2025 yil 21 may kuni turkiy davlatlar tashkiloti tadbirlari doirasida O'zbekiston qo'shma platforma yaratish tashabbusi bilan chiqdi TurkTrade, shuningdek, Toshkentda ixtisoslashtirilgan logistika forumini o'tkazish. Taklif Turkiya va tashkilotning boshqa a'zo davlatlari tomonidan qo'llab-quvvatlandi va turkiy makonda iqtisodiy sheriklikni chuqurlashtirish yo'lidagi muhim qadam bo'ldi.
Platforma TurkTrade savdo tartib-taomillarini soddalashtirish, mamlakatlar o'rtasida axborot almashinuvini yanada samarali ta'minlash va keng ko'lamli logistika loyihalarini muvofiqlashtirishga qaratilgan. Yagona tizimning joriy etilishi tovar ayirboshlashni tezlashtirishi, byurokratik to'siqlarni bartaraf etishi va transport yo'laklarini rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishi kutilmoqda.
Bunday platformani yaratish logistika infratuzilmasini modernizatsiya qilish, barqaror mintaqaviy savdoni ta'minlash va transport sohasiga investitsiyalarni jalb qilish bo'yicha sa'y-harakatlarning muhim elementi sifatida qaraladi. Loyiha Markaziy Osiyo va Yevropa o'rtasidagi transport aloqalarini rivojlantirishga yangi turtki beradi, ishtirokchi mamlakatlarning xalqaro bozorlardagi mavqeini mustahkamlaydi va ularning mahsulotlarining raqobatbardoshligini oshiradi.
Shakllantirish TurkTrade shuningdek, turkiy mamlakatlarning biznes jamoalari o'rtasida tajriba almashish, qo'shma tashabbuslarni rivojlantirish va strategik muhim yo'nalishlarda faoliyatni muvofiqlashtirish imkonini beradigan muntazam muloqot uchun platforma bo'ladi.

On May 21, 2025, within the framework of the events of the Organization of Turkic States, Uzbekistan launched an initiative to create a joint platform called TurkTradeas well as to hold a specialized logistics forum in Tashkent. The proposal received support from Turkey and other member states of the organization, becoming an important step towards deepening economic partnership in the Turkic space.
Platform TurkTrade It will be aimed at simplifying trade procedures, ensuring more efficient exchange of information between countries, and coordinating large-scale logistics projects. It is expected that the introduction of the unified system will speed up trade turnover, eliminate bureaucratic barriers and create favorable conditions for the development of transport corridors.
The creation of such a platform is seen as an important element of efforts to modernize logistics infrastructure, ensure sustainable regional trade and attract investment in the transport sector. It is expected that the project will give a new impetus to the development of transport links between Central Asia and Europe, strengthen the positions of participating countries in international markets and increase the competitiveness of their products.
Forming TurkTrade It will also become a platform for regular dialogue between the business communities of the Turkic countries, allowing them to exchange experience, develop joint initiatives and coordinate activities in strategically important areas.