O'zbekistonda gender tengligi tamoyillarini hisobga olgan holda davlat moliyasini rejalashtirish va taqsimlashning yangi tizimi — genderga yo'naltirilgan byudjetlashtirishni (GB) joriy etish loyihasi ishga tushirildi. Tashabbus joriy yilning may oyi oxirida "BMT-ayollar" tuzilmasi va Yevropa Ittifoqi ko'magida boshlangan. Bu haqda iqtisodiyot va moliya vazirligi ma'lum qildi.
Genderga asoslangan byudjetlashtirish-bu davlat resurslarini boshqarishga strategik yondashuv bo'lib, unda ayollar va erkaklar uchun imtiyozlar va imkoniyatlardan teng foydalanish ustuvor vazifaga aylanadi. Ushbu mexanizm gender tahlilini byudjetni shakllantirish va ijro etish jarayonlariga, dasturlarni ishlab chiqish va xarajatlarni taqsimlashga, shuningdek keyingi auditni o'tkazishga birlashtirishni o'z ichiga oladi.
Gbni amalga oshirishning maqsadi, jinsidan qat'i nazar, turli xil ijtimoiy guruhlarning ehtiyojlarini hisobga oladigan yanada adolatli va samarali moliyalashtirish tizimini yaratishdir. Mutaxassislarning fikriga ko'ra, bu davlat xarajatlarining maqsadga muvofiqligini oshiradi, ijtimoiy tengsizlikni kamaytiradi va ijtimoiy va iqtisodiy sohalarda barqaror rivojlanishni ta'minlaydi.
Loyiha rejalashtirishning dastlabki bosqichlarida gender tahlilini birlashtirishga alohida e'tibor beradi. Ushbu yondashuv turli sohalardagi ayollar va erkaklar duch keladigan muammolar va to'siqlarni — ta'lim va sog'liqni saqlashdan tortib, bandlik va tadbirkorlikka qadar — aniqroq aniqlash va ularni bartaraf etish uchun maqsadli choralarni shakllantirish imkonini beradi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi GB tizimini joriy etish davlat byudjetiga nafaqat oshkoralikni, balki inklyuzivlikni ham ta'minlashini ta'kidladi. Natijada fuqarolarning hokimiyat organlariga bo'lgan ishonchini oshirish va tenglik va adolatga asoslangan ijtimoiy rivojlanishning yanada barqaror modelini shakllantirish bo'lishi kerak.
Gender byudjetini joriy etish xalqaro standartlar va eng yaxshi amaliyotlarga mos keladigan davlat moliyasini boshqarishning zamonaviy islohotining elementlaridan biri sifatida qaraladi. Ushbu tashabbusning ishtirokchisi bo'lgan O'zbekiston davlat dasturlari samaradorligini oshirish va ijtimoiy siyosatni chuqurlashtirish yo'lida muhim qadam tashlamoqda.

Uzbekistan has launched a project to introduce gender — based budgeting (GB), a new system for planning and allocating public finances based on the principles of gender equality. The initiative was launched at the end of May this year with the support of UN Women and the European Union. This was reported by the Ministry of Economy and Finance.
Gender-based budgeting is a strategic approach to public resource management that prioritizes equal access to benefits and opportunities for women and men. This mechanism involves the integration of gender analysis into budget formation and execution, program development and expenditure allocation, and subsequent audit.
The goal of GB implementation is to create a fairer and more efficient funding system that takes into account the needs of different social groups, regardless of gender. This, according to experts, will increase the targeting of public spending, reduce social inequality and ensure sustainable development in the social and economic spheres.
The project will focus on integrating gender analysis in the early stages of planning. This approach will help to better identify the challenges and barriers faced by women and men in various sectors-from education and health to employment and entrepreneurship-and formulate targeted measures to overcome them.
The Ministry of Economy and Finance stressed that the introduction of the GB system will ensure state budgeting not only greater transparency, but also inclusiveness. The result should be to strengthen citizens ' trust in the authorities and create a more sustainable model of social development based on equality and justice.
Introduction of gender budgeting is considered as one of the elements of modern public finance management reform that meets international standards and best practices. Uzbekistan, which has become a participant in this initiative, is taking an important step towards improving the effectiveness of state programs and deepening social policy.