Italiyaning UniCredit bank guruhi Google Cloud bilan o'n yil muddatga uzoq muddatli strategik shartnoma tuzdi. Hamkorlik bankning 13 mamlakatida raqamli transformatsiya jarayonlarini tezlashtirishga qaratilgan. Hamkorlik bulutli texnologiyalar, sun'iy intellekt vositalari va ma'lumotlar tahlilini keng joriy etishni rejalashtirmoqda, bu esa operatsion jarayonlarni modernizatsiya qilish va mijozlarga xizmat ko'rsatish sifatini oshirishga imkon beradi.
UniCredit rahbariyatining ta'kidlashicha, bulutli echimlarga o'tish va zamonaviy raqamli vositalarni birlashtirish uzoq muddatli barqaror o'sish strategiyasini amalga oshirishda asosiy qadam bo'ladi. Google Cloud texnologiyasini joriy etish, shuningdek, ichki biznes jarayonlarida yuqori samaradorlikni ta'minlashi va moliyaviy xizmatlarni taqdim etishda moslashuvchanlikni oshirishi kerak.
Bitimning imzolanishi fonida UniCredit 2025 yil uchun foyda prognozini qayta ko'rib chiqdi. Ushbu qaror birinchi chorakdagi hisobot e'lon qilingandan so'ng qabul qilindi, unga ko'ra bankning sof foydasi 8 foizga oshib, 2,77 milliard evroni tashkil etdi va tahlilchilar kutganidan oshib ketdi.
Bundan tashqari, UniCredit qo'shilish va sotib olish operatsiyalari orqali biznesni kengaytirish imkoniyatlarini o'rganishda davom etmoqda. Potentsial yo'nalishlar orasida Italiyaning Banco BPM banki bo'yicha takliflar, shuningdek Commerzbank va Generali sug'urta guruhi ulushlariga mumkin bo'lgan investitsiyalar mavjud. Biroq, rahbariyat ta'kidlaganidek, ushbu rejalar qo'shimcha tahlil va muvofiqlashtirishni talab qiladigan muayyan tartibga solish cheklovlariga duch keladi.

Итальянская банковская группа UniCredit заключила долгосрочное стратегическое соглашение с Google Cloud сроком на десять лет. Сотрудничество направлено на ускорение процессов цифровой трансформации в 13 странах присутствия банка. В рамках партнёрства планируется широкое внедрение облачных технологий, инструментов искусственного интеллекта и аналитики данных, что позволит модернизировать операционные процессы и повысить качество обслуживания клиентов.
Руководство UniCredit отмечает, что переход на облачные решения и интеграция современных цифровых инструментов станет ключевым этапом в реализации долгосрочной стратегии устойчивого роста. Внедрение технологий Google Cloud также должно обеспечить более высокую эффективность внутренних бизнес-процессов и способствовать гибкости в предоставлении финансовых услуг.
На фоне подписания соглашения UniCredit пересмотрел в сторону повышения прогноз по прибыли на 2025 год. Это решение было принято после публикации отчёта за первый квартал, согласно которому чистая прибыль банка увеличилась на 8% и составила 2,77 млрд евро, превысив ожидания аналитиков.
Кроме того, UniCredit продолжает изучать возможности для расширения бизнеса за счёт сделок слияния и поглощения. Среди потенциальных направлений — предложения по итальянскому банку Banco BPM, а также возможные инвестиции в доли Commerzbank и страховой группы Generali. Однако, как подчеркивает руководство, эти планы сталкиваются с определёнными регуляторными ограничениями, которые требуют дополнительного анализа и согласования.