IBM texnologiya korporatsiyasi kelgusi besh yil uchun mo'ljallangan 150 milliard dollarlik yirik investitsiya dasturini e'lon qildi. Mablag'lar sun'iy intellekt, kvant hisoblash va ilg'or it infratuzilmasini o'z ichiga olgan asosiy yo'nalishlarni rivojlantirishga yo'naltiriladi. Tashabbus doirasida AQSh hududida ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish, shuningdek, yuqori texnologiyalar sohasida ilmiy va ta'lim dasturlarini qo'llab-quvvatlashga alohida e'tibor qaratiladi.
IBM bosh direktori Arvind Krishna ta'kidlaganidek, rejalashtirilgan investitsiyalar raqamli iqtisodiyotni o'zgartirish uchun kuchli turtki bo'ladi va AQShning texnologik etakchiligini global miqyosda mustahkamlashda muhim rol o'ynaydi. Uning so'zlariga ko'ra, kompaniya sun'iy intellekt va kvant hisoblashlarida kelajak uchun o'nlab yillar davomida sanoat, fan va biznesning rivojlanishini aniqlashga qodir bo'lgan asosiy vositalarni ko'radi.
Dastur yangi tadqiqot markazlarini rivojlantirish, ma'lumotlar markazlarini modernizatsiya qilish, ilg'or hisoblash startaplarini qo'llab-quvvatlash va yangi avlod mutaxassislarini tayyorlash uchun universitetlar va ilmiy muassasalar bilan hamkorlikni o'z ichiga oladi. Strategiyaning muhim qismi sog'liqni saqlash va energiyadan tortib mudofaa va moliyagacha bo'lgan sohalarda AI tizimlari va kvant platformalarining ishonchli va xavfsiz ishlashini ta'minlaydigan barqaror texnologik bazani yaratish bo'ladi.
IBM tashabbusi kompaniyaning raqamli innovatsiyalar bo'yicha uzoq muddatli qarashlarini aks ettiradi va nafaqat ilg'or yechimlarni joriy etish, balki ilm-fan va biznes chorrahasida barqaror rivojlanishni ta'minlaydigan infratuzilmani shakllantirish istagini ta'kidlaydi.

Технологическая корпорация IBM объявила о масштабной инвестиционной программе объёмом 150 миллиардов долларов, рассчитанной на ближайшие пять лет. Средства будут направлены на развитие ключевых направлений, включая искусственный интеллект, квантовые вычисления и передовую ИТ-инфраструктуру. Особое внимание в рамках инициативы будет уделено созданию производственных мощностей на территории США, а также поддержке научных и образовательных программ в сфере высоких технологий.
Как отметил генеральный директор IBM Арвинд Кришна, запланированные инвестиции станут мощным импульсом для трансформации цифровой экономики и сыграют важную роль в укреплении технологического лидерства США на глобальном уровне. По его словам, компания видит в искусственном интеллекте и квантовых вычислениях фундаментальные инструменты будущего, способные определить развитие промышленности, науки и бизнеса на десятилетия вперёд.
Программа включает развитие новых исследовательских центров, модернизацию дата-центров, поддержку стартапов в области передовых вычислений, а также партнёрство с университетами и научными учреждениями для подготовки специалистов нового поколения. Важной частью стратегии станет создание устойчивой технологической базы, способной обеспечить надёжную и безопасную работу ИИ-систем и квантовых платформ в различных отраслях — от здравоохранения и энергетики до обороны и финансов.
Инициатива IBM отражает долгосрочное видение компании в области цифровых инноваций и подчёркивает её стремление не только внедрять передовые решения, но и формировать инфраструктуру, способную обеспечить стабильное развитие на стыке науки и бизнеса.