Texnologiya olamidagi ikki mashhur shaxs — ilon Mask va Pavel Durov o'rtasidagi hamkorlik haqida ma'lum bo'ldi. Asoschisi Telegram Pavel Durov Telegramda sun'iy intellektni birlashtirgan Xai kompaniyasi bilan qo'shma loyiha ishga tushirilganini rasman e'lon qildi Grok.
Mask rahbarligida ishlab chiqilgan neyron tarmoq paydo bo'ladi Telegram sinov rejimida bir yil muddatga. Telegram vakillarining so'zlariga ko'ra, integratsiya Grok platformani rivojlantirishda yangi sahifa ochadi-sun'iy intellekt nafaqat ma'lumot tizimi, balki messenjerning raqamli ekotizimining to'liq ishtirokchisi bo'ladi.
Asosiy vazifalar orasida Grok ichida Telegram - tarkibning ishonchliligini tahlil qilish, har qanday foydalanuvchi so'rovlariga javob berish va sharhlarni avtomatik moderatsiya qilish. AI, shuningdek, shubhali faoliyatni aniqlaydi va sharhlovchi Botlarni bloklaydi, bu ayniqsa soxta va axborot shovqinining tez o'sishi bilan bog'liq.
Ikkala kompaniya vakillarining ta'kidlashicha, loyiha yanada "aqlli", shaffof va xavfsiz aloqa muhitini yaratishga qaratilgan. Mutaxassislarning ta'kidlashicha, bu hamkorlik sun'iy intellektning kundalik raqamli xizmatlarga integratsiyalashuvining kelajagiga sezilarli ta'sir ko'rsatishi mumkin.
Grok-ning Telegram-ga kiritilishi allaqachon foydalanuvchilar va texnologiya mutaxassislari o'rtasida munozaralar to'lqinini keltirib chiqardi. Birinchi sinov xususiyatlari kelgusi haftalarda paydo bo'lishi kutilmoqda.

It became known about the collaboration between two iconic figures in the world of technology — Elon Musk and Pavel Durov. Founder Telegram Pavel Durov has officially announced the launch of a joint project with XAI, which will integrate artificial intelligence into Telegram. Grok.
The neural network developed under Musk's leadership will appear in Telegram in test mode for a period of one year. According to Telegram representatives, integration Grok opens a new page in the development of the platform-artificial intelligence will not just be a reference system, but a full-fledged participant in the digital ecosystem of the messenger.
Among the main tasks: Grok in Telegram - content validity analysis, responses to any user requests, and automatic comment moderation. AI will also detect suspicious activity and block comment bots, which is especially important in the context of the rapid growth of fakes and information noise.
Representatives of both companies stressed that the project is aimed at creating a more "smart", transparent and secure environment for communication. Experts note that this collaboration can significantly affect the future integration of AI into everyday digital services.
The introduction of Grok in Telegram has already caused a wave of discussions among users and specialists in the field of technology. The first test features are expected to become available in the coming weeks.