2025 yil 27 may kuni Toshkentda xalqaro konferensiya bo'lib o'tdi "E-GATE konferentsiyasi-elektron tijorat orqali Markaziy Osiyoda funktsional mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish". Tadbir jahon banki tomonidan O'zbekiston Respublikasi hukumati huzuridagi istiqbolli loyihalar agentligi bilan hamkorlikda elektron savdoni rivojlantirish orqali global bozorlarga kirishni kengaytirishga qaratilgan E-GATE dasturi doirasida tashkil etildi.
Konferensiya doirasida vazir maslahatchisi Kamol Sobirova panel sessiyasida ishtirok etdi "Raqamli va elektron tijorat orqali ayollar uchun yangi ish o'rinlari yaratish". Muhokama O'zbekistonning raqamli iqtisodiyotidagi ayollarning o'rni, elektron savdo ochib beradigan imkoniyatlar, joriy va kelajakdagi islohotlar yo'nalishlariga bag'ishlandi.
Tadbirda xalqaro va mintaqaviy ekspertlar, biznes hamjamiyati vakillari hamda xalqaro moliya tashkilotlari, jumladan Jahon banki va xalqaro moliya korporatsiyasi xodimlari ham ishtirok etdi.
Konferentsiyadan tashqari raqamli texnologiyalarni rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov jahon banki delegatsiyasi bilan loyiha doirasida tashabbuslarni kengaytirish bo'yicha muzokaralar olib bordi Uzbekistan Digital Inclusion va raqamli foydalanish sohasidagi dasturlarni takomillashtirish.

27 мая 2025 года в Ташкенте состоялась международная конференция на тему «E-GATE Conference — Продвижение функционального регионального сотрудничества в Центральной Азии через электронную торговлю». Мероприятие было организовано Всемирным банком в сотрудничестве с Агентством по перспективным проектам при Правительстве Республики Узбекистан в рамках программы E-GATE, направленной на расширение доступа к глобальным рынкам через развитие электронной торговли.
В рамках конференции советник министра Камола Собирова приняла участие в панельной сессии «Создание новых рабочих мест для женщин с помощью цифровых технологий и электронной коммерции». Обсуждение было посвящено роли женщин в цифровой экономике Узбекистана, возможностям, которые открывает электронная торговля, а также направлениям текущих и будущих реформ.
В мероприятии также приняли участие международные и региональные эксперты, представители бизнес-сообщества, а также сотрудники международных финансовых организаций, включая Всемирный банк и Международную финансовую корпорацию.
В дополнение к конференции министр по развитию цифровых технологий Шерзод Шерматов провёл переговоры с делегацией Всемирного банка по вопросам расширения инициатив в рамках проекта Uzbekistan Digital Inclusion и совершенствования программ в сфере цифровой доступности.