2025 yil 28 aprel kuni Toshkentda INNOPROM Central Asia xalqaro sanoat ko'rgazmasi davomida O'zbekistonda birinchi kam quvvatli atom elektr stansiyasi qurilishi boshlangani rasman e'lon qilindi. Ushbu loyiha mamlakatning energetik mustaqilligini ta'minlash bo'yicha davlat strategiyasini amalga oshirishda muhim qadam bo'ldi.
Yangi elektr stantsiyasi energiya manbalarini diversifikatsiya qilish jarayonida muhim rol o'ynashga, shuningdek, milliy iqtisodiyotning an'anaviy qazilma yoqilg'iga bog'liqligini kamaytirishga qaratilgan. Kam quvvatli atom elektr stantsiyasini qurish yanada barqaror va ekologik xavfsiz energiya tizimini shakllantirish yo'lidagi qadam sifatida qaraladi.
Hukumat va energetika sektori vakillarining so'zlariga ko'ra, stantsiya sanoat va maishiy ehtiyojlarni qondirish uchun mo'ljallangan. Bu bir qator mintaqalarda barqaror energiya ta'minotini ta'minlaydi, elektr tarmoqlarining ishonchliligini oshiradi va yangi ishlab chiqarish quvvatlarini rivojlantirish uchun sharoit yaratadi.
Loyiha, shuningdek, xalqaro xavfsizlik va ekologiya standartlariga javob beradigan zamonaviy texnologiyalarni qo'llashni o'z ichiga oladi. Tashabbusni amalga oshirish atom energetikasi sohasida mahalliy ilmiy-texnik baza va kadrlar salohiyatini rivojlantirishga turtki berishi kutilmoqda.
Loyihada yadro infratuzilmasi ob'ektlarini qurish va ulardan foydalanish bo'yicha tajribaga ega bo'lgan milliy va xorijiy kompaniyalar ishtirok etmoqda. Kam quvvatli AES qurilishi nafaqat mamlakat energetikasi, balki O'zbekistonning barcha sanoat siyosati uchun ham muhim voqea bo'ldi.

On April 28, 2025 in Tashkent, during the international industrial exhibition INNOPROM Central Asia, the construction of the first low-power nuclear power plant in Uzbekistan was officially announced. This project has become a key stage in the implementation of the state strategy to ensure the country's energy independence.
The new power plant is designed to play an important role in the process of diversifying energy sources, as well as reduce the dependence of the national economy on traditional fossil fuels. The construction of a low-power nuclear power plant is seen as a step towards creating a more sustainable and environmentally friendly energy system.
According to representatives of the government and the energy sector, the station will be designed to meet both industrial and domestic needs. This will ensure a stable energy supply in a number of regions, increase the reliability of power grids and create conditions for the development of new production facilities.
The project also involves the use of modern technologies that meet international safety and environmental standards. It is expected that the implementation of the initiative will give an impetus to the development of the national scientific and technical base and human resources in the field of nuclear energy.
Both national and foreign companies with experience in the construction and operation of nuclear infrastructure facilities participate in the project. The construction of a low-power nuclear power plant has become an important event not only for the country's energy sector, but also for the entire industrial policy of Uzbekistan.