RHELNING yangilangan versiyasi raqamli infratuzilmaning tobora murakkablashib borayotgan sharoitida it muhitini boshqarishni soddalashtirish va operatsion samaradorlikni oshirishga qaratilgan. Sun'iy intellektdan foydalanadigan yangi funksiya tizim ma'murlari va muhandislariga jarayonlarni avtomatlashtirish, konfiguratsiyalarni optimallashtirish, nosozliklarni bashorat qilish va proaktiv qo'llab-quvvatlashga yordam beradi.
Taqdimot doirasida kompaniyaning yangi rivojlanishi — Ai Inference Server ham taqdim etildi, u Ai dasturlarini korxona darajasida joylashtirish va kengaytirishga qaratilgan. Shu bilan birga, Red Hat tashkilotlarga gibrid bulutli muhitni virtualizatsiya qilish, konteynerlashtirish va boshqarish uchun yanada moslashuvchan vositalarni taqdim etish orqali OpenShift Virtualization platformasining imkoniyatlarini kengaytirdi.
Kompaniya vakillari ta'kidlaganidek, innovatsiyalar kompaniyaning raqamli transformatsiya jarayonlarini faol qo'llab-quvvatlash va keyingi avlod texnologiyalarini rivojlantirish strategiyasini aks ettiradi. Ochiq standartlarga rioya qilish va global ishlab chiquvchilar hamjamiyati bilan faol hamkorlik qilish ustuvor vazifalardan biri bo'lib qolmoqda.
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, generativ Aini kompaniyaning korporativ platformasiga integratsiya qilish it bo'limlari uchun muntazam vazifalarni avtomatlashtirish, ma'lumotlarni qayta ishlashni tezlashtirish va foydalanuvchi tajribasini yaxshilashda yangi imkoniyatlar ochadi. Bu, ayniqsa, taqsimlangan it infratuzilmasini boshqarish uchun samarali echimlarga bo'lgan ehtiyoj ortib borayotgan bir paytda to'g'ri keladi.
Kompaniyaning ta'kidlashicha, RHEL 10 zamonaviy biznes muammolariga moslashtirilgan ishonchlilik, miqyoslilik va aqlli texnologiyalarni birlashtirib, korporativ it tizimlarini rivojlantirishda muhim bosqich bo'ladi.

На ежегодном технологическом саммите Red Hat Summit 2025 компания Red Hat анонсировала новую версию своей флагманской корпоративной операционной системы — Red Hat Enterprise Linux 10 (RHEL 10). Основными особенностями релиза стали интеграция функций управления на базе искусственного интеллекта и внедрение генеративного ИИ в инфраструктурную платформу.
Обновлённая версия RHEL направлена на упрощение управления ИТ-средой и повышение операционной эффективности в условиях нарастающей сложности цифровой инфраструктуры. Новый функционал, использующий ИИ, поможет системным администраторам и инженерам автоматизировать процессы, оптимизировать конфигурации, предсказывать сбои и обеспечивать проактивную поддержку.
В рамках презентации также была представлена новая разработка компании — сервер AI Inference Server, ориентированный на развёртывание и масштабирование ИИ-приложений на уровне предприятия. Наряду с этим Red Hat расширила возможности платформы OpenShift Virtualization, предоставляя организациям более гибкие инструменты для виртуализации, контейнеризации и управления гибридными облачными средами.
Как подчеркнули представители компании, нововведения отражают стратегию Компании по активной поддержке процессов цифровой трансформации и развитию технологий следующего поколения. Одним из приоритетов остаётся соблюдение открытых стандартов и активное взаимодействие с мировым сообществом разработчиков.
По мнению экспертов, интеграция генеративного ИИ в корпоративную платформу Компании открывает новые возможности для ИТ-отделов в автоматизации рутинных задач, ускорении обработки данных и улучшении пользовательского опыта. Это особенно актуально на фоне растущей потребности в эффективных решениях для управления распределённой ИТ-инфраструктурой.
Компания заявила, что RHEL 10 станет важным этапом в развитии корпоративных ИТ-систем, объединив в себе надёжность, масштабируемость и интеллектуальные технологии, адаптированные к вызовам современного бизнеса.