Yangi sharhga ko'ra Commodity Markets Outlookjahon banki tomonidan e'lon qilingan jahon xomashyo savdosida 2025-2026 yillar davomida narxlarning barqaror pasayishi kutilmoqda. Bunday dinamikaning sabablari global iqtisodiy o'sish sur'atlarining pasayishi, shuningdek, protektsionistik kayfiyatning o'sishi va mamlakatlar o'rtasidagi savdo to'siqlarining kuchayishi deb ataladi.
Mutaxassislarning prognozlariga ko'ra, 2025 yilda tovar narxlarining umumiy darajasi 12% ga pasayadi va 2026 yilda pasayish yana 5% da davom etadi. Shunday qilib, global kotirovkalar pandemiyadan oldingi davrda — 2015 yildan 2019 yilgacha qayd etilgan qiymatlarga qaytadi. Energiya, metallar va qishloq xo'jaligi xom ashyosi segmentlarida ayniqsa sezilarli pasayish kutilmoqda.
Tahlilchilarning ta'kidlashicha, narxlarning pasayishi energiya narxining oshishi, logistika muammolari va ta'minot cheklovlari tufayli yuzaga kelgan inflyatsiya bosimini ushlab turishda ijobiy rol o'ynashi mumkin. Bu, ayniqsa, import darajasi yuqori bo'lgan mamlakatlar uchun to'g'ri keladi, bu erda xom ashyo narxining pasayishi ichki bozorni barqarorlashtirishga va iste'molchilar faolligini oshirishga yordam beradi.
Biroq, daromadlarining katta qismi xom ashyo eksporti hisobiga shakllanadigan bir qator rivojlanayotgan iqtisodiyotlar uchun bunday narx tendentsiyasi jiddiy makroiqtisodiy xavflarni keltirib chiqarishi mumkin. Eksport daromadlarining pasayishi valyuta zaxiralariga bosim o'tkazishi, byudjet majburiyatlarini bajarishni qiyinlashtirishi va ichki rivojlanish sur'atlarini pasaytirishi mumkin.
Jahon banki eksport qiluvchi mamlakatlar hukumatlarini daromad manbalarini diversifikatsiya qilish, xom ashyo bo'lmagan tarmoqlarni rivojlantirish va xalqaro ishlab chiqarish zanjirlariga barqaror integratsiyaga e'tibor qaratib, yuzaga kelishi mumkin bo'lgan oqibatlarga oldindan tayyorgarlik ko'rishga va iqtisodiy strategiyalarni qayta ko'rib chiqishga chaqirmoqda.

Согласно свежему обзору Commodity Markets Outlook, опубликованному Всемирным банком, в глобальной сырьевой торговле ожидается устойчивое снижение цен в течение 2025–2026 годов. Причинами такой динамики названы ослабление темпов мирового экономического роста, а также рост протекционистских настроений и усиление торговых барьеров между странами.
По прогнозам экспертов, в 2025 году совокупный уровень цен на сырьевые товары снизится на 12%, а в 2026 году падение продолжится на уровне ещё 5%. Таким образом, глобальные котировки вернутся к значениям, зафиксированным в допандемийный период — с 2015 по 2019 годы. Особенно заметное снижение ожидается в сегментах энергоносителей, металлов и сельскохозяйственного сырья.
Аналитики отмечают, что снижение цен может сыграть положительную роль в сдерживании инфляционного давления, вызванного ранее ростом стоимости энергоресурсов, проблемами в логистике и ограничениями поставок. Это особенно актуально для стран с высоким уровнем импорта, где снижение издержек на сырьё способствует стабилизации внутреннего рынка и укреплению потребительской активности.
Однако для ряда развивающихся экономик, значительная часть доходов которых формируется за счёт экспорта сырья, такая ценовая тенденция может создать серьёзные макроэкономические риски. Падение экспортной выручки способно оказать давление на валютные резервы, затруднить исполнение бюджетных обязательств и снизить темпы внутреннего развития.
Всемирный банк призывает правительства стран-экспортёров заранее готовиться к возможным последствиям и переосмыслить экономические стратегии, ориентируясь на диверсификацию источников дохода, развитие несырьевых секторов и устойчивую интеграцию в международные производственные цепочки.