Yaqin kelajakda O'zbekistonda mikrosanoat zonalarini tashkil etish bo'yicha keng ko'lamli loyiha boshlanadi, uni amalga oshirish Vazirlar Mahkamasi qarorida ko'zda tutilgan. Qoraqalpog'iston Respublikasida, mamlakatning barcha viloyatlarida, shuningdek Toshkent shahrida yangi sanoat maydonchalarini bosqichma-bosqich tashkil etish rejalashtirilgan.
Tashabbusning asosiy maqsadi kichik va o'rta biznesni har tomonlama qo'llab-quvvatlash, joylarda ishlab chiqarish faoliyatini rag'batlantirish, shuningdek, qo'shimcha ish o'rinlari yaratishdir. Loyiha resurslardan yanada samarali foydalanish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va mahalliy aholini tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish orqali mintaqaviy iqtisodiyotni rivojlantirishga qaratilgan.
Loyiha doirasida tadbirkorlarga barcha zarur ishlab chiqarish va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi: bino va inshootlar, elektr ta'minoti, suv ta'minoti, gaz va transport kommunikatsiyalari taqdim etiladi. Shuningdek, ruxsat olish va moliyaviy vositalardan foydalanish tartib-qoidalarini soddalashtirish choralari ko'zda tutilgan.
Mikro sanoat zonalarini tashkil etish hududlarning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, aholi bandligini ta'minlash va O'zbekistonning sanoat salohiyatini kengaytirish, kichik biznesni uzoq muddatda rivojlantirish uchun barqaror platforma yaratish imkonini beradi.

A large-scale project on the creation of micro-industrial zones will start in Uzbekistan in the near future, the implementation of which is provided for by a resolution of the Cabinet of Ministers. New industrial sites are planned to be organized in stages in the Republic of Karakalpakstan, all regions of the country, as well as in the city of Tashkent.
The main goal of the initiative is to provide comprehensive support to small and medium-sized businesses, stimulate local production activity, and create additional jobs. The project is aimed at developing the regional economy through more efficient use of resources, introduction of modern technologies and involvement of the local population in business activities.
As part of the project, entrepreneurs will be provided with all the necessary industrial and engineering and communication infrastructure: buildings and structures, electricity, water, gas and transport communications. It also provides for measures to simplify the procedures for obtaining permits and access to financial instruments.
The creation of micro-industrial zones will increase the investment attractiveness of the regions, provide employment for the population and expand the industrial potential of Uzbekistan, forming a sustainable platform for the development of small businesses in the long term.