2025 yil 16 may kuni Yaponiyaning Osaka shahrida Expo 2025 Jahon ko'rgazmasida O'zbekiston paviloni rasman ochildi. "Bilimlar bog'i" deb nomlangan me'moriy ob'ekt mamlakatning tarixiy merosni zamonaviy texnologik va ekologik yondashuvlar bilan birlashtirish istagining aksi bo'ldi. Loyiha mashhur nemis arxitektura byurosi ATELIER BRÜCKNER tomonidan ishlab chiqilgan va an'ana va taraqqiyot o'rtasidagi muvozanatga e'tibor qaratgan holda ekologik toza tabiiy materiallardan foydalangan holda ishlab chiqilgan.
Pavilonning ikki qavatli konstruksiyasi barqaror rivojlanish falsafasini anglatadi, har bir ekspozitsiya zonasi O'zbekistonni o'zgartirishning asosiy yo'nalishlarini ochib berishga qaratilgan. Tashrif buyuruvchilarga mamlakatning ta'lim, innovatsion texnologiyalar, ilm-fan, atrof-muhitni muhofaza qilish va madaniy merosni tiklash sohasidagi yutuqlari haqida hikoya qiluvchi multimedia installyatsiyalari taqdim etiladi.
Ekspozitsiyada mintaqaning eng yirik ekologik loyihalaridan biri bo'lgan Orol dengizi ekotizimini tiklash bo'yicha milliy tashabbuslarga alohida e'tibor qaratildi. Bundan tashqari, "yangi Toshkent" konsepsiyasi — barqaror va zamonaviy shahar muhitini yaratishga qaratilgan ulkan shaharsozlik loyihasi muhim o'rin tutadi.
Pavilyon nafaqat mamlakatning yutuqlarini namoyish etadi, balki uning ochiq muloqot, xalqaro hamkorlik va ekologik mas'uliyat istagini ham aks ettiradi. Expo 2025 tugagandan so'ng, pavilon to'liq demontaj qilinadi va ishlatilgan materiallar qayta ishlashga yo'naltiriladi, bu O'zbekistonning ekologik xabardorlik va tsiklik iqtisodiyot tamoyillariga sodiqligini ta'kidlaydi.
Osakadagi Expo 2025 ko'rgazmasida ishtirok etish O'zbekistonga so'nggi yillardagi islohotlar va o'zgarishlar natijalarini dunyoga namoyish etish, shuningdek, butun dunyo bo'ylab hamkorlar bilan madaniy va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash uchun noyob imkoniyat yaratmoqda.

On May 16, 2025, the pavilion of Uzbekistan at the World Exhibition Expo 2025 officially opened in Osaka, Japan. The architectural object, called the "Garden of Knowledge", reflects the country's desire to combine historical heritage with modern technological and environmental approaches. The project was designed by the renowned German architectural firm ATELIER BRÜCKNER and is made using eco-friendly natural materials, focusing on the balance between tradition and progress.
The two-story structure of the pavilion symbolizes the philosophy of sustainable development, while each area of the exhibition is aimed at revealing key areas of transformation in Uzbekistan. Visitors are presented with multimedia installations that tell about the country's achievements in education, innovative technologies, science, environmental protection and the revival of cultural heritage.
Special attention is paid to national initiatives to restore the Aral Sea ecosystem, one of the largest environmental projects in the region. In addition, the concept of “New Tashkent” — an ambitious urban development project aimed at creating a sustainable and modern urban environment-also plays an important role.
The pavilion not only presents the country's achievements, but also conveys its commitment to open dialogue, international cooperation and environmental responsibility. Once Expo 2025 is complete, the pavilion will be completely dismantled and the materials used will be recycled, underscoring Uzbekistan's commitment to environmental awareness and a cyclical economy.
Participation in Expo 2025 in Osaka provides Uzbekistan with a unique opportunity to showcase the results of recent reforms and transformations to the world, as well as strengthen cultural and economic ties with partners around the world.