O'zbekistonda it Park Ventures venchur fondi rasman ishga tushirildi, uning dastlabki kapitali 10 million AQSh dollarini tashkil etdi. Yangi investitsiya mexanizmi IT Park Uzbekistan shafeligida yaratilgan va rivojlanishning dastlabki bosqichlarida, asosan yuqori texnologiyalar va innovatsiyalar sohasida startaplarni qo'llab-quvvatlashga qaratilgan.
It Park vakillarining so'zlariga ko'ra, fondni tashkil etishning asosiy maqsadi texnologik tadbirkorlikni rag'batlantirish, yuqori o'sish salohiyatiga ega istiqbolli loyihalarni qo'llab-quvvatlash, shuningdek, respublikada barqaror va raqobatbardosh startap-ekotizimni shakllantirishdir. Jamg'arma nafaqat moliyaviy yordam ko'rsatishi, balki mentorlik va tashkiliy yordam ko'rsatishi kutilmoqda.
Birinchi bosqichda IT Park Ventures allaqachon uchta loyihaga sarmoya kiritgan: unitlab AI — sun'iy intellekt yechimi, Geomotive-logistika va geonavigatsiya uchun raqamli echimlarni ishlab chiquvchi va Datatruck — ma'lumotlar va transport oqimlarini boshqarish platformasi.
Jamg'arma FinTech va agrotexnikadan kiberxavfsizlik va ta'lim texnologiyalarigacha bo'lgan turli sohalarga qaratilgan. Xalqaro bozorlarga chiqish imkoniyati bilan O'zbekistonda ro'yxatdan o'tgan startaplarga ustunlik beriladi.
IT Park Ventures tashkil etilishi iqtisodiyotni raqamlashtirish va IT-sektorni rivojlantirish bo'yicha davlat strategiyasining mantiqiy davomi, shuningdek, O'zbekistonning innovatsiyalar sohasidagi investitsiyaviy jozibadorligini oshirish yo'lidagi muhim qadam bo'ldi.

В Узбекистане официально запущен венчурный фонд IT Park Ventures с первоначальным капиталом в 10 миллионов долларов США. Новый инвестиционный механизм создан под эгидой IT Park Uzbekistan и ориентирован на поддержку стартапов на ранних стадиях развития, преимущественно в сфере высоких технологий и инноваций.
Как сообщают представители IT Park, основной целью создания фонда является стимулирование технологического предпринимательства, поддержка перспективных проектов с высоким потенциалом роста, а также формирование устойчивой и конкурентоспособной стартап-экосистемы в республике. Предполагается, что фонд будет не только предоставлять финансовую помощь, но и оказывать менторскую и организационную поддержку.
На первом этапе IT Park Ventures уже осуществил инвестиции в три проекта: Unitlab AI — решение в области искусственного интеллекта, Geomotive — разработчика цифровых решений для логистики и геонавигации, а также Datatruck — платформу по управлению данными и транспортными потоками.
Фонд ориентирован на широкий спектр направлений — от финтеха и агротеха до кибербезопасности и образовательных технологий. Предпочтение будет отдаваться стартапам, зарегистрированным в Узбекистане, с возможностью выхода на международные рынки.
Создание IT Park Ventures стало логичным продолжением государственной стратегии по цифровизации экономики и развитию IT-сектора, а также важным шагом к усилению инвестиционной привлекательности Узбекистана в сфере инноваций.