2025-yil 1-aprel holatiga ko'ra O'zbekiston Respublikasining umumiy davlat qarzi 42,43 milliard AQSh dollariga yetdi. Bunday ma'lumotlar mamlakat iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan keltirilgan. Yillik majburiyat hajmi 7,08 milliard dollarga oshdi, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan 20 foizga o'sdi.
Qarz majburiyatlarining umumiy hajmidan 35,55 milliard dollar tashqi qarzga to'g'ri keladi, ichki qarz esa 6,87 milliardni tashkil qiladi. Taqqoslash uchun, 2024-yil 1-aprel holatiga ko'ra, umumiy davlat qarzi 35,35 milliard dollarni tashkil etdi. Yalpi ichki mahsulotga nisbatan bu ko'rsatkich 31,7% dan 33,5% gacha ko'tarildi, bu esa davlat qarzlarining ko'payishi fonida qarz yukining o'sishini ko'rsatadi.
Tashqi qarz tarkibini tahlil qilish shuni ko'rsatadiki, jalb qilingan mablag'larning katta qismi davlat rivojlanishining ustuvor yo'nalishlarini moliyalashtirishga yo'naltiriladi. 2024 yil yakunlariga ko'ra, tashqi moliyalashtirishning qariyb 36 foizi iqtisodiyotning turli tarmoqlarini qo'llab-quvvatlashga taqsimlandi.
Shunday qilib, davlat byudjeti taqchilligini qoplash uchun 15,29 milliard dollar sarflandi, bu tashqi qarzlarning umumiy hajmining qariyb 45 foizini tashkil etadi. Mablag'larning katta qismi — 5,74 milliard dollar yoki 17 foizi yoqilg'i-energetika kompleksini rivojlantirishga sarflandi. Taxminan 2,9 milliard dollar (9%) qishloq xo'jaligi va suv xo'jaligi ehtiyojlariga sarflandi. Yana 8% yoki 2,8 milliard dollar transport infratuzilmasini rivojlantirishga, shu jumladan avtomobil yo'llari, temir yo'l aloqalari va logistika markazlarini modernizatsiya qilishga yo'naltirildi.
O'zbekistonning eng yirik tashqi kreditorlari orasida 2025-yil 1-yanvar holatiga ko'ra xalqaro moliya institutlari yetakchilik qilmoqda. Birinchi o'rinda Jahon banki bo'lib, uning mablag'lari 7,6 milliard dollarni tashkil etadi. Undan keyin 7,4 milliardga ega Osiyo taraqqiyot banki. Evro — obligatsiyalarni joylashtirish orqali xalqaro bozorlarda jalb qilingan mablag'lar-4,1 milliard dollar ham katta ulushni tashkil etadi.
Qarz olish sohasidagi muhim sheriklar qatoriga qarzdorligi 3,8 milliard dollar bo'lgan Xitoy moliyaviy tashkilotlari va 2,9 milliard dollarlik yapon moliyaviy tashkilotlari ham kiradi. Tashqi qarz tarkibida energetika, infratuzilma, agrosanoat va barqaror rivojlanish sohalarida loyihalarni amalga oshirishni qo'llab-quvvatlovchi Osiyo infratuzilma investitsiyalari banki (1,6 milliard dollar) va boshqa xalqaro va mintaqaviy moliya tashkilotlari kabi institutlar ham mavjud.
Davlat qarzining o'sishi keng ko'lamli islohotlarni faol amalga oshirish, iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini modernizatsiya qilish va uzoq muddatli iqtisodiy o'sishga qaratilgan muhim investitsiya dasturlari fonida qayd etilmoqda. Shu bilan birga, qarz darajasining kuzatilgan o'sishi joriy makroiqtisodiy vaziyat va global xavflarni hisobga olgan holda muvozanatli fiskal siyosat va qarz majburiyatlarini samarali boshqarishni talab qiladi.

As of April 1, 2025, the total public debt of the Republic of Uzbekistan reached 42.43 billion US dollars. Such data is provided by the Ministry of Economy and Finance of the country. In annual terms, the volume of liabilities increased by $ 7.08 billion, which is an increase of about 20 percent compared to the same period last year.
Of the total amount of debt obligations, $ 35.55 billion is accounted for by external debt, while domestic debt is 6.87 billion. For comparison, as of April 1, 2024, the total national debt was $ 35.35 billion. In relation to gross domestic product, the indicator increased from 31.7% to 33.5%, which indicates an increase in the debt burden against the background of an increase in government borrowing.
An analysis of the external debt structure shows that a significant part of the funds raised is used to finance priority areas of state development. By the end of 2024, about 36% of external financing was allocated to support various sectors of the economy.
Thus, $ 15.29 billion was allocated to cover the state budget deficit, which is about 45% of the total external borrowing. A significant part of the funds — $ 5.74 billion or 17% - was invested in the development of the fuel and energy complex. About $ 2.9 billion (9%) went to the needs of agriculture and water management. Another 8% or $ 2.8 billion was allocated for the development of transport infrastructure, including the modernization of roads, rail links and logistics hubs.
Among the largest external creditors of Uzbekistan, as of January 1, 2025, international financial institutions are in the lead. In the first place is the World Bank with the amount of funds provided in the amount of $ 7.6 billion. It is followed by the Asian Development Bank with $ 7.4 billion. A significant share is also made up of funds raised on international markets through the placement of Eurobonds — $ 4.1 billion.
Significant borrowing partners also include Chinese financial institutions with $ 3.8 billion in debt and Japanese financial institutions with $ 2.9 billion in debt. The external debt structure also includes institutions such as the Asian Infrastructure Investment Bank ($1.6 billion) and other international and regional financial organizations that support the implementation of projects in the fields of energy, infrastructure, agriculture and sustainable development.
The growth of public debt is recorded against the background of active implementation of large-scale reforms, modernization of key sectors of the economy and significant investment programs aimed at long-term economic growth. At the same time, the observed increase in the level of debt requires a balanced fiscal policy and effective management of debt obligations, taking into account the current macroeconomic situation and global risks.