2025 yilning birinchi choragida O'zbekistonda motorli benzin ishlab chiqarish hajmi 304,3 ming tonnani tashkil etdi, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan 15 foizga kam. Pasayishning asosiy sababi mamlakatning bir qator neftni qayta ishlash korxonalarida rejalashtirilgan texnik ishlar va modernizatsiya qilish edi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi statistika agentligi ma'lumotlariga ko'ra, benzin ishlab chiqarishda pasayish kuzatilganiga qaramay, 2025 yilning yanvar–mart oylarida mamlakatda umumiy sanoat ishlab chiqarishi 211,3 trillion so'mga yetdi. Bu iqtisodiyotning boshqa sohalarida, shu jumladan qurilish, energetika va to'qimachilik sanoatida faollikni saqlashdan dalolat beradi.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, benzin ishlab chiqarish hajmining vaqtincha pasayishi yaratilgan zaxiralar va logistikani moslashuvchan boshqarish tufayli ichki yoqilg'i ta'minotiga sezilarli ta'sir ko'rsatmadi. Shu bilan birga, neftni qayta ishlash quvvatlarini modernizatsiya qilish va samaradorligini oshirish bo'yicha dasturlarni amalga oshirish davom etmoqda, bu prognozlarga ko'ra joriy yilning ikkinchi yarmida vaziyatni barqarorlashtirishi kerak.
Hukumatning ta'kidlashicha, neft-kimyo sanoatida ishlab chiqarish ko'rsatkichlarining oshishi energetika sohasidagi davlat siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biri bo'lib qolmoqda.

In the first quarter of 2025, the volume of motor gasoline production in Uzbekistan amounted to 304.3 thousand tons, which is 15 percent less compared to the same period last year. The main reason for the decline was planned technical work and modernization at a number of oil refineries in the country.
According to the Statistics Agency under the President of the Republic of Uzbekistan, despite the decline in gasoline production, the total industrial production in the country in January–March 2025 reached 211.3 trillion soums. This indicates continued activity in other sectors of the economy, including the construction, energy and textile industries.
Experts note that the temporary decline in gasoline production volumes did not significantly affect the internal fuel supply, due to the created reserves and flexible logistics management. At the same time, the implementation of programs to modernize and improve the efficiency of oil refining capacities continues, which, according to forecasts, should stabilize the situation in the second half of this year.
The authorities emphasize that improving production indicators in the petrochemical industry remains one of the priorities of state policy in the energy sector.