IT Park O'zbekiston dasturni rasman ishga tushirdi IT Insider - talabalarni milliy texnologik ekotizimni rivojlantirishga jalb qilish va raqamli transformatsiya rahbarlarining yangi avlodini shakllantirishga qaratilgan yangi tashabbus.
Dastur IT Insider strategik rejani amalga oshirishda muhim qadam bo'ldi IT Park, unga ko'ra 2030 yilga kelib O'zbekiston mintaqaviy texnologiyalar markazi bo'lishi kerak.
Birinchi uchrashuvda ishtirokchilar it Park faoliyatining asosiy yo'nalishlari — inkubatsiya dasturlari, xakatonlar, ta'lim loyihalari va platforma orqali startap madaniyatini rivojlantirish bilan tanishdilar StartupBase.
Talabalar elchilarining roliga alohida e'tibor qaratildi — IT Insiders, bu universitetlar va mamlakatning IT sektori o'rtasida bog'lovchi bo'lib xizmat qiladi. Ularning vazifasi tengdoshlarni ilhomlantirish, tadbirkorlik tashabbuslarini ilgari surish va butun mamlakat bo'ylab yoshlarning innovatsion faolligini qo'llab-quvvatlashdir.
IT Insider-ning birinchi tarkibiga quyidagilar kiradi: Artur Matkarimov (AMITY), Abror Musulmonov (INHA), Umar Qayumov (TDIU), Quvonchbek Toxirov (TATU), Aziz Daurov (Vebster), Madina Baltabaeva (Westminster), Fotima Giesiddinova (PDP universiteti), Narimonjon Murodov (TURIN), Mushtariy Muxitdinova (MDIS), va Zarina Ahmadova (USWLU). Ushbu faol talabalar Workshop va pitch sessiyalaridan tortib yirik xakatonlar va yetakchi it — kompaniyalar bilan hamkorliklargacha bo'lgan yangi imkoniyatlar tashabbuskori bo'lishadi.
Kelajakda dastur ishtirokchilarga ta'lim sohasi va texnologik sektor o'rtasidagi etakchilik fazilatlari, kasbiy aloqalar va o'zaro aloqalarni har tomonlama rivojlantirishni taklif etadi. IT Insider talabalar uchun ham, mamlakatning barcha raqamli landshaftlari uchun ham yangi zamin yaratadi.
Dasturga qo'shilishni yoki hamkorlik imkoniyatlari haqida ko'proq bilishni istaganlar IT Park jamoasiga murojaat qilishlari yoki amaldagi it Insider-lar bilan bevosita bog'lanishlari mumkin.

IT Park Uzbekistan officially launched the program IT Insider — a new initiative aimed at involving students in the development of the national technology ecosystem and forming a new generation of digital transformation leaders.
Program IT Insider was an important milestone in the implementation of the strategic plan IT ParkAccording to the document, Uzbekistan should become a regional technology center by 2030.
During the first meeting, participants were introduced to the main areas of activity of the IT Park — the development of startup culture through incubation programs, hackathons, educational projects and a platform StartupBase.
Special attention was paid to the role of student ambassadors — IT Insiderswhich will serve as a link between universities and the country's IT sector. Their mission is to inspire peers, promote entrepreneurial initiatives and support the innovative activity of young people across the country.
The first team of IT Insider includes: Artur Matkarimov (AMITY), Abror Musulmonov (INHA), Umar Kayumov (TDIU), Kuvonchbek Tohirov (TUIT), Aziz Daurov (Webster), Madina Baltabayeva (Westminster), Fotima Giesiddinova (PDP University), Narimonjon Murodov (TURIN), Mushtari Mukhitdinova (MDIS), and Zarina Akhmadova (USWLU). These active students will initiate new opportunities-from workshops and pitch sessions to large-scale hackathons and joint projects with leading IT companies.
In the future, the program will offer participants a comprehensive development of leadership skills, professional connections and interaction between the education sector and the technology sector. IT Insider will open up new horizons - both for students and for the entire digital landscape of the country.
Those who want to join the program or learn more about cooperation opportunities can contact the IT Park team or directly contact existing IT Insiders.