butunlay o'zgartirishi mumkin. Kelajakda bu kvant kompyuterlarining global tarmoqlarga birlashishiga olib keladi, ular hisob-kitoblarni amalga oshirishga va zamonaviy raqamli tizimlar uchun mavjud bo'lmagan darajada ma'lumot almashishga qodir. Bundan tashqari, bunday tarmoqlar tashqi aralashuvga nisbatan yuqori qarshilikka ega bo'lib, ularni ilmiy hisob — kitoblardan tortib milliy xavfsizlikka qadar muhim sohalarda foydalanish uchun ideal qiladi.
"Biz barqaror va kengaytiriladigan kvant aloqalarida bunday mazmunli natijaga erishganimizdan faxrlanamiz", dedi in — Q-NET dasturining ilmiy rahbari Mariya Spiropulu.
Ilmiy hamjamiyat ehtiyotkorlik bilan optimizm bilan ta'kidlaydi: kvant aloqalari davri bugun boshlanadi.

Квантовая телепортация, еще недавно считавшаяся научной фантастикой, сегодня переходит в разряд прикладной науки. Исследовательская группа из Фермилаб (Fermilab) и Калифорнийского технологического института (Caltech) впервые в истории успешно передала квантовое состояние фотонов на расстояние 44 километра с высокой точностью, превышающей 90%. Этот прорыв может стать основой для создания принципиально новой инфраструктуры связи — квантового интернета.
Прорыв в области квантовой связи
В эксперименте были задействованы две независимые квантовые сети — CQNET и FQNET, подключённые к существующей оптоволоконной инфраструктуре. Ученым удалось передать кубиты, — элементарные единицы квантовой информации, — на значительное расстояние без потери состояния. Высокий уровень точности доказывает, что технология способна к масштабированию и может применяться в реальных условиях, а не только в лабораторной среде.
Принцип работы квантовой телепортации
Вопреки названию, квантовая телепортация не означает перемещения объектов. Речь идет о передаче квантового состояния одной частицы другой на расстоянии — с помощью феномена, известного как квантовая запутанность. Связанные между собой частицы, независимо от расстояния между ними, сохраняют синхронизацию, позволяя мгновенно передавать информацию о состоянии. Это открывает путь к созданию сверхбыстрых, защищённых каналов связи, не зависящих от традиционных сетей.
На пути к квантовому интернету
Прорыв произошел вскоре после того, как Министерство энергетики США представило амбициозный план по созданию национальной квантовой сети. Одним из первых практических шагов станет реализация проекта Illinois Express Quantum Network — квантовой сети, которая будет развернута в районе Чикаго. Исследователи уже приступили к реализации пилотной инфраструктуры.
«Теперь мы переходим от фундаментальной науки к прикладной реализации квантовых сетей в городских масштабах», — прокомментировал Панайотис Спенцурис, один из руководителей проекта в Фермилаб.
Революция в цифровом пространстве
Создание квантового интернета может полностью изменить представление о скорости и безопасности передачи данных. В перспективе это приведёт к объединению квантовых компьютеров в глобальные сети, способные выполнять вычисления и обмениваться данными на уровне, недоступном для современных цифровых систем. Кроме того, такие сети обладают повышенной устойчивостью к внешнему вмешательству, что делает их идеальными для использования в критически важных сферах — от научных расчетов до национальной безопасности.
«Мы гордимся тем, что смогли достичь столь значимого результата в области стабильных и масштабируемых квантовых коммуникаций», — отметила Мария Спиропулу, научный руководитель программы IN-Q-NET.
Научное сообщество с осторожным оптимизмом заявляет: эпоха квантовых коммуникаций начинается уже сегодня.