O'zbekiston Markaziy banki 2025 yil mart oyida yana 11 tonna qimmatbaho metall sotgan holda jahon Markaziy banklari orasida eng yirik oltin sotuvchisi bo'ldi. Shunday qilib, mamlakat ketma-ket ikkinchi oy davomida sotuvlar bo'yicha etakchilikni saqlab qoldi. Joriy yilning birinchi choragida O'zbekiston tomonidan oltinning umumiy sof sotuvi 15 tonnaga yetdi, bu esa davlatning oltin-valyuta zaxiralarini boshqarish sohasidagi faol siyosatini ta'kidlaydi.
Jahon oltin Kengashining hisobotiga ko'ra, mart oyida Markaziy banklar tomonidan oltinning umumiy xaridlari 35 tonnani tashkil etgan bo'lsa, savdo hajmi 18 tonnani tashkil etdi. Ushbu savdolarga O'zbekiston eng katta hissa qo'shdi. Undan keyin Zlatni sotish hajmi bo'yicha 5 tonna sotgan Singapur va 2 tonna sotgan Qirg'iziston ergashdi.
Bunday dinamika O'zbekiston Markaziy bankining global iqtisodiy beqarorlik sharoitida puxta o'ylangan strategiyasidan dalolat beradi. Oltinni sotish tashqi iqtisodiy muammolarga moslashish usuli va milliy zaxiralarning likvidligini saqlash vositasi sifatida qaralishi mumkin. O'zbekiston xalqaro qimmatbaho metallar bozorida uning tuzilishi va talab va taklif muvozanatiga ta'sir ko'rsatib, muhim mavqega ega bo'lishda davom etmoqda.

In March 2025, the Central Bank of Uzbekistan once again became the largest seller of gold among the world's central banks, selling 11 tons of the precious metal. Thus, the country remains the leader in sales for the second consecutive month. Total net gold sales from Uzbekistan in the first quarter of this year reached 15 tons, which underlines the state's active policy in managing gold and foreign exchange reserves.
According to the World Gold Council report, in March, total purchases of gold by central banks totaled 35 tons, while sales reached 18 tons. Uzbekistan made the biggest contribution to these sales. It was followed by Singapore, which sold 5 tons, and Kyrgyzstan, which sold 2 tons.
Such dynamics indicate a well-thought-out strategy of the Central Bank of Uzbekistan in the context of global economic instability. The sale of gold can be considered as a way to adapt to external economic challenges and a means of maintaining the liquidity of national reserves. Uzbekistan continues to occupy a prominent position in the international precious metals market, influencing its structure and the balance of supply and demand.