Texnologiya olamidagi ikki mashhur shaxs — ilon Mask va Pavel Durov o'rtasidagi hamkorlik haqida ma'lum bo'ldi. Asoschisi Telegram Pavel Durov Telegramda sun'iy intellektni birlashtirgan Xai kompaniyasi bilan qo'shma loyiha ishga tushirilganini rasman e'lon qildi Grok.
Mask rahbarligida ishlab chiqilgan neyron tarmoq paydo bo'ladi Telegram sinov rejimida bir yil muddatga. Telegram vakillarining so'zlariga ko'ra, integratsiya Grok platformani rivojlantirishda yangi sahifa ochadi-sun'iy intellekt nafaqat ma'lumot tizimi, balki messenjerning raqamli ekotizimining to'liq ishtirokchisi bo'ladi.
Asosiy vazifalar orasida Grok ichida Telegram - tarkibning ishonchliligini tahlil qilish, har qanday foydalanuvchi so'rovlariga javob berish va sharhlarni avtomatik moderatsiya qilish. AI, shuningdek, shubhali faoliyatni aniqlaydi va sharhlovchi Botlarni bloklaydi, bu ayniqsa soxta va axborot shovqinining tez o'sishi bilan bog'liq.
Ikkala kompaniya vakillarining ta'kidlashicha, loyiha yanada "aqlli", shaffof va xavfsiz aloqa muhitini yaratishga qaratilgan. Mutaxassislarning ta'kidlashicha, bu hamkorlik sun'iy intellektning kundalik raqamli xizmatlarga integratsiyalashuvining kelajagiga sezilarli ta'sir ko'rsatishi mumkin.
Grok-ning Telegram-ga kiritilishi allaqachon foydalanuvchilar va texnologiya mutaxassislari o'rtasida munozaralar to'lqinini keltirib chiqardi. Birinchi sinov xususiyatlari kelgusi haftalarda paydo bo'lishi kutilmoqda.

Стало известно о сотрудничестве между двумя знаковыми фигурами в мире технологий — Илоном Маском и Павлом Дуровым. Основатель Telegram Павел Дуров официально объявил о запуске совместного проекта с компанией XAI, в рамках которого в Telegram будет интегрирован искусственный интеллект Grok.
Нейросеть, разработанная под руководством Маска, появится в Telegram в тестовом режиме сроком на один год. По словам представителей Telegram, интеграция Grok открывает новую страницу в развитии платформы — искусственный интеллект будет не просто справочной системой, а полноценным участником цифровой экосистемы мессенджера.
Среди основных задач Grok в Telegram — анализ достоверности контента, ответы на любые пользовательские запросы и автоматическая модерация комментариев. ИИ также будет выявлять подозрительную активность и блокировать ботов-комментаторов, что особенно актуально в условиях стремительного роста фейков и информационного шума.
Представители обеих компаний подчеркнули, что проект направлен на создание более «умной», прозрачной и безопасной среды для общения. Эксперты отмечают, что это сотрудничество может существенно повлиять на будущее интеграции ИИ в повседневные цифровые сервисы.
Внедрение Grok в Telegram уже вызвало волну обсуждений среди пользователей и специалистов в сфере технологий. Ожидается, что первые тестовые функции станут доступны в ближайшие недели.