2025 yil 14-16 may kunlari Toshkentda xalqaro ixtisoslashtirilgan ko'rgazma bo'lib o'tadi TextileExpo Uzbekistan 2025, O'zbekiston to'qimachilik sanoati yutuqlarini namoyish etish uchun muhim platformaga aylandi. Tadbir 15 mamlakatdan 200 dan ortiq kompaniyalarni jalb qildi, bu esa xorijiy sheriklarning mahalliy ishlab chiqarish mahsulotlariga bo'lgan qiziqishini tasdiqlaydi.
Ko'rgazmada Denim va paxta matolaridan tortib, zamonaviy sifat, dizayn va barqarorlik talablariga javob beradigan uy matolari, formalar, kombinezonlar va tayyor kiyimlargacha bo'lgan keng turdagi mahsulotlar mavjud. Global bozorlarda raqobatlasha oladigan eksportga yo'naltirilgan mahsulotlarga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Ko'rgazma nafaqat tovarlarni namoyish qilish uchun maydonchaga, balki muhim biznes voqeasiga ham aylandi. Doirasida TextileExpo ishbilarmonlik uchrashuvlari, taqdimotlar o'tkaziladi, xalqaro hamkorlik, logistika va investitsiya imkoniyatlari masalalari muhokama qilinadi. Tashkilotchilar va ishtirokchilar xorijiy bayerlarning yuqori darajadagi qiziqishi, shuningdek, o'zbek to'qimachilik sanoatiga bo'lgan ishonch ortib borayotganini qayd etmoqda.
Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, tadbir yakunlari bo'yicha 100 million AQSh dollaridan ortiq shartnomalar va bitimlar imzolanishi rejalashtirilgan. Ushbu kelishuvlar Yevropa, Osiyo va yaqin Sharq mamlakatlariga mahsulot yetkazib berishni qamrab oladi, bu esa eksport hajmini oshirishga va sifatli to'qimachilik mahsulotlarini ishonchli ishlab chiqaruvchi sifatida O'zbekiston imidjini mustahkamlashga xizmat qiladi.
To'qimachilik sanoatini rivojlantirish mamlakat iqtisodiy siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biridir. Ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilish, yangi texnologiyalarni joriy etish va vertikal integratsiyalashgan korxonalarni rivojlantirish orqali O'zbekiston jahon to'qimachilik bozoridagi eng yirik o'yinchilardan biri sifatida o'z mavqeini mustahkamlamoqda.

С 14 по 16 мая 2025 года в Ташкенте проходит международная специализированная выставка TextileExpo Uzbekistan 2025, ставшая важной платформой для демонстрации достижений текстильной промышленности Узбекистана. Мероприятие собрало более 200 компаний из 15 стран, что подтверждает устойчивый интерес зарубежных партнёров к продукции отечественного производства.
На выставке представлены широкий ассортимент товаров: от джинсовых и хлопчатобумажных тканей до домашнего текстиля, униформы, спецодежды и готовой одежды, соответствующей современным требованиям по качеству, дизайну и экологичности. Особое внимание уделено экспортно ориентированной продукции, способной конкурировать на глобальных рынках.
Выставка стала не только площадкой для демонстрации товаров, но и важным деловым событием. В рамках TextileExpo проходят деловые встречи, презентации, обсуждаются вопросы международного сотрудничества, логистики и инвестиционных возможностей. Организаторы и участники отмечают высокий уровень интереса со стороны зарубежных байеров, а также растущее доверие к узбекской текстильной отрасли.
По предварительным данным, по итогам мероприятия планируется подписание контрактов и соглашений на сумму свыше 100 миллионов долларов США. Эти договорённости охватывают поставки продукции в страны Европы, Азии и Ближнего Востока, что будет способствовать увеличению экспортных объёмов и укреплению имиджа Узбекистана как надёжного производителя качественного текстиля.
Развитие текстильной отрасли — один из приоритетов экономической политики страны. Благодаря модернизации производственных мощностей, внедрению новых технологий и развитию вертикально интегрированных предприятий, Узбекистан уверенно укрепляет свои позиции как один из крупнейших игроков на мировом рынке текстиля.