O'zbekistonda gender tengligi tamoyillarini hisobga olgan holda davlat moliyasini rejalashtirish va taqsimlashning yangi tizimi — genderga yo'naltirilgan byudjetlashtirishni (GB) joriy etish loyihasi ishga tushirildi. Tashabbus joriy yilning may oyi oxirida "BMT-ayollar" tuzilmasi va Yevropa Ittifoqi ko'magida boshlangan. Bu haqda iqtisodiyot va moliya vazirligi ma'lum qildi.
Genderga asoslangan byudjetlashtirish-bu davlat resurslarini boshqarishga strategik yondashuv bo'lib, unda ayollar va erkaklar uchun imtiyozlar va imkoniyatlardan teng foydalanish ustuvor vazifaga aylanadi. Ushbu mexanizm gender tahlilini byudjetni shakllantirish va ijro etish jarayonlariga, dasturlarni ishlab chiqish va xarajatlarni taqsimlashga, shuningdek keyingi auditni o'tkazishga birlashtirishni o'z ichiga oladi.
Gbni amalga oshirishning maqsadi, jinsidan qat'i nazar, turli xil ijtimoiy guruhlarning ehtiyojlarini hisobga oladigan yanada adolatli va samarali moliyalashtirish tizimini yaratishdir. Mutaxassislarning fikriga ko'ra, bu davlat xarajatlarining maqsadga muvofiqligini oshiradi, ijtimoiy tengsizlikni kamaytiradi va ijtimoiy va iqtisodiy sohalarda barqaror rivojlanishni ta'minlaydi.
Loyiha rejalashtirishning dastlabki bosqichlarida gender tahlilini birlashtirishga alohida e'tibor beradi. Ushbu yondashuv turli sohalardagi ayollar va erkaklar duch keladigan muammolar va to'siqlarni — ta'lim va sog'liqni saqlashdan tortib, bandlik va tadbirkorlikka qadar — aniqroq aniqlash va ularni bartaraf etish uchun maqsadli choralarni shakllantirish imkonini beradi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi GB tizimini joriy etish davlat byudjetiga nafaqat oshkoralikni, balki inklyuzivlikni ham ta'minlashini ta'kidladi. Natijada fuqarolarning hokimiyat organlariga bo'lgan ishonchini oshirish va tenglik va adolatga asoslangan ijtimoiy rivojlanishning yanada barqaror modelini shakllantirish bo'lishi kerak.
Gender byudjetini joriy etish xalqaro standartlar va eng yaxshi amaliyotlarga mos keladigan davlat moliyasini boshqarishning zamonaviy islohotining elementlaridan biri sifatida qaraladi. Ushbu tashabbusning ishtirokchisi bo'lgan O'zbekiston davlat dasturlari samaradorligini oshirish va ijtimoiy siyosatni chuqurlashtirish yo'lida muhim qadam tashlamoqda.

В Узбекистане запущен проект по внедрению гендерно ориентированного бюджетирования (ГБ) — новой системы планирования и распределения государственных финансов с учётом принципов гендерного равенства. Инициатива стартовала в конце мая текущего года при поддержке структуры «ООН-женщины» и Европейского союза. Об этом сообщили в Министерстве экономики и финансов.
Гендерно ориентированное бюджетирование представляет собой стратегический подход к управлению государственными ресурсами, при котором приоритетом становится равный доступ к благам и возможностям для женщин и мужчин. Этот механизм предполагает интеграцию гендерного анализа в процессы формирования и исполнения бюджета, разработку программ и распределение расходов, а также в проведение последующего аудита.
Цель внедрения ГБ — создать более справедливую и эффективную систему финансирования, в которой учитываются потребности различных социальных групп вне зависимости от пола. Это, по мнению специалистов, повысит адресность государственных расходов, сократит социальное неравенство и обеспечит устойчивое развитие в социальной и экономической сферах.
Особое внимание в рамках проекта будет уделено интеграции гендерного анализа на ранних стадиях планирования. Такой подход позволит точнее выявлять проблемы и барьеры, с которыми сталкиваются женщины и мужчины в разных секторах — от образования и здравоохранения до занятости и предпринимательства, — и формировать целевые меры для их преодоления.
В Министерстве экономики и финансов подчеркнули, что внедрение системы ГБ обеспечит государственному бюджетированию не только большую прозрачность, но и инклюзивность. Результатом должно стать усиление доверия граждан к органам власти и формирование более устойчивой модели социального развития, основанной на равенстве и справедливости.
Внедрение гендерного бюджетирования рассматривается как один из элементов современной реформы управления государственными финансами, соответствующий международным стандартам и лучшим практикам. Узбекистан, ставший участником этой инициативы, делает важный шаг в направлении повышения эффективности государственных программ и углубления социальной политики.