Las-Vegasda bo'lib o'tgan har yili o'tkaziladigan Google Cloud Next 2025 texnologik konferentsiyasida Google bulutli hisoblash va sun'iy intellekt sohasida bir qator muhim yangiliklarni taqdim etdi va "AI-first" strategiyasi va yangi avlod raqamli platformalarini rivojlantirish bo'yicha etakchilikka sodiqligini tasdiqladi.
Markaziy e'lonlardan biri Google tensor protsessorlarining ettinchi avlodi edi — TPU v7 Ironwood, 42,5 ekzaflopsgacha ishlashni ta'minlaydi. Ushbu yechim yuqori Yuklangan hisoblash va yangi avlodning yirik til modellarini o'rganishga qaratilgan. Ironwood TPU biznes va ilm-fanning o'sib borayotgan ehtiyojlarini qondira oladigan yanada kengaytiriladigan va energiya tejaydigan infratuzilmalar uchun zamin yaratadi.
Shuningdek, kompaniya sun'iy intellektning flagman modellarining yangi versiyalarini taqdim etdi — Gemini 2.5 Pro va Gemini 2.5 Flash. Ushbu modellar matn, rasm, video va boshqa ma'lumotlar formatlarini yagona kontekstda birlashtirib, ko'p modali tushunish, yaratish va mulohaza yuritish bo'yicha ajoyib imkoniyatlarni namoyish etadi. Ularning tibbiyot, marketing, moliya va mijozlarga xizmat ko'rsatish kabi sohalarda qo'llanilishiga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Google sun'iy intellektning o'z platformalariga integratsiyalashuvini ta'kidladi: AI Studio, Vertex AI va Workspace, endi Real vaqtda maxsus echimlarni yaratish uchun yanada ko'proq imkoniyatlarni taklif etadi. Yangi vositalar orasida quyidagilar ajralib turadi Agentspace - ko'p agentli tizimlarni ishlab chiqish va boshqarish uchun muhit. U standartlashtirilgan aloqa protokoli yordamida aqlli agentlarni qurish, ularni o'qitish va ular o'rtasidagi o'zaro munosabatlarni muvofiqlashtirish vositalarini o'z ichiga oladi.
Bundan tashqari, kompaniya e'lon qildi GUS - sun'iy intellektga asoslangan yagona xavfsizlik platformasi. GUS kiber-tahdidlarni aniqlash, xatti-harakatlarni tahlil qilish va hodisalarga avtomatlashtirilgan javob berish vositalarini birlashtirib, tashkilotlarga raqamli xavf ortib borayotgan muhitda kiberxavfsizlikka markazlashtirilgan yondashuvni taklif qiladi.
Cloud Next 2025 e'lonlari Google-ning Ai va bulutli texnologiyalar biznes, fan va kundalik hayotning ajralmas qismiga aylanib, keyingi texnologik bosqich uchun poydevor yaratadigan infratuzilmani shakllantirish majburiyatini ta'kidlaydi.

На ежегодной технологической конференции Google Cloud Next 2025, прошедшей в Лас-Вегасе, компания Google представила ряд значимых новинок в сфере облачных вычислений и искусственного интеллекта, подтвердив своё стремление к стратегии “AI-first” и лидерству в развитии цифровых платформ нового поколения.
Одним из центральных анонсов стало седьмое поколение тензорных процессоров Google — TPU v7 Ironwood, обеспечивающее производительность до 42,5 экзафлопс. Это решение ориентировано на высоконагруженные вычисления и обучение крупных языковых моделей нового поколения. TPU Ironwood создаёт основу для ещё более масштабируемых и энергоэффективных инфраструктур, способных обслуживать растущие потребности бизнеса и науки.
Компания также представила новые версии флагманских моделей искусственного интеллекта — Gemini 2.5 Pro и Gemini 2.5 Flash. Эти модели демонстрируют выдающиеся возможности в области многомодального понимания, генерации и рассуждения, объединяя текст, изображения, видео и другие форматы данных в едином контексте. Особое внимание уделено их применению в таких сферах, как медицина, маркетинг, финансы и клиентский сервис.
Google подчеркнула интеграцию ИИ в собственные платформы: AI Studio, Vertex AI и Workspace, которые теперь предлагают ещё больше возможностей для создания пользовательских решений в реальном времени. Среди новых инструментов выделяется Agentspace — среда для разработки и управления мультиагентными системами. Она включает инструменты для построения интеллектуальных агентов, их обучения и координации взаимодействия между ними с использованием стандартизированного протокола коммуникации.
Дополнительно компания анонсировала GUS — унифицированную платформу безопасности, основанную на ИИ. GUS объединяет в себе средства обнаружения киберугроз, аналитики поведения и автоматизированного реагирования на инциденты, предлагая организациям централизованный подход к кибербезопасности в условиях возрастающих цифровых рисков.
Анонсы Cloud Next 2025 подчеркивают стремление Google сформировать инфраструктуру, в которой ИИ и облачные технологии становятся неотъемлемой частью бизнеса, науки и повседневной жизни, создавая фундамент для следующего технологического этапа.