Yaqinda ilmiy fantastika deb hisoblangan kvant teleportatsiyasi bugungi kunda amaliy fan darajasiga ko'tarilmoqda. Fermilab (Fermilab) va Kaliforniya texnologiya instituti (Caltech) tadqiqot guruhi tarixda birinchi marta fotonlarning kvant holatini 44 kilometr masofaga 90% dan yuqori aniqlik bilan muvaffaqiyatli uzatdi. Ushbu yutuq mutlaqo yangi aloqa infratuzilmasi - kvant internetini yaratish uchun asos bo'lishi mumkin.
Kvant aloqasidagi yutuq
Tajribada mavjud optik tolali infratuzilmaga ulangan ikkita mustaqil kvant tarmog'i — CQNET va FQNET ishtirok etdi. Olimlar kubitlarni-kvant ma'lumotlarining elementar birliklarini-holatini yo'qotmasdan ancha masofaga uzatishga muvaffaq bo'lishdi. Yuqori aniqlik texnologiya miqyosga qodir ekanligini va uni nafaqat laboratoriya muhitida, balki Real sharoitlarda ham qo'llash mumkinligini isbotlaydi.
Kvant teleportatsiyasining ishlash printsipi
Nomidan farqli o'laroq, kvant teleportatsiyasi ob'ektlarni ko'chirishni anglatmaydi. Bu kvant holatini bir zarrachaning ikkinchisiga masofadan uzatish haqida — kvant chalkashligi deb nomlanuvchi hodisa orqali. Bir-biriga bog'langan zarralar, ular orasidagi masofadan qat'i nazar, sinxronlashni saqlab qoladi va bu holat haqidagi ma'lumotlarni bir zumda uzatishga imkon beradi. Bu an'anaviy tarmoqlardan mustaqil ravishda o'ta tezkor, xavfsiz aloqa kanallarini yaratishga yo'l ochadi.
Kvant interneti yo'lida
Bu yutuq AQSh energetika vazirligi milliy kvant tarmog'ini yaratish bo'yicha ulkan rejani taqdim etganidan ko'p o'tmay sodir bo'ldi. Birinchi amaliy qadamlardan biri Illinoys Express kvant tarmog'i — Chikago hududida tarqatiladigan kvant tarmog'i loyihasini amalga oshirish bo'ladi. Tadqiqotchilar allaqachon pilot infratuzilmani amalga oshirishga kirishdilar.
"Endi biz fundamental fandan kvant tarmoqlarini shahar miqyosida amaliy amalga oshirishga o'tmoqdamiz", deb izoh berdi Fermilabdagi loyiha rahbarlaridan biri Panagiotis Spenzuris.
Raqamli kosmosdagi inqilob
Kvant internetini yaratish ma'lumotlar tezligi va xavfsizligi haqidagi tasavvurni butunlay o'zgartirishi mumkin. Kelajakda bu kvant kompyuterlarining global tarmoqlarga birlashishiga olib keladi, ular hisob-kitoblarni amalga oshirishga va zamonaviy raqamli tizimlar uchun mavjud bo'lmagan darajada ma'lumot almashishga qodir. Bundan tashqari, bunday tarmoqlar tashqi aralashuvga nisbatan yuqori qarshilikka ega bo'lib, ularni ilmiy hisob — kitoblardan tortib milliy xavfsizlikka qadar muhim sohalarda foydalanish uchun ideal qiladi.
"Biz barqaror va kengaytiriladigan kvant aloqalarida bunday mazmunli natijaga erishganimizdan faxrlanamiz", dedi in — Q-NET dasturining ilmiy rahbari Mariya Spiropulu.
Ilmiy hamjamiyat ehtiyotkorlik bilan optimizm bilan ta'kidlaydi: kvant aloqalari davri bugun boshlanadi.

Quantum teleportation, which until recently was considered science fiction, is now moving into the category of applied science. For the first time in history, a research team from Fermilab and the California Institute of Technology (Caltech) has successfully transmitted the quantum state of photons over a distance of 44 kilometers with high accuracy exceeding 90%. This breakthrough can become the basis for creating a fundamentally new communication infrastructure-the quantum Internet.
Breakthrough in quantum communication
The experiment involved two independent quantum networks-CQNET and FQNET, connected to the existing fiber-optic infrastructure. Scientists have managed to transmit qubits-elementary units of quantum information - over a considerable distance without losing state. The high level of accuracy proves that the technology is scalable and can be applied in real-world environments, not just in a laboratory environment.
How quantum teleportation works
Contrary to the name, quantum teleportation does not mean moving objects. We are talking about the transfer of the quantum state of one particle to another at a distance — using a phenomenon known as quantum entanglement. Connected particles, regardless of the distance between them, maintain synchronization, allowing you to instantly transmit information about the state. This opens the way to creating ultra-fast, secure communication channels that do not depend on traditional networks.
Towards a quantum Internet
The breakthrough comes shortly after the US Department of Energy unveiled an ambitious plan to build a national quantum network. One of the first practical steps will be the implementation of the Illinois Express Quantum Network project — a quantum network that will be deployed in the Chicago area. Researchers have already started implementing the pilot infrastructure.
"Now we are moving from basic science to applied implementation of quantum networks on an urban scale," commented Panagiotis Spentsouris, one of the project managers at Fermilab.
Revolution in the digital space
The creation of a quantum Internet can completely change the perception of data transfer speed and security. In the future, this will lead to the integration of quantum computers into global networks that can perform calculations and exchange data at a level that is not available for modern digital systems. In addition, such networks are highly resistant to external interference, which makes them ideal for use in critical areas — from scientific calculations to national security.
"We are proud to have achieved such a significant result in the field of stable and scalable quantum communications," said Maria Spiropoulou, Research Director of the IN — Q-NET program.