Haydaroboddagi Hindiston texnologiya instituti (IIT-H) Yaponiyaning Sharp Semiconductor Innovation Corporation (ssic) kompaniyasi va Hindistonning simsiz echimlarni ishlab chiqaruvchisi WiSig Networks bilan birgalikda keyingi avlod simsiz texnologiyalari — Beyond 5G (b5g) va 6g sinovlarini muvaffaqiyatli o'tkazdi.
Sinov uchun ssic tomonidan ishlab chiqilgan dasturiy ta'minot bilan belgilangan radio (SDR) bilan jihozlangan moslashuvchan chipli tizim (SoC) ishlatilgan. Loyiha ishtirokchilarining fikriga ko'ra, erishilgan ko'rsatkichlar zamonaviy beshinchi avlod tarmoqlariga asoslangan eng yaxshi echimlar bilan taqqoslanadi. Sinovlar kelajakdagi tarmoqlar uchun zarur bo'lgan yuqori tarmoqli kengligi va Ultra past kechikishni ta'minlashda yangi arxitekturaning imkoniyatlarini namoyish etadi.
Hamkorlik statsionar simsiz ulanish (FWA), muhim Push-to-Talk aloqasi, avtonom V2X navigatsiyasi, shuningdek, aqlli buxgalteriya tizimlari uchun qo'llaniladigan nb-IOT sun'iy yo'ldosh aloqasi kabi ilovalar uchun infratuzilma yechimlarini rivojlantirishga qaratilgan. Texnologiyani tijoratlashtirish 2026 yilga rejalashtirilgan.

Индийский технологический институт в Хайдарабаде (IIT-H) совместно с японской компанией Sharp Semiconductor Innovation Corporation (SSIC) и индийским разработчиком беспроводных решений WiSig Networks успешно провели испытания беспроводных технологий следующего поколения — Beyond 5G (B5G) и 6G.
Для тестирования использовалась гибкая система на кристалле (SoC), оснащённая программно-определяемым радио (SDR), разработанная SSIC. По заявлению участников проекта, достигнутые показатели сопоставимы с лучшими решениями на базе современных сетей пятого поколения. Тесты демонстрируют потенциал новой архитектуры в обеспечении высокой пропускной способности и сверхнизкой задержки, необходимых для сетей будущего.
Сотрудничество направлено на развитие инфраструктурных решений для таких приложений, как фиксированный беспроводной доступ (FWA), критически важная связь Push-to-Talk, автономная навигация V2X, а также спутниковая NB-IoT-связь, применимая, в частности, для систем умного учёта. Коммерциализация технологии запланирована на 2026 год.
Проект отражает растущую роль международного научно-технического партнёрства в формировании глобальных стандартов связи. Объединение усилий Индии и Японии свидетельствует о серьёзных намерениях обеих стран занять лидирующие позиции в области беспроводных коммуникаций нового поколения.