2025 yil 14-16 may kunlari Split shahrida (Xorvatiya) xalqaro fuqaro aviatsiyasi tashkiloti (ICAO) lpri TF/46 til tayyorgarligi talablarini amalga oshirish bo'yicha maxsus guruhning 46-yig'ilishi va seminari bo'lib o'tdi. Tadbirda Uzbekistan Airways "o'quv-mashq markazi" MCHJ vakillari ishtirok etdi.
Ushbu uchrashuv Xorvatiya fuqaro aviatsiyasi agentligi ko'magida o'tkazildi va Yevropa, Markaziy Osiyo va Kavkaz mamlakatlaridan mutaxassislarni birlashtirdi. Ishtirokchilar aviatsiya xodimlarini tilga tayyorlash sohasidagi dolzarb masalalarni muhokama qildilar, aviatsiya kommunikatsiyalari standartlarini takomillashtirish bo'yicha amaliy tajriba va takliflar almashdilar.
O'zbekiston Respublikasi vakillarining faol ishtiroki qayd etildi. Uzbekistan Airways o'quv-mashq markazidan guruh ishida davlat reyterlari ishtirok etdi:
- Inna Abdullayeva, ishchi guruh raisi
- Lyudmila Savchenko, 2-kichik guruh ishtirokchisi
Uchrashuv davomida ICAO talablariga muvofiq aviatsiya xodimlarini baholash va o'qitishning dolzarb yondashuvlari, shuningdek, ushbu sohada xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari ko'rib chiqildi.
"O' quv-mashq markazi" MCHJ tadbir tashkilotchilariga o ' tkazishning yuqori darajasi uchun minnatdorlik bildiradi va barcha ishtirokchilarga parvozlar xavfsizligi darajasini oshirish va xalqaro aviatsiyada samarali professional kommunikatsiyalarni rivojlantirishga qaratilgan konstruktiv tajriba almashish uchun minnatdorchilik bildiradi.

From 14 to 16 May 2025, the 46th meeting and workshop of the task force on implementing the Language Training requirements of the International Civil Aviation Organization (ICAO)-LPRI TF/46 was held in Split (Croatia). The event was attended by representatives of Uzbekistan Airways Training Center LLC.
This meeting was held with the support of the Croatian Civil Aviation Agency and brought together experts from Europe, Central Asia and the Caucasus. The participants discussed topical issues in the field of language training of aviation personnel, exchanged practical experience and suggestions for improving aviation communication standards.
Active participation of representatives from the Republic of Uzbekistan was noted. On behalf of the Uzbekistan Airways Training Center, state-owned Reuters participated in the group's work:
- Inna Abdullayeva, Chair of the Task force
- Lyudmila Savchenko, member of subgroup 2
The meeting discussed current approaches to the assessment and training of aviation personnel in accordance with ICAO requirements, as well as prospects for further development of international cooperation in this area.
Training Center LLC expresses its gratitude to the organizers of the event for the high level of organization and thanks all participants for a constructive exchange of experience aimed at improving the level of flight safety and developing effective professional communication in international aviation.