Firibgarlikning mohiyati
Firibgar o'zini potentsial xaridor sifatida ko'rsatib, tovarlarni shaxsan o'zi olib ketolmasligini da'vo qilmoqda (taxminan – "vaqt yo'q, ish bilan band") va Yandex.Yetkazib berishga ishonmaydi. U BTS Express etkazib berish xizmatidan foydalanishni taklif qiladi va sotuvchiga to'lovni olish uchun bank kartasi ma'lumotlarini kiritishi kerak bo'lgan saytga havolani taqdim etadi, uni "xaridor" allaqachon BTS veb-saytining shaxsiy hisob raqamiga o'tkazgan. Biroq, iltimos, BTS Express sotuvchiga to'lovni o'tkazish bilan shug'ullanmaydi, faqat paketlarni etkazib beradi. Shunday qilib, karta ma'lumotlarini soxta saytga kiritish ularning buzilishiga olib keladi.
Konstantin Kotovkompaniyaning it-ishlab chiqish bo'limi boshlig'i ta'kidlashicha, hatto eng tajribali foydalanuvchilar ham kiber firibgarlarning qurboniga aylanishlari mumkin-agar fokuslar o'z vaqtida tan olinmasa:
"Firibgarlar soxta saytlarni haqiqiy deb yashirishadi, tashqi ko'rinishini — logotiplarni, bezaklarni, ranglarni nusxalashadi.
Sayt manzilini tekshiring. Agar manzil g'alati bo'lsa, raqamlar, belgilar yoki shubhali subdomainlar to'plami bilan, masalan, bts.inc449z.com rasmiy o'rniga bts.uz - bunday saytni darhol yoping.
Fishing saytlaridan himoya qilish uchun antivirus dasturini muntazam ravishda yangilab turing.
Boshqa tarafdagi odam muloyim va ishonarli ko'rinsa ham, chat va SMS havolalarini bosmang. Ayniqsa, agar siz shoshayotgan bo'lsangiz - "kuryer allaqachon ketmoqda"," pul tez orada yonib ketadi","sizga hozir kerak". Bu keng tarqalgan bosim usuli.
Tafsilotlarga e'tibor bering: soxta saytlarda ko'pincha imlo xatolari, takrorlanmaydigan logotiplar, buzilgan tugmalar yoki himoyalangan sahifalarga olib kelmaydigan shakllarning nusxalari mavjud.
Bank ilovasida ikki faktorli autentifikatsiyani yoqing. Agar karta ma'lumotlari qandaydir tarzda firibgarlarga tushsa ham, bu sizning mablag'laringizni ruxsatsiz hisobdan chiqarishdan himoya qilishi mumkin.
Va umuman olganda, kiber firibgarlik usullari to'g'risida xabardorlikni oshirish kerak. Bugungi kunda firibgarlar professional sotuvchilar kabi ishlaydi: ular ishonchli, muloyim, sabrli. Shuning uchun biz bir xil darajada ehtiyot bo'lishimiz kerak. Pulingizni xavf ostiga qo'yishdan ko'ra, bitimdan voz kechish yaxshiroqdir."
O'zbekistonda kiber jinoyatlar statistikasi
Ichki ishlar vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, 2024-yilda O'zbekistonda 58 800 ta kiber jinoyatlar qayd etilgan bo'lib, ularning 97,7 foizi bank kartalaridagi firibgarlik bilan bog'liq. 2024-yilda kiberhujumlarning umumiy soni 12 milliondan oshdi, bu 2023-yilga nisbatan 1 millionga ko'p.
Raqamli tahdidlarning kuchayishi bilan hushyor bo'lish va shaxsiy ma'lumotlarni taqdim etish bo'yicha har qanday so'rovlarga tanqidiy munosabatda bo'lish muhimdir.

В условиях стремительной цифровизации экономики Узбекистана киберпреступники становятся всё более изощрёнными. Недавно маркетинговое агентство «Джедай Медиа» выявило новую схему мошенничества, нацеленную на пользователей платформы объявлений OLX.uz.
Суть мошенничества
Мошенник, выдавая себя за потенциального покупателя, утверждает, что не может лично забрать товар (прим – “нет времени, занят на работе”), а Яндекс.Доставке не доверяет. Он предлагает воспользоваться службой доставки BTS Express и предоставляет ссылку на сайт, где продавцу необходимо ввести данные своей банковской карты для получения оплаты, которую “покупатель” уже якобы перевел на личный кабинет сайта BTS. Однако, просим обратить внимание, что BTS Express не занимается передачей оплаты продавцу, а только доставляет посылки. Таким образом, введение данных карты на фальшивом сайте приводит к их компрометации.
Константин Котов, глава отдела IT-разработок компании, отмечает, даже самые опытные пользователи могут стать жертвами кибермошенников — если вовремя не распознать уловки:
«Мошенники маскируют поддельные сайты под настоящие, копируя внешний вид — логотипы, оформление, цвета.
Проверяйте адрес сайта. Если адрес странный, с набором цифр, символов или подозрительных поддоменов, например, bts.inc449z.com вместо официального bts.uz — закройте такой сайт сразу.
Обновляйте регулярно антивирусное приложение для защиты от фишинговых сайтов.
Не переходите по ссылкам из чатов и SMS, даже если человек на другом конце выглядит вежливым и убедительным. Особенно если вас торопят — «курьер уже едет», «деньги скоро сгорят», «нужно прямо сейчас». Это распространённый приём давления.
Обратите внимание на детали: на поддельных сайтах часто встречаются орфографические ошибки, некликабельные логотипы, неработающие кнопки или копии форм, которые не ведут на защищённые страницы.
Включите двухфакторную аутентификацию в приложении банка. Даже если данные карты каким-то образом попадут к мошенникам, это может защитить ваши средства от несанкционированных списаний.
И в целом, следует повышать осведомлённость о методах кибермошенничества. Сегодня мошенники работают как профессиональные продавцы: они уверенные, вежливые, терпеливые. Поэтому мы должны быть не менее внимательными. Лучше отказаться от сделки, чем рисковать своими деньгами».
Статистика киберпреступлений в Узбекистане
Согласно данным Министерства внутренних дел, в 2024 году в Узбекистане было зарегистрировано 58 800 киберпреступлений, из которых 97,7% связаны с мошенничеством в отношении банковских карт. Общее количество кибератак в 2024 году превысило 12 миллионов, что на 1 миллион больше, чем в 2023 году.
В условиях роста цифровых угроз важно сохранять бдительность и критически относиться к любым запросам на предоставление личной информации.