2025 yil 27 may kuni O'zbekiston poytaxtida BMT tuzilmasining gender tengligi va ayollarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish masalalari bo'yicha vakolatxonasi — UN Women rasmiy ochildi. Tantanali marosim Toshkentda O'zbekiston Respublikasi hukumati, xalqaro tashkilotlar, diplomatik missiyalar va fuqarolik jamiyati vakillari ishtirokida o'tkazildi.
Un Women ofisining O'zbekistonda ochilishi mamlakatning gender tengligi sohasidagi milliy va xalqaro majburiyatlarini amalga oshirish doirasida muhim qadam bo'ldi. Bu ayollarning ijtimoiy, iqtisodiy va siyosiy hayotdagi ishtiroki masalalariga, shuningdek, turli sohalardagi gender to'siqlarini bartaraf etish uchun sharoit yaratishga tobora ortib borayotgan e'tiborni aks ettiradi.
Yangi ofisning asosiy vazifasi ayollar va qizlarni qo'llab-quvvatlashga qaratilgan kompleks dasturlarni muvofiqlashtirish va amalga oshirish bo'ladi. Ta'lim olish imkoniyatini oshirish, xotin-qizlar salomatligini yaxshilash, iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish va xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirish bo'yicha tashabbuslar ko'zda tutilgan. Shuningdek, ayollar huquqlarini himoya qilish, zo'ravonlikning oldini olish va qaror qabul qilish darajasida teng ishtirok etish siyosatini ilgari surishga alohida e'tibor qaratiladi.
Vakolatxona davlat idoralari, xalqaro va milliy sheriklar, shu jumladan nodavlat tashkilotlar va akademik hamjamiyat bilan yaqin hamkorlikda ishlaydi. Institutsional salohiyatni rivojlantirish, qonunchilikni takomillashtirish va barcha darajadagi ayollarni qo'llab-quvvatlashning barqaror tizimini shakllantirishga qaratilgan qo'shma loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Toshkentda un Women ofisining tashkil etilishi tashkilotning dunyoning turli mintaqalarida mavjudligini mustahkamlash va dasturlarni mahalliy sharoitga moslashtirish bo'yicha global strategiyasining bir qismidir. Bu, shuningdek, O'zbekistonning ayollar va erkaklar o'z-o'zini anglash va rivojlantirish uchun teng imkoniyatlarga ega bo'lgan yanada adolatli, inklyuziv va barqaror jamiyat qurish yo'lida harakat qilishga tayyorligini tasdiqlaydi.
Un Women ofisining ochilishi bilan mamlakatda gender kun tartibini ilgari surishning yangi bosqichi boshlanadi, bu nafaqat mavjud tashabbuslarni qo'llab-quvvatlashni, balki tenglik va barqaror rivojlanish sohasida aniq va o'lchanadigan natijalarga erishishga qaratilgan yangi dasturlarni ishga tushirishni ham o'z ichiga oladi.

27 мая 2025 года в столице Узбекистана состоялось официальное открытие представительства структуры ООН по вопросам гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин — UN Women. Торжественная церемония прошла в Ташкенте с участием представителей правительства Республики Узбекистан, международных организаций, дипломатических миссий и гражданского общества.
Открытие офиса UN Women в Узбекистане стало важным шагом в рамках реализации национальных и международных обязательств страны в сфере гендерного равенства. Оно отражает растущее внимание к вопросам участия женщин в общественной, экономической и политической жизни, а также к созданию условий для устранения гендерных барьеров в различных сферах.
Основной задачей нового офиса станет координация и реализация комплексных программ, направленных на поддержку женщин и девочек. Предусматриваются инициативы в области повышения доступа к образованию, улучшения состояния женского здоровья, расширения экономических возможностей и развития женского предпринимательства. Также особое внимание будет уделяться защите прав женщин, профилактике насилия и продвижению политики равного участия на уровне принятия решений.
Представительство будет работать в тесном сотрудничестве с государственными структурами, международными и национальными партнёрами, включая неправительственные организации и академическое сообщество. Планируется реализация совместных проектов, направленных на развитие институционального потенциала, совершенствование законодательства и формирование устойчивой системы поддержки женщин на всех уровнях.
Создание офиса UN Women в Ташкенте является частью глобальной стратегии организации по укреплению присутствия в различных регионах мира и адаптации программ к местным условиям. Это также подтверждает готовность Узбекистана двигаться в направлении построения более справедливого, инклюзивного и устойчивого общества, где женщины и мужчины имеют равные возможности для самореализации и развития.
С открытием офиса UN Women в стране начинается новый этап в продвижении гендерной повестки, предполагающий не только поддержку существующих инициатив, но и запуск новых программ, направленных на достижение конкретных и измеримых результатов в области равенства и устойчивого развития.