Kompaniya Alibaba Cloud, Alibaba Group bulutli bo'limi, bilan Singapur raqamli texnologiyalarni rivojlantirish agentligi (IMDA) kichik va o'rta biznesning raqamli transformatsiyasini tezlashtirishga qaratilgan keng ko'lamli ta'lim va texnologiya tashabbusi boshlanganini e'lon qildi. Dastur quyidagilarni qamrab oladi 3000 ta kichik va o'rta korxonalar (ko'b) va bulutli xizmatlarni, sun'iy intellekt texnologiyalarini joriy etish va xodimlarni o'qitishga qaratilgan.
Maqsad-ko'bning raqamli etukligini oshirish
Loyiha ichki jarayonlarni raqamlashtirish orqali raqobatbardoshligini oshirishga intilayotgan korxonalarga qaratilgan. Dastur quyidagilarni o'z ichiga oladi bulutli echimlarni amaliy joriy etish, foydalanish Operatsion faoliyatni optimallashtirish uchun AI vositalari va xodimlarni o'qitish raqamli platformalar bilan ishlash asoslari.
Alohida e'tibor biznes operatsiyalarini avtomatlashtirish, shu jumladan ma'lumotlarni qayta ishlash, mijozlar tahlili, inventarizatsiyani boshqarish va raqamli logistika. Ushbu chora-tadbirlar xarajatlarni kamaytirish, jarayonlarni tezlashtirish va kompaniyalarning bozor o'zgarishlariga chidamliligini oshirishga qaratilgan.
Smart Nation strategiyasining bir qismi sifatida qo'llab-quvvatlash
Alibaba Cloud va IMDA tashabbusi milliy dastur doirasida amalga oshirilmoqda Smart Nation, Singapur iqtisodiyotini har tomonlama raqamli o'zgartirishga qaratilgan. IMDA xabar berishicha, loyiha quyidagilar tomonidan moliyalashtiriladi korxonalarni raqamli qo'llab-quvvatlash davlat paketi, vazirlik darajasida ishlaydi va kichik biznes infratuzilmasini modernizatsiya qilishga qaratilgan.
Dastur, shuningdek, har bir bosqichda uslubiy yordam ko'rsatadigan va echimlarni amalga oshirishda hamroh bo'ladigan sertifikatlangan mutaxassislar va texnik maslahatchilarning ishtirokini ta'minlaydi. Bu kompaniyalarga nafaqat yangi vositalarni o'zlashtirish, balki ularni o'z biznes modellariga moslashtirish imkonini beradi.
Uzoq muddatli maqsadlar — barqaror o'sish va raqamli iqtisodiyotga integratsiya
Alibaba Cloud vakillari dasturning uzoq muddatli diqqat markaziga ega ekanligini ta'kidlaydilar. Uning vazifasi nafaqat kompaniyalarning texnologik yangilanishini ta'minlash, balki raqamli fikrlash madaniyatini shakllantirish, korxonalarni raqamli ta'minot zanjirlarida ishtirok etishga tayyorlash va xalqaro bozorlarda ularning imkoniyatlarini kengaytirish.
Imda bayonotiga ko'ra, kelgusi oylarda bosqichma — bosqich ishga qabul qilish boshlanadi, chakana savdo, logistika, ishlab chiqarish va xizmat ko'rsatish sohalaridagi kompaniyalarga-texnologik o'zgarishlarga eng moyil bo'lgan sohalarga ustuvor ahamiyat beriladi.
Shunday qilib, Alibaba Cloud va IMDA tashabbusi Singapurning raqamli iqtisodiyotini rivojlantirish va biznesning global o'zgarishi sharoitida ko'b sub'ektlarining mavqeini mustahkamlashda muhim qadamdir.

Компания Alibaba Cloud, облачное подразделение Alibaba Group, совместно с Агентством по развитию цифровых технологий Сингапура (IMDA) объявила о запуске масштабной образовательной и технологической инициативы, направленной на ускорение цифровой трансформации малого и среднего бизнеса. Программа охватит 3000 малых и средних предприятий (МСП) и сосредоточена на внедрении облачных сервисов, технологий искусственного интеллекта и обучении персонала.
Цель — повышение цифровой зрелости МСП
Проект ориентирован на предприятия, стремящиеся повысить свою конкурентоспособность за счёт цифровизации внутренних процессов. Программа включает практическое внедрение облачных решений, использование AI-инструментов для оптимизации операционной деятельности и обучение сотрудников основам работы с цифровыми платформами.
Отдельный акцент сделан на автоматизации бизнес-операций, включая обработку данных, клиентскую аналитику, управление запасами и цифровую логистику. Эти меры направлены на то, чтобы снизить издержки, ускорить процессы и повысить устойчивость компаний к рыночным изменениям.
Поддержка в рамках стратегии Smart Nation
Инициатива Alibaba Cloud и IMDA реализуется в рамках национальной программы Smart Nation, направленной на всестороннюю цифровую трансформацию экономики Сингапура. Как сообщили в IMDA, проект финансируется из государственного пакета цифровой поддержки предприятий, действующего на уровне министерства и ориентированного на модернизацию инфраструктуры малого бизнеса.
Программа также предусматривает участие сертифицированных специалистов и технических консультантов, которые будут оказывать методическую поддержку и сопровождать внедрение решений на каждом этапе. Это позволит компаниям не только освоить новые инструменты, но и адаптировать их к собственным бизнес-моделям.
Долгосрочные цели — устойчивый рост и интеграция в цифровую экономику
Представители Alibaba Cloud подчёркивают, что программа имеет долгосрочную направленность. Её задача — не только обеспечить технологическое обновление компаний, но и сформировать культуру цифрового мышления, подготовить предприятия к участию в цифровых цепочках поставок и расширить их возможности на международных рынках.
Согласно заявлению IMDA, уже в ближайшие месяцы начнётся поэтапный набор участников, приоритет будет отдан компаниям из сфер розничной торговли, логистики, производства и сферы услуг — секторам, наиболее восприимчивым к технологическим изменениям.
Таким образом, инициатива Alibaba Cloud и IMDA является важным шагом в развитии цифровой экономики Сингапура и укреплении позиций МСП в условиях глобальной трансформации бизнеса.