Xitoyning Suzhou Wanshen Noodle Products Co. kompaniyasi, Ltd. don ekinlarini qayta ishlash va oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan O'zbekiston hududida bir qator sanoat loyihalari ishga tushirilganini e'lon qildi. Ushbu tashabbuslar mamlakat agrosanoat majmuasini rivojlantirish, oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash va ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan.
Noodle, kraxmal, bug'doy kleykovina, etanol va organik o'g'itlar ishlab chiqarishda katta tajribaga ega bo'lgan kompaniya O'zbekistonning bir qator mintaqalarida ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirishni rejalashtirmoqda. Asosiy maqsad qishloq xo 'jaligi xomashyosini qayta ishlashning to' liq sikli bo 'yicha zamonaviy korxonalarni tashkil etish, bu esa mahsulotning qo' shilgan qiymatini oshirish va mamlakatning eksport salohiyatini oshirishga imkon beradi.
Loyihalar doirasida ilg'or agrotexnologiyalarni joriy etish, yuqori samarali qishloq xo'jaligi texnikasidan foydalanish, shuningdek, ishlab chiqarishni rejalashtirishning yangi usullarini jalb etish nazarda tutilmoqda. Mahalliy mutaxassislarni o'qitish, texnologik bilimlarni uzatish va zamonaviy sifat standartlari va barqaror ishlab chiqarishni moslashtirishga katta e'tibor qaratiladi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko'ra, Suzhou Wanshen loyihalarini amalga oshirish yuzlab yangi ish o'rinlarini yaratadi va mahalliy infratuzilmani, shu jumladan logistika va Agroservisni rivojlantirishga turtki beradi. Ushbu tashabbuslar amalga oshiriladigan hududlar iqtisodiy o'sish va aholi bandligini oshirish uchun qo'shimcha imkoniyatlarga ega bo'ladi.
O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi agrosanoat sohasidagi hamkorlik ikki tomonlama munosabatlarni chuqurlashtirishning umumiy yo'nalishi bo'yicha rivojlanmoqda. Xitoy investitsiyalari O'zbekiston iqtisodiyotining asosiy tarmoqlarini, shu jumladan qishloq xo'jaligi, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini qayta ishlash va eksport qilishni modernizatsiya qilishga yordam beradi.
Yangi sanoat quvvatlarining ishga tushirilishi O'zbekiston milliy dasturlarida belgilangan barqaror rivojlanish vazifalariga ham mos keladi. Xususan, bu oziq-ovqat mustaqilligini oshirish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish va qishloq aholisining zamonaviy texnologiyalardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish masalasidir.
Suzhou Wanshen loyihalari agrar sohada uzoq muddatli sheriklik va O'zbekistonni global ishlab chiqarish-logistika zanjirlariga integratsiyalashga qaratilgan kengroq strategiyaning bir qismidir.

Китайская компания Suzhou Wanshen Noodle Products Co., Ltd., специализирующаяся на переработке зерновых культур и производстве продуктов питания, объявила о запуске ряда промышленных проектов на территории Узбекистана. Эти инициативы направлены на развитие агропромышленного комплекса страны, укрепление продовольственной безопасности и расширение двустороннего экономического сотрудничества.
Компания, обладающая значительным опытом в производстве лапши, крахмала, пшеничного глютена, этанола и органических удобрений, планирует развернуть производственные мощности в ряде регионов Узбекистана. Основная цель — создание современных предприятий полного цикла переработки сельскохозяйственного сырья, что позволит повысить добавленную стоимость продукции и усилить экспортный потенциал страны.
В рамках проектов предполагается внедрение передовых агротехнологий, использование высокоэффективной сельскохозяйственной техники, а также привлечение новых методов производственного планирования. Существенное внимание будет уделено обучению местных специалистов, передаче технологических знаний и адаптации современных стандартов качества и устойчивого производства.
По предварительным оценкам, реализация проектов Suzhou Wanshen создаст сотни новых рабочих мест и даст импульс развитию местной инфраструктуры, в том числе логистики и агросервиса. Регионы, в которых будут реализованы эти инициативы, получат дополнительные возможности для экономического роста и повышения занятости населения.
Сотрудничество между Узбекистаном и Китаем в агропромышленной сфере развивается в русле общего курса на углубление двусторонних отношений. Китайские инвестиции способствуют модернизации ключевых отраслей экономики Узбекистана, в том числе сельского хозяйства, переработки и экспорта агропродукции.
Запуск новых промышленных мощностей также соответствует задачам устойчивого развития, обозначенным в национальных программах Узбекистана. В частности, речь идёт о повышении продовольственной независимости, рациональном использовании природных ресурсов и расширении доступа сельского населения к современным технологиям.
Проекты Suzhou Wanshen являются частью более широкой стратегии, направленной на долгосрочное партнёрство в аграрной сфере и интеграцию Узбекистана в глобальные производственно-логистические цепочки.