O'zbekistonda it Park Ventures venchur fondi rasman ishga tushirildi, uning dastlabki kapitali 10 million AQSh dollarini tashkil etdi. Yangi investitsiya mexanizmi IT Park Uzbekistan shafeligida yaratilgan va rivojlanishning dastlabki bosqichlarida, asosan yuqori texnologiyalar va innovatsiyalar sohasida startaplarni qo'llab-quvvatlashga qaratilgan.
It Park vakillarining so'zlariga ko'ra, fondni tashkil etishning asosiy maqsadi texnologik tadbirkorlikni rag'batlantirish, yuqori o'sish salohiyatiga ega istiqbolli loyihalarni qo'llab-quvvatlash, shuningdek, respublikada barqaror va raqobatbardosh startap-ekotizimni shakllantirishdir. Jamg'arma nafaqat moliyaviy yordam ko'rsatishi, balki mentorlik va tashkiliy yordam ko'rsatishi kutilmoqda.
Birinchi bosqichda IT Park Ventures allaqachon uchta loyihaga sarmoya kiritgan: unitlab AI — sun'iy intellekt yechimi, Geomotive-logistika va geonavigatsiya uchun raqamli echimlarni ishlab chiquvchi va Datatruck — ma'lumotlar va transport oqimlarini boshqarish platformasi.
Jamg'arma FinTech va agrotexnikadan kiberxavfsizlik va ta'lim texnologiyalarigacha bo'lgan turli sohalarga qaratilgan. Xalqaro bozorlarga chiqish imkoniyati bilan O'zbekistonda ro'yxatdan o'tgan startaplarga ustunlik beriladi.
IT Park Ventures tashkil etilishi iqtisodiyotni raqamlashtirish va IT-sektorni rivojlantirish bo'yicha davlat strategiyasining mantiqiy davomi, shuningdek, O'zbekistonning innovatsiyalar sohasidagi investitsiyaviy jozibadorligini oshirish yo'lidagi muhim qadam bo'ldi.

Uzbekistan has officially launched the IT Park Ventures venture fund with an initial capital of $ 10 million. The new investment mechanism was created under the auspices of IT Park Uzbekistan and is focused on supporting startups at the early stages of development, mainly in the field of high technologies and innovations.
According to representatives of IT Park, the main purpose of creating the fund is to stimulate technological entrepreneurship, support promising projects with high growth potential, as well as the formation of a stable and competitive startup ecosystem in the republic. It is assumed that the foundation will not only provide financial assistance, but also provide mentoring and organizational support.
At the first stage, IT Park Ventures has already invested in three projects: Unitlab AI-an artificial intelligence solution, Geomotive-a developer of digital solutions for logistics and geonavigation, and Datatruck-a platform for managing data and traffic flows.
The Fund is focused on a wide range of areas-from fintech and agrotech to cybersecurity and educational technologies. Preference will be given to startups registered in Uzbekistan with the possibility of entering international markets.
The creation of IT Park Ventures was a logical continuation of the state strategy for digitalization of the economy and development of the IT sector, as well as an important step towards strengthening the investment attractiveness of Uzbekistan in the field of innovation.