Xitoy texnologiya korporatsiyasi Xiaomi o'z yarim o'tkazgich mahsulotlarini ishlab chiqish bo'yicha strategik kursni e'lon qildi. Keyingi o'n yil ichida kompaniya sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda 50 milliard yuan (taxminan 7 milliard AQSh dollari) mobil protsessorlarni ishlab chiqish va ishlab chiqarishga. Bu haqda kompaniya bosh direktori Ley Jun nutq paytida, shuningdek, Xitoy ommaviy axborot vositalarida e'lon qilingan rasmiy bayonotda ma'lum qildi.
Yangi yo'nalishning birinchi natijasi bo'ladi xring 01 chipi, uning taqdimoti rejalashtirilgan 22 may kuni. Yangilik quyidagilar yordamida ishlab chiqariladi ilg'or 3 nanometrli jarayon, bu uni kompaniya tarixidagi eng texnologik rivojlangan ishlanmalardan biriga aylantiradi. Xring 01 Xiaomi smartfonlarining kelajakdagi modellari uchun asos bo'lib, yuqori unumdorlik, energiya samaradorligi va xavfsizlikni ta'minlaydi.
O'zingizning chiplaringizni yaratish qarori Xiaomi kompaniyasining uzoq muddatli strategiyasining bir qismiga aylandi uchinchi tomon komponentlariga qaramlikni kamaytirish, birinchi navbatda Qualcomm va MediaTek kabi xorijiy sotuvchilardan. Texnologik mustaqillikni oshirishdan tashqari, kompaniya global raqobatda o'z mavqeini mustahkamlash, apparat va dasturiy ta'minot integratsiyasi darajasini oshirish va raqobatchilar uchun ko'paytirish qiyin bo'lgan noyob maxsus mahsulotlarni yaratishni kutmoqda.
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, chip ishlab chiqarishga sarmoya kiritish Xiaomi kompaniyasining o'z mahsulotlarining asosiy tarkibiy qismlarini to'liq nazorat qiladigan to'liq texnologik gigant bo'lish istagini aks ettiradi. Ushbu harakat, shuningdek, Xitoyning milliy texnologik kompetentsiyalarni rivojlantirish va geosiyosiy keskinlik sharoitida import qilinadigan texnologiyalarga bog'liqlikni kamaytirishga qaratilgan davlat siyosatiga mos keladi.
Agar loyiha muvaffaqiyatli bo'lsa, Xiaomi nafaqat smartfonlar bozorida raqobatbardoshligini oshirishi, balki yangi texnologik ufqlarga, jumladan, taqiladigan elektronika, aqlli uylar va avtomobil elektronikasiga ham kirishi mumkin.

Китайская технологическая корпорация Xiaomi объявила о стратегическом курсе на развитие собственной полупроводниковой продукции. В течение ближайших десяти лет компания планирует вложить 50 миллиардов юаней (примерно 7 миллиардов долларов США) в разработку и производство мобильных процессоров. Об этом сообщил генеральный директор компании Лэй Цзюнь во время выступления, а также в официальном заявлении, опубликованном в китайских СМИ.
Первым результатом нового направления станет чип Xring 01, презентация которого запланирована на 22 мая. Новинка будет производиться с использованием передового 3-нанометрового техпроцесса, что делает её одной из самых технологически продвинутых разработок в истории компании. Ожидается, что Xring 01 станет основой для будущих моделей смартфонов Xiaomi, обеспечивая более высокую производительность, энергоэффективность и безопасность.
Решение о создании собственных чипов стало частью долгосрочной стратегии Xiaomi по снижению зависимости от сторонних производителей компонентов, в первую очередь от зарубежных поставщиков, таких как Qualcomm и MediaTek. Помимо повышения технологической независимости, компания рассчитывает укрепить свои позиции в глобальной конкуренции, повысить степень интеграции аппаратного и программного обеспечения, а также создать уникальные пользовательские продукты, которые сложно будет воспроизвести конкурентам.
По мнению экспертов, инвестиции в чипмейкинг отражают стремление Xiaomi стать полноценным технологическим гигантом с полным контролем над ключевыми компонентами своей продукции. Подобный шаг также соответствует государственной политике Китая, направленной на развитие национальных технологических компетенций и снижение зависимости от импортных технологий в условиях геополитической напряжённости.
Если проект окажется успешным, Xiaomi сможет не только повысить свою конкурентоспособность на рынке смартфонов, но и выйти на новые технологические горизонты — включая носимую электронику, умные дома и автомобильную электронику.