Tesla investori va tadbirkor Mario Naufal, IBC Group, Froothie, WeAreGrowthHackers va Optimum kompaniyalarining asoschisi Tesla Optimus gumanoid robotining ta'sirchan qobiliyatlarini namoyish etadigan yangi videoni joylashtirdi. Video kompaniyaning sun'iy intellekt va robototexnikadan foydalangan holda maishiy avtomatlashtirish sohasidagi ishlanmalari qanchalik rivojlanganligini ko'rsatib, katta qiziqish uyg'otdi.
Videoda Tesla Optimus ilgari faqat odamlar uchun mavjud bo'lgan turli xil kundalik vazifalarni bajarayotganini ko'rish mumkin. Robot kirlarni saralaydi va yig'adi, axlatni tashlaydi, ovqat tayyorlashda yordam beradi, idishlarni yuvadi, changyutgich bilan tozalaydi, kiyimlarni dazmollaydi va boshqa uy ishlarini bajaradi. Optimus bu harakatlarni silliq va ishonchli bajaradi, yuqori darajadagi moslashuvchanlik va harakatlarni muvofiqlashtirishni namoyish etadi.
Robotni o'qitishning o'ziga xos xususiyati shundaki, u barcha ko'nikmalarni bitta neyron tarmoq tufayli oldi. Ushbu tizim kundalik vazifalarni bajaradigan odamlar ishtirokidagi videofilmlarni tahlil qilish orqali o'rganildi. Ushbu yondashuv robotni Real sharoitlarga moslashtirish jarayonini sezilarli darajada tezlashtirishga imkon berdi, shuningdek, uy sharoitida ob'ektlar bilan o'zaro aloqada tabiiy xatti-harakatlarni ta'minladi.
Optimus loyihasining maqsadi shunchaki odamga o'xshash robot yaratish emas, balki foydalanuvchilarning vaqti va resurslarini bo'shatish orqali muntazam vazifalarni xavfsiz va samarali bajarishga qodir bo'lgan ko'p qirrali yordamchini ishlab chiqishdir, dedi Tesla rasmiylari. Optimus imkoniyatlarini namoyish etish kompaniyaning ushbu yo'nalishdagi jiddiy taraqqiyotidan dalolat beradi va loyihani rivojlantirishning keyingi bosqichlariga qiziqishni kuchaytiradi.

Инвестор Tesla и предприниматель Марио Науфал, основатель компаний IBC Group, Froothie, WeAreGrowthHackers и Optimum, опубликовал новый видеоролик, в котором демонстрируются впечатляющие способности робота-гуманоида Tesla Optimus. Видео вызвало широкий интерес, показав, насколько далеко продвинулись разработки компании в области бытовой автоматизации с использованием искусственного интеллекта и робототехники.
В ролике можно увидеть, как Tesla Optimus выполняет разнообразные повседневные задачи, ранее доступные исключительно человеку. Робот сортирует и складывает бельё, выбрасывает мусор, помогает с приготовлением еды, моет посуду, пылесосит, гладит одежду и занимается другими домашними делами. Эти действия Optimus выполняет плавно и уверенно, демонстрируя высокий уровень адаптивности и координации движений.
Особенность обучения робота заключается в том, что все навыки он получил благодаря единой нейросети. Эта система обучалась, анализируя видеозаписи с участием людей, выполняющих бытовые задачи. Такой подход позволил значительно ускорить процесс адаптации робота к реальным условиям, а также обеспечить более естественное поведение при взаимодействии с предметами в домашней среде.
По словам представителей Tesla, цель проекта Optimus — не просто создать человекоподобного робота, а разработать универсального помощника, способного безопасно и эффективно выполнять рутинные задачи, освобождая время и ресурсы пользователей. Демонстрация возможностей Optimus свидетельствует о серьёзном прогрессе компании в этом направлении и подогревает интерес к дальнейшим этапам развития проекта.