2025 yil 22 may kuni O'zbekiston poytaxtida xalqaro konferensiya o'z faoliyatini boshladi GSMA M360 Eurasia 2025, telekommunikatsiya sanoatining yetakchi vakillari, yuqori texnologiyali kompaniyalar, tartibga soluvchi organlar va Yevropa, Osiyo va yaqin Sharq mamlakatlaridan ekspertlarni to'plagan. Forum mobil texnologiyalarning kelajagi va mintaqaviy iqtisodiyotni o'zgartirishda raqamli echimlarning rolini muhokama qilish uchun muhim platformaga aylandi.
Tadbir O'zbekiston Respublikasi raqamli texnologiyalar vazirligi va VEON xalqaro telekommunikatsiya guruhi ko'magida o'tkazilmoqda. Konferensiya GSM assotsiatsiyasi (GSMA) tomonidan tashkil etilgan bo'lib, u butun dunyo bo'ylab innovatsion kommunikatsiya yechimlarini rivojlantirishni faol targ'ib qiluvchi mobil operatorlar va texnologik kompaniyalarning global birlashmasi hisoblanadi.
Forumning asosiy mavzulariga beshinchi avlod (5G) mobil aloqasini rivojlantirish, Telekom infratuzilmasiga sun'iy intellektni joriy etish, kiberxavfsizlik darajasini oshirish, shuningdek, raqamli inklyuzivlikni kengaytirish-barcha toifadagi aholi uchun raqamli xizmatlarning mavjudligi kiradi. Raqamli muhitni barqaror rivojlantirish va Yevroosiyo mintaqasi davlatlarini raqamlashtirishni jadallashtirishga qaratilgan qo'shma strategiyalarni ishlab chiqishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Konferensiya doirasida vazirlik rahbarlari, aloqa operatorlari, it-industriya vakillari va xalqaro tashkilotlar ishtirokida sessiyalar va davra suhbatlari o'tkaziladi. Ishtirokchilar yangi texnologiyalarni joriy etish bo'yicha amaliyotlar bilan o'rtoqlashadilar, raqamli iqtisodiyot yo'lidagi qiyinchiliklar va imkoniyatlarni muhokama qiladilar va telekommunikatsiya sohasida xalqaro hamkorlikni kuchaytiradilar.
GSMA M360 Eurasia 2025 mintaqaviy o'zaro ta'sirga bo'lgan qiziqishning ortib borayotganini ko'rsatadi va Evroosiyo mamlakatlarining innovatsiyalar, investitsiyalar va texnologik taraqqiyot uchun ochiq bo'lgan yagona raqamli makonni qurish istagini ta'kidlaydi.

22 мая 2025 года в столице Узбекистана начала свою работу международная конференция GSMA M360 Eurasia 2025, собравшая ведущих представителей телекоммуникационной отрасли, высокотехнологичных компаний, регулирующих органов и экспертов из стран Европы, Азии и Ближнего Востока. Форум стал важной платформой для обсуждения будущего мобильных технологий и роли цифровых решений в трансформации региональной экономики.
Мероприятие проводится при поддержке Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан и международной телекоммуникационной группы VEON. Конференция организована Ассоциацией GSM (GSMA) — глобальным объединением мобильных операторов и технологических компаний, активно продвигающим развитие инновационных коммуникационных решений по всему миру.
Ключевые темы форума включают развитие мобильной связи пятого поколения (5G), внедрение искусственного интеллекта в телеком-инфраструктуру, повышение уровня кибербезопасности, а также расширение цифровой инклюзивности — доступности цифровых сервисов для населения всех категорий. Особое внимание уделяется вопросам устойчивого развития цифровой среды и выработке совместных стратегий, направленных на ускорение цифровизации государств Евразийского региона.
На полях конференции проходят сессии и круглые столы с участием руководителей министерств, операторов связи, представителей ИТ-индустрии и международных организаций. Участники делятся практиками по внедрению новых технологий, обсуждают вызовы и возможности на пути к цифровой экономике, а также укрепляют международное сотрудничество в сфере телекоммуникаций.
GSMA M360 Eurasia 2025 демонстрирует растущий интерес к региональному взаимодействию и подчёркивает стремление стран Евразии к построению единого цифрового пространства, открытого для инноваций, инвестиций и технологического прогресса.