2025 yilda O'zbekiston birinchi marta startap ekotizimlari global indeksining eng yaxshi 100 taligiga kirib, muhim yutuqlarga erishdi. Ushbu natija mamlakatning innovatsion salohiyatining jadal o'sishi va tadbirkorlik muhitini rivojlantirishda taraqqiyotning dalili bo'ldi.
Global startap ekotizimlari indeksi moliyalashtirishga kirish, infratuzilmaning mavjudligi va sifati, davlat tomonidan qo'llab-quvvatlash darajasi, shuningdek, tadbirkorlik sektorining dinamikasi va faolligi kabi omillarni har tomonlama baholash asosida shakllantiriladi. O'zbekistonning nufuzli xalqaro reytingga kirishi so'nggi yillarda mamlakatda yuz berayotgan tizimli o'zgarishlarni aks ettiradi.
Ushbu jarayonda hukumat tomonidan startaplarni rivojlantirish uchun qulay iqlimni shakllantirish bo'yicha ko'rilgan choralar muhim rol o'ynadi. Ular orasida texnologik kompaniyalar uchun soliq imtiyozlarini joriy etish, ta'lim va akseleratsiya dasturlarini ishga tushirish, yosh tadbirkorlarni qo'llab-quvvatlash, shuningdek, it-infratuzilmani faol rivojlantirish, shu jumladan texnoparklar va inkubatorlarni yaratish.
Xalqaro investorlar tomonidan O'zbekistonga bo'lgan qiziqishning o'sishi ham mamlakatni global reytingda ilgari surishda muhim omil bo'ldi. Venchur fondlari va texnologik korporatsiyalar tomonidan mintaqaga e'tiborning kuchayishi amalga oshirilayotgan islohotlarga ishonch va mahalliy bozor istiqbollaridan dalolat beradi.
Top-100 ga kirish O'zbekistonning Markaziy Osiyodagi texnologik rivojlanish markazi sifatidagi mavqeini yanada mustahkamlashga xizmat qilishi va startap sektoriga qo'shimcha investitsiyalarni jalb qilish, uning mamlakat iqtisodiyotiga qo'shgan hissasini oshirishi kutilmoqda.

В 2025 году Узбекистан добился значимого достижения, впервые войдя в топ-100 глобального индекса стартап-экосистем. Этот результат стал свидетельством стремительного роста инновационного потенциала страны и прогресса в развитии предпринимательской среды.
Глобальный индекс стартап-экосистем формируется на основе комплексной оценки таких факторов, как доступ к финансированию, наличие и качество инфраструктуры, уровень поддержки со стороны государства, а также динамика и активность предпринимательского сектора. Попадание Узбекистана в престижный международный рейтинг отражает системные изменения, происходящие в стране в последние годы.
Ключевую роль в этом процессе сыграли меры, предпринятые правительством для формирования благоприятного климата для развития стартапов. Среди них — введение налоговых послаблений для технологических компаний, запуск образовательных и акселерационных программ, поддержка молодых предпринимателей, а также активное развитие IT-инфраструктуры, в том числе создание технопарков и инкубаторов.
Рост интереса к Узбекистану со стороны международных инвесторов также стал важным фактором продвижения страны в глобальном рейтинге. Повышенное внимание к региону со стороны венчурных фондов и технологических корпораций свидетельствует о доверии к проводимым реформам и перспективности местного рынка.
Ожидается, что вхождение в топ-100 будет способствовать дальнейшему укреплению позиций Узбекистана как центра технологического развития в Центральной Азии и позволит привлечь дополнительные инвестиции в стартап-сектор, усилив его вклад в экономику страны.