Huawei, Baidu, Alibaba va Xitoy texnologiya sektorining boshqa yetakchilari kabi kompaniyalar o'zlarining AI chiplari, arxitekturalari va hisoblash platformalarini ishlab chiqishga sarmoya kiritmoqda. Xususan, Huawei o'zining Ascend protsessorlari qatorini ilgari surmoqda, Baidu esa mashinani o'rganish va katta ma'lumotlarni tahlil qilish ehtiyojlari uchun Kunlun arxitekturasini rivojlantirishda davom etmoqda.
Xitoyning davlat tuzilmalari ushbu tashabbuslarni faol qo'llab-quvvatlamoqda. Subsidiya dasturlari, ilmiy-tadqiqot ishlari uchun grantlar va universitetlar, ilmiy-texnik institutlar va sanoat korxonalari o'rtasidagi hamkorlikni rag'batlantirish muhim sohalarda texnologik suverenitet bo'yicha milliy strategiyaning bir qismiga aylandi.
Soha mutaxassislarining fikriga ko'ra, bu harakatlar allaqachon o'z samarasini bermoqda. Xitoy nafaqat ichki ishlanmalar hajmini oshiribgina qolmay, balki asta — sekin sun'iy intellektni rivojlantirish uchun yopiq ekotizimni shakllantirmoqda-fundamental fandan tortib, ixtisoslashgan chiplar va dasturiy ta'minotni ommaviy ishlab chiqarishgacha. Biroq, mutaxassislarning ta'kidlashicha, Nvidia kabi dunyoning etakchi o'yinchilari bilan to'liq texnologik tenglikka erishish vaqt, resurslar va yuqori texnologiyali infratuzilmaga barqaror kirishni talab qiladi.
Sanktsiyalar bilan bog'liq qiyinchiliklarga qaramay, Xitoy hozirgi vaziyatni tahdid sifatida emas, balki o'zining AI sektorini jadal rivojlantirish imkoniyati sifatida ko'rmoqda. Uzoq muddatda bu global AI sanoatidagi ta'sirni qayta taqsimlashga va Xitoyning global texnologiya markazi sifatidagi mavqeini oshirishga olib kelishi mumkin.

In the face of continued export restrictions on the supply of high-performance chips, Chinese technology companies are stepping up work on creating their own solutions in the field of artificial intelligence. This strategy is aimed at reducing dependence on American manufacturers, primarily Nvidia, whose GPUs are among the key components in modern AI systems.
Companies such as Huawei, Baidu, Alibaba, and other leaders in the Chinese tech sector are ramping up investment in developing their own AI chips, architectures, and computing platforms. In particular, Huawei is promoting its Ascend processor line, while Baidu continues to develop the Kunlun architecture for machine learning and big data analytics.
Chinese government agencies actively support these initiatives. Subsidy programs, research grants, and encouraging collaboration between universities, research institutes, and industrial enterprises have become part of the national strategy for technological sovereignty in critical industries.
According to industry experts, these efforts are already bearing fruit. China is not only increasing the volume of domestic development, but also gradually forming a closed ecosystem for the development of AI-from basic science to mass production of specialized chips and software. However, experts emphasize that achieving full technological parity with the world's leading players, such as Nvidia, will require time, resources and sustainable access to high-tech infrastructure.
Despite the challenges associated with sanctions, China sees the current situation not as a threat, but as an opportunity to accelerate the development of its own AI sector. In the long run, this may lead to a redistribution of influence in the global AI industry and strengthen China's position as a global technology center.