2025-yil 20-may kuni Google'ning Mountain View (Kaliforniya) shtab-kvartirasida yillik ishlab chiquvchilar konferentsiyasi boshlanadi Google I/O 2025. Tadbirning asosiy mavzusi sun'iy intellekt va uning kompaniya mahsulotlari va xizmatlariga integratsiyalashuvi bo'ladi. Forum yetakchi mutaxassislar, muhandislar va hamkorlarni birlashtiradi, shuningdek, Google ishlayotgan asosiy texnologik yechimlarni taqdim etish uchun platforma bo'ladi.
Bir qator xalqaro nashrlar tomonidan e'lon qilingan ma'lumotlarga ko'ra, konferentsiya generativ AI sohasidagi so'nggi yutuqlarni namoyish etishi kutilmoqda. Kompaniya taqdim etadi yangilangan Gemini modeli, ko'p modali tahlil va o'zaro ta'sirning kengaytirilgan imkoniyatlariga, shuningdek loyiha doirasida yangi funktsiyalarga ega Astra, adaptiv intellektual tizimlarni rivojlantirishga qaratilgan.
Asosiy e'lonlardan biri operatsion tizimning taqdimoti bo'ladi Android 16. Yangiliklar orasida — yangi Material 3 Expressive dizayn interfeysi, ko'proq vizual moslashuvchanlik va shaxsiylashtirishni ta'minlaydi, kuchaytirilgan xavfsizlik choralari, shuningdek AIning chuqur integratsiyasi The foydalanuvchi xususiyatlari, shu jumladan ovozli boshqaruv, bashoratli algoritmlar va qurilma resurslarini aqlli boshqarish.
Bundan tashqari, Google ushbu sohada yangi echimlarni taqdim etishni rejalashtirmoqda kengaytirilgan va aralash haqiqat, ta'lim, ko'ngilochar va professional sohalarda ishlatilishi mumkin bo'lgan istiqbolli mahsulotlarni namoyish etish. Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, Google ekotizimining turli qurilmalari o'rtasidagi o'zaro ta'sir va ularning sun'iy intellektga asoslangan sinxronizatsiyasiga ham alohida e'tibor qaratiladi.
Google i/O 2025 tadbirlari sun'iy intellekt va mobil yechimlar sohasida tobora kuchayib borayotgan raqobat sharoitida global bozorda o'z o'rnini mustahkamlab, kelgusi yillarda kompaniya texnologiyasini rivojlantirish yo'nalishini belgilashi kutilmoqda.

20 мая 2025 года в штаб-квартире Google в Маунтин-Вью (Калифорния) стартует ежегодная конференция разработчиков Google I/O 2025. Главной темой мероприятия станет искусственный интеллект и его интеграция в продукты и сервисы компании. Форум соберёт ведущих специалистов, инженеров и партнёров, а также станет платформой для презентации ключевых технологических решений, над которыми работает Google.
Согласно информации, опубликованной рядом международных изданий, в рамках конференции ожидается демонстрация последних достижений в области генеративного ИИ. Компания представит обновлённую модель Gemini, обладающую расширенными возможностями многомодального анализа и взаимодействия, а также новые функции в рамках проекта Astra, направленного на развитие адаптивных интеллектуальных систем.
Одним из ключевых анонсов станет презентация операционной системы Android 16. Среди нововведений — новый дизайн-интерфейс Material 3 Expressive, обеспечивающий большую визуальную адаптивность и персонализацию, усиленные меры безопасности, а также глубокая интеграция ИИ в пользовательские функции, включая голосовое управление, предиктивные алгоритмы и умное управление ресурсами устройства.
Кроме того, Google планирует представить новые решения в области расширенной и смешанной реальности, демонстрируя перспективные продукты, которые могут быть использованы в образовании, индустрии развлечений и профессиональных сферах. По предварительной информации, особое внимание также будет уделено взаимодействию между различными устройствами экосистемы Google и их синхронизации на базе ИИ.
Ожидается, что мероприятия Google I/O 2025 зададут направление развития технологий компании на ближайшие годы, укрепив её позицию на глобальном рынке в условиях нарастающей конкуренции в сфере искусственного интеллекта и мобильных решений.